Menu

.Do – povedený, ale předražený úkolníček

Hledáte aplikaci pro správu úkolů, plánování nákupů a evidenci poznámek? V Obchodě Play se koncem března objevila nová aplikace s prostým názvem .Do. Nabízí moderní uživatelské prostředí a jednoduché ovládání, jaké bychom od programu této kategorie čekali. Obáváme se ale, že autoři jinak povedený prográmek zabijí nastavenou cenovou politikou.

Co .Do slibuje?

V oficiálním popisku v Obchodě Play se dočtete, že .Do je jednoduchá aplikace, vhodná pro vedení úkolů, připomínek a dalších seznamů. Jejím cílem je zjednodušení života a zvýšení vaší produktivity. Autoři konstatují, že existuje mnoho aplikací, které mají hodně funkcí a možností přizpůsobení, ale je obtížné a časově náročné naučit se je používat. Chcete-li uspořádat svou každodenní rutinu, pak by program, který k tomu použijete, měl být stejně jednoduchý, jako tradiční tužka a papír. A to prý .Do je – proto bude ideální volbou pro studenty, byznysmeny, maminky, tatínky, prostě pro každého, kdo si chce udělat ve svém životě pořádek.

Pojďme se tedy podívat na deklarované vlastnosti a funkce:

 • Intuitivní a užitečný program pro úkoly, upomínky a seznamy úkolů.
 • Podpora obrázků, zvukových poznámek, upomínek a seznamů.
 • Díky ukládání do cloudu můžete ke svým úkolům přistupovat z jakéhokoli smartphonu nebo tabletu (pouze pro platící uživatele).
 • Možnost spolupráce s kolegy, přáteli a partnery (pouze pro platící uživatele).
 • Moderní uživatelské rozhraní ve stylu Material.
 • Ideální pro zaneprázdněné lidi.
 • Nikdy nezapomenete byť jedinou myšlenku.
 • Možnost nastavit připomenutí, takže už nikdy neopomenete důležité úkoly.

Jak .Do funguje v praxi?

Aplikaci ve verzi 1.1 jsme nainstalovali na redakční telefon Sony Xperia Z3 s oficiálním Androidem 5.0.2 Lollipop. Instalační balíček byl velký jen 1,6 MB, takže stahování i instalace proběhla rychle. Přímočarost a jednoduchost programu se projeví hned po spuštění, kdy uživatel není zdržován žádnými dialogy, průvodci, nápovědami, ale ocitne se rovnýma nohama v uživatelském prostředí. To se nese, jak ostatně slibují vývojáři, v duchu posledních designových trendů, takže se můžete těšit na pastelové barvy a velké kulaté tlačítko v pravém dolním rohu, sloužící k vytvoření nového úkolu.

Uživatelské rozhraní aplikace .Do

Uživatelské rozhraní aplikace .Do

V levém horním rohu je možná trochu zbytečné logo aplikace (nemá žádnou funkci), další ovládací prvky se nalézají v pravé straně nástrojové lišty, kde najdeme tlačítko pro přístup k archivovaným úkolům, otevření kalendáře a kontextovou nabídku.

Podívejme se nejprve na založení nového úkolu. Kromě nadpisu jsou v tomto režimu připraveny čtyři tlačítka, skrze která je možné:

 • Nastavit termín splnění (bohužel program pracuje jen se 12hodinovým formátem).
 • Přidat odrážkový seznam, jehož jednotlivé položky je poté možné “odškrtávat”.
 • Připojit obrázek z galerie, nebo pořízený fotoaparátem.
 • Nahrát zvukovou poznámku.

Po uložení se úkol objeví v seznamu, kde s ním jde dále pracovat – můžete například ukončovat (škrtat) jednotlivé položky na seznamu, prohlížet si obrázky, poslouchat zvukovou poznámku, nebo přejít do režimu úprav.

Ve výchozím stavu jsou jednotlivé úkoly zadávány k aktuálnímu dni. Pokud chcete naplánovat nějakou položku na jindy, učiníte tak nejrychleji přes tlačítko s kalendářem. Následně vyberete požadovaný den a zadáte veškeré nezbytné údaje.

