Cyanogen chce vytvořit „Android bez Googlu“

cyanogen android bez googlu titul

Kirt McMaster, spoluzakladatel a CEO Cyanogen Inc., stojící mimo jiné za populární custom ROM CyanogenMod, se netají svými kontroverzními názory ohledně Androidu. V minulosti na sebe upoutal například tvrdou kritikou Googlu za jeho „tyranskou“ kontrolu Androidu nebo Samsungu za jeho „neschopnost vytvořit slušný operační systém“. Na akci „Next Phase of Android“ v americkém San Francisku se však do vlády Googlu nad Androidem opřel zvlášť silně a představil vizi, na které v Cyanogenu pracují. Pozornost na sebe strhl už samotným představením:

Jsem CEO Cyanogenu a snažíme se zbavit Android Googlu.

Poté svou vizi o něco více rozvedl a objasnil, že Cyanogen chce vytvořit maximálně otevřenou verzi operačního systému Android. To by partnerům Cyanogenu umožňovalo vytvořit natolik integrované služby, které současný Android neumožňuje.

Vytváříme verzi Androidu, která je mnohem více otevřená a tím pádem do ní můžeme více integrovat služby partnerů a to až do takové míry, že se z těchto partnerských služeb stanou služby primární. Tím pádem například startupy, zabývající se umělou inteligencí nebo jinou problematikou, nebudou muset vytvářet stupidní malé aplikace, které budou nakonec stejně odkoupeny Googlem nebo Applem. Tyto společnosti tak mohou na Androidu bez Googlu vzkvétat“

Google Now je podle McMastera příkladem služby, zakomponované do jádra systému způsobem, jakým to není aplikacím třetích stran umožněno. Jako příklad pak zmínil ještě Aviate launcher, jenž spadá pod vlastnictví Yahoo. Pokud by Yahoo patřilo mezi partnery, mohl by mu Cyanogen poskytnout stejný přístup do nitra Androidu, jako má zmíněné Google Now. Ve výsledku tak může vzniknout verze Androidu naprosto odstřižená od služeb Google, které by mohlo plně nahradit například zmíněné Yahoo.

cyanogen kirt-mcmaster-steve-kondik-710x385 Zakladatelé Cyanogen Inc. – Steve Kondik a Kirt McMaster

Cyanogen se tím pádem již nepovažuje pouze za alternativní zdroj firmwaru, ale vidí se spíš jako platforma, nad kterou nemá Google kontrolu a do níž mohou ostatní společnosti plně integrovat své služby.

V současnosti teprve kloužeme po povrchu toho, čím vším může mobil být. Dnes je Cyanogen v určitých ohledech závislý na Googlu, zítra už nebude. Za tři až pět let nebudeme vycházet z derivátů Googlu. Budou zde sice služby, které dělají s Androidem stále stejné nesmysly, ale pak zde bude také něco odlišného. Sem směřujeme.

V současnosti však Cyanogen Google a jeho Google Apps potřebuje. Jediným, komu se zatím podařilo vytvořit životaschopnou alternativu ke Google Apps je totiž zatím pouze Amazon. Tento problém chce Cyanogen vyřešit ve spolupráci se svými partnery a podporou alternativních obchodů s aplikacemi. Krom toho McMaster také uvedl, že Cyanogen bude mít vlastní obchod s aplikacemi do 18 měsíců.

Plány má tedy Cyanogen opravdu velké a k jejich splnění jej čeká ještě hodně dlouhá cesta a je otázkou jak vše nakonec dopadne. Každopádně současnou závislost Cyanogenu na aplikacích Googlu dokládá i samotný fakt, že jsou tyto aplikace obsaženy ve verzi CyanogenModu pro komerční použití, na kterém běží například OnePlus One nebo Micromax Yureka.

Jak se na snahu Cyanogenu vytvořit „Android bez Googlu“ díváte?

Zdroj: AndroidAuthority.com.

Vašek Švec
O Autorovi - Vašek Švec

Vaška prakticky od dětství zajímaly nové technologie, ať už se jednalo o telefony, počítače či třeba auta. V době, kdy většina jeho kapesného padla na… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (95)