TOPlist

Čtenáři doporučují: 9 widgetů na domovskou obrazovku

widgety_ico

Chcete mít na očích (tedy na domovské obrazovce) informace o počasí, hodiny, kalendář, rozvrh hodin nebo seznam bodů pro navigaci? V tomto článku najdete tipy na devět nejlepších widgetů, které doporučili čtenáři našeho portálu. I s redakčními nominacemi tak můžete vybírat ze dvaceti různých aplikací. O kvalitě výběru svědčí, že ani jeden z widgetů nemá hodnocení horší než 4,0.

Jak funguje cyklus SvětAndroida doporučuje/Čtenáři doporučují?

  • První týden vyhlašujeme v redakci téma následujícího kola cyklu SvětAndroida doporučuje. Redaktoři mají sedm dnů na to, aby nominovali své oblíbené programy.
  • Druhý týden zpracováváme článek SvětAndroida doporučuje, sestavený na základě redaktorských nominací.
  • Poté, co článek vyjde, třetí týden sbíráme skrze formulář nominace od čtenářů. Uvědomujeme si totiž, že ani při sebevětší snaze většinou redakčními silami nepokryjeme celé spektrum programů.
  • Čtvrtý týden zpracováváme článek Čtenáři doporučují, sestavený na základě čtenářských nominací.
  • V okamžiku, kdy vychází článek Čtenáři doporučují, se celý koloběh rozbíhá znovu.

Pořadí ve článku

Pořadí ve článcích z cyklů SvětAndroida doporučuje a Čtenáři doporučují je určeno podle následujícího klíče:

  1. Podle počtu nominací; více nominací = lépe,
  2. v případě shody podle hodnocení aplikace v Obchodě Google Play (v případě, že má aplikace placenou a neplacenou/zkušební verzi, počítá se hodnocení té, která je zdarma nebo levnější); vyšší hodnocení = lépe,
  3. v případě shody podle počtu hodnocení v Obchodě Google Play; více hodnocení = lépe,
  4. v případě shody podle počtu pětihvězdičkových hodnocení; více hodnocení = lépe.

Během týdne jsme nasbírali dvanáct nominací devíti různých aplikací. Jen ve dvou případech se v nominacích shodli alespoň dva čtenáři, takže o pořadí sedmi programů rozhodovala známka v Obchodě Play.

11 widgetů doporučených redaktory

Před dvěma týdny doporučili naši redaktoři těchto jedenáct widgetů.

POI pocket

Ačkoli má aplikace POI pocket Jana Laše jen něco přes pět tisíc stažení, získala v tomto kole nejvíce nominací – konkrétně tři. Čtenář Mára vysvětluje: „POI pocket používám už dlouho, umí synchronizovat POI mezi webem a mobilem a v mobilu je rychle odesílat do různých map a navigací. Nedávno přišli s verzí, která umí dělat zástupce/widgety na ploše. Zvolíte bod, který často používáte (domov, práce, sklad,…) a navigaci, ve které ho chcete otevírat. Jedním kliknutím na widget pak spustíte zvolenou navigaci, která vás rovnou začne navádět na tento bod. Je to super, rychlé a jednoduché.“

Dalším nominujícím je Bobek: „Aplikace pomocí widgetů umožňuje rychlé spouštění navigace na konkrétní místo. Mám v aplikaci uložených několik bodů (Doma, chalupa, rodiče, …) a tyto body mohu jako widget (ikona 1×1) vytáhnout na plochu propojené s konkrétní navigací. Když na widget kliknu, spustí se navigace a rovnou mě začne navádět na příslušné místo. A kdybych někdy změnil navigaci (což dělám poměrně často), prostě u widgetů nastavím tu novou a nebudu muset v ní zadávat znovu oblíbené body.“

Do třetice všeho dobrého i zlého je tu Driver: „Widget pro rychlé spuštění vybrané navigace na konkrétní místo. Jednak používám pro sebe na místa, kam často jezdím. Jednak je to super pro manželku. Když někam jede sama, připravím jí na plochu bod (chata kamarádky) a bod (domů) a už nemusím vysvětlovat, jak a kterou navigaci má spustit a jak nastavit, kam pojede….“