Kontextová nabídka se nevysouvá v podobě panelu, jak je zvykem, ale zobrazí dva pruhy: s počtem zbývajících úkolů zdarma (aplikaci můžete používat pro až 60 položek), odkazem na přechod k placené verzi a vstupem do nastavení, kde najdete podmínky ochrany osobních údajů, podmínky služby, odkaz na další programy vývojářů, údaje o verzi a podobně.

Zdarma, nebo zaplatit?

Asi největší šok aplikace skrývá v sekci, kde si můžete pořídit placenou verzi. Překvapením je totiž zvolená cenová politika – můžete vybírat mezi 153 Kč měsíčně, nebo 1530 Kč ročně. Za tuto sumu získáte:

 • Neomezený počet položek.
 • Synchronizaci s cloudem.
 • Možnost vytvářet skupiny a přiřazovat úkoly.

Dovolíme si tvrdit, že v tomto směru autoři výrazně nadhodnotili nabízené funkce svého programu s ohledem k cenové politice. V podstatě stejné služby totiž může mít uživatel zdarma – například Google Keep nabízí prakticky vše, co .Do, s nulovou cenovkou.

Resumé

Aplikaci hodnotíme jako velmi dobře provedenou a intuitivní – vytvářet úkoly, poznámky, seznamy, včetně přidávání obrázků a zvuků, v ní totiž zvládne opravdu každý. Grafické prostředí je moderní, uspořádání ovládacích prvků logické. K dokonalosti by nám chyběla snad jen podpora 24hodinového formátu času, případně bychom ocenili českou lokalizaci.

Čím ale autoři, dle našeho mínění, aplikaci doslova zabíjí, je cena. Dát více než 1500 korun ročně za poznámkový systém, byť dobře zpracovaný, je při konkurenci, která na Androidu panuje, hodně odvážné, ne-li doslova drzé či nehorázné.

Program s prostým názvem .Do si zatím stáhlo jen něco přes tisíc uživatelů a jeho průměrná známka v Obchodě Play je 3,9. Instalační soubor, velký 1,6 MB, můžete použít na zařízeních s Androidem 3.0 a novějším.

 

Komentáře

Jiri_V

Jiri_V

29.4.2015 20:14

Používám Wunderlist. Je zdarma a výborný

pospa.josifek

pospa.josifek

29.4.2015 20:28

1500??!! To je hodně předražený.

MoB

MoB

29.4.2015 20:35

V podstatě Google Keep. Cena je naprosto mimo realitu.

Dr.80

Dr.80

29.4.2015 20:44

kolkoooooo ? :D ja som cakal ze jednorazovo par 100kc/par desiatok eur ale toto je trosku vrchol :D fakt len pre snobsku firmu…

SeppWinkler

SeppWinkler

30.4.2015 10:48

Fúúúúúúúúúha :) Tak tá cena, to je skutočná odvaha / naivita autorov. A to som sa ešte nedozvedel, či vôbec zvláda opakované úlohy. Používam kombináciu SolCalendar a GTask. Solcalendar preto, že požadujem: 1) aby som mal úlohy v kalendári, 2) aby mohli byť úlohy opakované, 3) aby boli synchronizované s Google úlohami. GTask potom len preto, aby mi úlohy zobrazil skvelý widget Executive Assistant, ktorý dokáže nahradiť uzamykaciu obrazovku a je super prehľadný (ten je jediný platený, ale jednorazovo a stojí za to svojou konfigurovateľnosťou a možnosťami). Celé riešenie ma prišlo na jednorazovú cenu EA a navždy. Takže autori tohto sú fakt mimo, ale pobavili ma :)

demijohn

demijohn

30.4.2015 15:34

SeppWinkler: nemozem najst ten widget Executive Assistant na Play, nefunguje ani link priamo z ich stranky. Nevies co s tym je?
https://play.google.com/store/apps/details?id=com.appventive.ExecAssist

folecek

folecek

1.5.2015 6:35

zlatý evernote a vystačí mi na vše

RSS (komentáře k článku)