Alternativní systém eelo se zaměřuje na soukromí bez Google služeb

eelo system

eelo je nový open-source operační systém, který bude mít vlastní webové služby. Díky tomu se kompletně obejde bez Google služeb. Autoři říkají, že chtějí pro uživatele soukromí. Na nový systém se momentálně vybírají peníze na Kickstarteru a 14 dní před koncem kampaně již vybrali dostatek peněz. Uspěje ale eelo tam, kde selhaly mnohem větší společnosti?

Systém eelo se chce za každou cenu vyhnout Googlu

Zakladatelem projektu eelo je Gaël Duval. Francouzský vývojář vytvořil před dvaceti lety známou linuxovou distribuci  Mandrake. Říká, že na Zemi je 7,6 miliardy lidí a nevidí důvod, proč by jejich soukromá data mělo ukládat několik společností jako je Google, Apple apod. Proto se rozhodl vytvořit eelo.

 

Připouští ale, že bez mainstreamových aplikací nemůže nový operační systém přežít. To je podle něj i důvod proč skončily systémy jako Firefox OS, BlackBerry 10 nebo Amazon Fire telefony. Proto nový systém postaví na Androidu, respektive na LineageOS, díky tomu má zajištěnou podporu aplikací.

To je ale vše. Priorita je v tom, aby se nemusely vůbec používat služby od Googlu. Nabídne vlastní uživatelské rozhraní, bezpečné vyhledávání, instalace aplikací by měla probíhat přes open source repozitář F-Droid anebo stránky jako APKMirror.com. Pokud půjde vše dobře, tak by se měl v budoucnosti spustit i vlastní obchod s aplikacemi, a dokonce už jsou plány i na 100% open source telefon.

V době psaní článku jeho projekt podpořilo 805 lidí, kteří celkem přispěli 57 tisíc eur. Gaël Duval žádal “pouhých” 25 tisíc eur, takže bychom se měli systému dočkat. Pokud vybere alespoň 100 tisíc eur, tak eelo vyjde rychleji a s více funkcemi.

Myslíte si, že tento alternativní systém uspěje?

Zdroj: talkandroid.com

David Trlica
O Autorovi - David Trlica

Už od dětství ho bavily telefony, na půdě byste určitě našli mnoho a mnoho časopisů o telefonech. První setkání se smartphony proběhlo právě u Androidu.… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (10)