To hlavní tedy zaznělo: aplikace umí vytvářet widgety o rozměrech 1×1 se zadaným místem (pracovní schůzkou, cílem výletu, polohou vozidla) a navigací, která na tento bod bude navádět. Dle oficiálního popisku v Obchodě Play je POI pocket „webová a mobilní aplikace určená pro plánování, sdílení a synchronizaci POI. Webová verze umožňuje pohodlné plánování a práci s POI na „velkém počítači“. Díky mobilní aplikaci pak máte Vaše POI stále s sebou.“

Postup vytváření widgetu je trochu neobvyklý – autor aplikace Jan Laš ho popsal následovně: „Nenabízíme klasický widget (prozatím), ale umíme vytvořit zástupce na plochu, který pak přímo otevře vybraný POI ve vybrané mapové či navigační aplikaci. Je to výhodné pro body, které člověk často používá (domů, do práce,…). Dělá se to přímo z aplikace, otevřete vybraný POI do detailu a v menu vyberete „Přidat na domovskou obrazovku“. V dialogu pak nastavíte popis a hlavně aplikaci (navigaci), ve které se má tento POI otevírat.“

V základní verzi zdarma dovoluje POI Pocket maximálně 50 bodů. Navýšení limitu na 500, 1500 či 5000 bodů dosáhnete skrze nákupy v aplikaci za cenu 71 až 236 korun.

3,3 MB velký instalační balíček si dosud stáhlo přes pět tisíc uživatelů. Průměrné hodnocení v Obchodě Play je 4,5 a instalovat můžete na Android 2.3 a vyšší.

Názory spokojených uživatelů vyjadřuje v komentářích například Medvěd Medvědovič Kulička, který napsal: „Pro mne naprosto nepostradatelná aplikace Před deseti-patnácti lety uměl všechny tyto funkce TomTom pro PocketPC. V současné době nabízejí navigace takové „parádičky“ jako objednání pokoje v hotelu, ale na práci s vlastními body zájmu zvysoka kašlou. (mluvím o Sygic,nad TomTom jsem zlomil hůl už dávno a ostatní mi z různých důvodů nevyhovovaly vůbec) Takže pokorně děkuji za tuhle úžasnou aplikaci a držím palec :)“

POI pocket
POI pocket

In-počasí

I v redaktorském kole jsme měli hned několik widgetů s počasím. Čtenáři přidali další, který patří k jedné z nejoblíbenějších meteorologických aplikací In-počasí. Nejvíce se na obhajobu tohoto programu rozepsal toorek: „In-počasí obsahuje několik widgetů, které se dají dále upravit. Jak co do obsahu informací, tak i nastavení jejich průhlednosti a různých ikon počasí. Do nastavení se dostanete kliknutím na některý z rohů widgetu. Jako základ pro mě slouží velký widget, který kromě aktuální teploty, rychlosti a směru větru, stavu počasí a předpovědi s časem poslední aktualizace může obsahovat i textový popis vývoje počasí. Jenže tím to nekončí. Máme tu ještě velké hodiny, datum, den v týdnu a kdo má dnes svátek. Můžeme vybrat z českých nebo slovenských svátků. Pokud máte zapnutý budík, zobrazí se jeho čas pod hodinami. Prostě vše důležité přehledně na jednom místě v jediném widgetu. A navíc si ještě můžete nastavit, která aplikace se spustí při kliknutí na různé části widgetu. Například kliknutí na hodiny může otevřít nastavení budíku, datum může vyvolat kalendář apod. Pod tento velký widget ještě umisťuji malý s předpovědí počasí na nejbližších pět dnů. A kdo používá DashClock, může mít informace z In-počasí i na zamykací obrazovce.“

Druhým nominujícím je v tomto případě S-Jay: „Tuhle aplikaci používám již přes 3 roky a je to pro mě ten nejlepší widget, který vůbec na svém mobilu mohu mít. Widget je multifunkční, protože umí: ukázat čas, den, datum, svátek, počasí dnes, zítra a nebo widget, který ukazuje předpověď na 5 dní. Co považuji za velké plus je to, že si můžete nastavit co se má stát po kliknutí na čas, datum, nebo počasí – osobně mám nastaveno toto: čas=budík, datum=google kalendář, počasí=aladin počasí. A co bych vypíchl úplně na konec? Jedná se o českou aplikaci ;-)“

Sami autoři také v oficiálním popisku vyzdvihují praktičnost svých widgetů: „V aplikaci naleznete bohatou nabídku widgetů zobrazující informace o počasí přímo na ploše vašeho mobilního telefonu. Ve widgetech si můžete zobrazit také aktuální čas nebo svátky a je tedy praktickým rozšířením plochy. Údaje jsou aktualizovány každých 30 minut z husté sítě meteorologických stanic po celé České republice a odpovídají tak vždy skutečným naměřeným hodnotám v daném místě. … Největší formát widgetu zobrazuje hodiny, aktuální teplotu, svátek, datum, počasí na dnešní den a aktualitu. Malé widgety zobrazují předpověď na dva dny nebo aktuální teplotu ve vámi zvolené lokalitě. Informace o počasí budete mít vždy po ruce.“ Celkem jsou k dispozici tři widgety o rozměrech 2×1, 4×1 a 4×2.

Aplikace In-Počasí má na svém kontě přes půl milionu stažení a průměrnou známku 4,3.

Spokojené uživatele zastupuje Pavel Pečiva svým komentářem: „Výborná aplikace Jinak než dát pět hvězdiček to nejde.“

In-počasí
In-počasí

Google

Od třetího místa dále se dostáváme k aplikacím, které nominoval vždy právě jeden čtenář. O jejich pořadí tak rozhodovala primárně známka v Obchodě Play a ve čtyřech případech pak i počet hodnocení. V tomto směru patří nejvyšší pozice aplikaci Google, kterou nominoval Leo: „Bez Google Now si chytrý telefon nedovedu ani představit. Upozorňuje mě na narozeniny, události, narozeniny, zprávy, kdy mám vyrazit na schůzku, apod. Must have app!“

Google zvládá rychlé vyhledávání na webu a v telefonu nebo tabletu, hlasové vyhledávání a další funkce, přičemž výsledky přizpůsobené aktuální poloze. Co se týká přímo widgetů na domovskou obrazovku, jsou celkem tři: patří sem chytrá vyhledávací lišta aplikace Google (4×1), Google Sound Search (1×1) pro vyhledání interpreta a názvu právě hrající skladby a Chytré karty Google (4×4) s informacemi o počasí, událostmi kalendáře a dalšími užitečnými zdroji relevantními k místu a času.

Aplikace Google se může chlubit více než miliardou instalací a průměrnou známkou 4,4.

Marek Pavelka celkem trefně popsal jeden z nedostatků Chytrých karet, spočívající omezených možnostech přizpůsobení: „Chtěl bych mít možnost vyházet bulvár jako Blesk a Super, přidat si vlastní zdroje. V Místech je jen doma a práce, chtěl bych mít víc možností, třeba: chalupa, rodiče, druhá práce apod. V Zájmech ve Sportu jsem našel pro mě aspoň trochu zajímavý jediný tým, schází mi třeba český biatlon, lyžování, hokejové týmy…“

Google
Google

Počasí & Clock Widget Android

Plocha bez widgetu s počasím je pro mnohé uživatele něčím takřka nepředstavitelným. Další alternativu představuje renek11: „Aplikace poskytuje velké množství nastavení widgetu a zobrazení v něm. Počasí je podle mého velice přesné a je možnost mimo jiné i výběr poskytovatele předpovědi. Více se rozepisovat asi nemá cenu, jelikož vše podstatné je popsáno přímo v popisu aplikace. Za sebe tento widget hodnotím na jedničku.“

Kromě aktuální teploty dokáže tento widget ukazovat stav počasí, relativní vlhkost, atmosférický tlak, viditelnost, pravděpodobnost srážek, UV index, rosný bod, rychlost a směr větru. K dispozici je také podrobná předpověď v hodinových intervalech a dlouhodobý výhled na dalších deset dnů. Nechybí ani údaje o východech a západech slunce či měsíční fázi.

Weather Clock Widget

Weather Clock Widget

Hlavní vlastnosti a funkce:

  • Vyhledávání měst po celém světě podle země a města nebo poštovního směrovacího čísla.
  • Možnost aktualizace jen přes Wi-Fi.
  • Automatické intervaly aktualizace: 15/30 minut, 1/3/6/9/12 hodin, nebo ruční.
  • Automatická detekce polohy pomocí sítě a GPS.
  • Sledování až deseti různých míst.
  • Upozornění na závažné meteorologické jevy.
  • Současný stav a předpověď počasí na dalších pět dní.
  • Zobrazení teploty ve stavovém řádku.
  • Widgety, 5×3, 5×2, 5×1 pro velké obrazovky a 4×3, 4×2, 4×1 a 2×1 pro všechny.
  • Widgety zobrazují aktuální čas, datum, počasí a informace o baterii.
  • Výběr písem pro hodiny a datum.
  • Světlé a tmavé motivy s různými sadami ikon.
  • Možnost nastavit vlastní pozadí pro tmavé téma.
  • Lokalizován do většiny světových jazyků včetně češtiny.

Aplikace má po více než padesáti milionech stažení průměrnou známku 4,4. 9,4 MB velký instalační balíček můžete použít na telefonech a tabletech s Androidem 2.3 a vyšším. Základní verze je zdarma, ale pokud se budete chtít zbavit reklamy, připravte si bezmála 90 korun.

Ke spokojeným uživatelům, kteří tomuto programu dali pět hvězdiček, patří například Lenka Musilová, která napsala: „Velmi dobra aplikace, jsem s ni spokojená. Počasí vždycky přesné ať jsem kdekoliv – doporučuji.“

Weather & Clock Widget
Weather & Clock Widget

Weather & Clock Widget Plus
Weather & Clock Widget Plus

Chronus: Home & Lock Widget

Tentokrát tu máme „čistokrevný widget,“ který doporučil Fesik s velmi stručným komentářem: „Plně nastavitelné zobrazení všeho důležitého. V Poměrně minimalistické podobě.“

Další vlastnosti a funkce dostatečně vyjadřuje oficiální popisek v Obchodě Play: „Chronus je elegantní widget s hodinami, počasím, kalendářem a nyní i s podporou Google Tasks, Reddit & Pocket. Je možné jej umístit na domácí obrazovku, na obrazovku zámku a nebo jej použít jako šetřič obrazovky. Funkčně je shodný s widgetem cLock tak, jak je znám z komunitní ROM CyanogenMod a je vytvořen stejným autorem.“ Jednou z klíčových vlastností má přitom být nízká náročnost na systémové zdroje a tím tedy i na baterii.

Chronus Widget – How to

Chronus Widget - How to

Jako hlavní vlastnosti jsou jmenovány:

  • plně funkční widgety Flex, Flex (analogový), Hodiny+, Hodiny+ (Dash), Google Tasks, Dash a Počasí
  • široce přizpůsobitelný vzhled jednotlivých widgetů
  • panel počasí podporující poskytovatele Yahoo!, OpenWeatherMap a yr.no
  • minimalizace widgetu počasí
  • panel denních zpráv s vestavěnou podporou RSS a vestavěná čtečka článků
  • panel kalendáře s možností posunu seznamu událostí
  • zvýraznění nadcházející události v kalendáři vlastními barvami či tučným stylem písma
  • záloha a obnova nastavení jednotlivých widgetů
  • integrované rozšíření pro Gmail, zameškané hovory, kalendář a SMS

Skrze nákupy v aplikaci lze povýšit na verzi Pro, která nabídne další samostatné widgety, vlastní akce při dotyku na hodiny, počasí nebo kalendář, změnu zarovnání panelu hodin nebo počasí a další možnosti.

Chronus: Home & Lock Widget je předposlední aplikací se známkou 4,4. 13 MB velký instalační balíček zaznamenal již více než půl milionu stažení, přičemž je možné ho instalovat na Android 4.2 a novější.

Spokojené uživatele zastupuje Tomáš Valigura, který napsal komentář: „Konečně widget na počasí co má šmrnc ;-). Vzhled za jedna a mnoho možností + možnost zobrazení na zamykací obrazovce a jako spořič.“

Chronus Information Widgets
Chronus Information Widgets

CalenGoo – Calendar and Tasks

Chcete mít na domovské obrazovce kalendář? Pak zkuste CalenGoo – Calendar and Tasks, který doporučuje čtenář wirgil: „Nevím jak u Business Calendar, ale CalenGoo ve svém widgetu umožňuje zobrazit kalendář a hlavně úkoly v jednom dni. Pro mě to je velmi důležité. Aplikace je sice placená, ale nelituji.“

Jedná se o plnohodnotnou kalendářovou aplikaci, zaměřující se na rychlost a jednoduchost. Silnou stránkou jsou široké možnosti konfigurace, díky kterým si svůj kalendář můžete přizpůsobit tak, aby vyhovoval vašim potřebám. Zásadní výhodou je podpora synchronizace s kalendářovými řešeními Google, Exchange CalDAV a iCloud. Z hlediska widgetů je k dispozici celkem pět možností zobrazení: denní, týdenní, měsíční, ve formě seznamu a agendy.

Verze zdarma je omezená na zkušební dobu pěti dnů, po jejímž vypršení je nutné pořídit plnou verzi za bezmála stokorunu. Zkušební aplikaci si stáhlo přes tisíc uživatelů, kteří ji hodnotili v průměru známkou 4,4. Výrazně stahovanější (více než 100 tisíc stažení) je placená verze se známkou 4,6. Instalovat ji můžete na Android 1.6 a vyšší.

Názor spokojených uživatelů zastupuje Petar Introvič, který k pěti uděleným hvězdičkám napsal: „100% Čeština! Měl jsem Pocket I., Jorte, Bussines… všechny jsou dobré, ale tento je NEJ. I skvěle fungující widget. Doporučuji.“

CalenGoo Calendar Trial vers.
CalenGoo Calendar Trial vers.

CalenGoo - Calendar and Tasks
CalenGoo - Calendar and Tasks

Kalendář Widget

Jestliže se vám za widget s kalendářem nechce platit, mohlo by vás zaujmout dílko slovenského programátora Milana Sillika, které doporučuje toorek: „Tento widget používám pro zobrazení agendy z kalendáře. Zaujaly mě na něm opravdu široké možnosti nastavení vzhledu včetně průhlednosti. Dříve byl zdarma, ale před nějakou dobou se ho autor rozhodl zpoplatnit. Neváhal jsem a licenci zakoupil, protože jsem si na něj zvykl a nechci měnit.“

Autor v Obchodě Play jmenuje jako hlavní tyto vlastnosti a funkce:

  • ukazuje celou agendu z widgetu přímo na ploše
  • umožní nastavit SKUTEČNÝ alarm na události
  • možnost výběru z více kalendářů
  • funguje s Facebook, Google i Exchange (firemním) kalendářem
  • přidat / upravit událost je možné jedním klikem přímo z widgetu
  • čistý design, intuitivní ovládání, bohaté možnosti přizpůsobení

Kalendář Widget se může chlubit více než půlmilionem stažení a známkou 4,2. Instalační balíček velký jen 1,1 MB lze použít na zařízeních s Androidem 4.0 a vyšším.

Zástupcem spokojených uživatelů je v tomto případě Vojtěch Vincze: „Velice dobře udělaný Widget. Na S4 funguje naprosto bez problémů. Ocenil bych, kdyby uměl zobrazit i úkoly, ale to neberu jako negativum aplikace. Pokud si chci udělat malinký widget s agendou, bylo by dobré, aby se dalo nastavit, že nebude počet dnů zobrazovat např. jako „za 4 dnů“ ale úplně by stačilo +4 :-)“

Calendar Widget: Month/Agenda
Calendar Widget: Month/Agenda

Simple Calendar Widget

Třetí kalendář na domovskou obrazovku – Simple Calendar Widget nominoval ekim: „Jednoduchý widget bez dodatečných ikon. Jednoduché nastavení. Co víc si od widgetu přát? Používám jako jediný widget do MIUI ROMky.“

Jde o jednoduchý, ale elegantní widget, který na domovské obrazovce zobrazuje nadcházející události kalendáře. Je velmi přizpůsobitelný, aby dokonale ladil se vzhledem prostředí.

Hlavní funkce a vlastnosti:

  • Možnost posouvání obsahu.
  • Možnost změny velikosti (pouze pro Android 3.1 a novější).
  • Podpora zamykací obrazovky (Android verze 4.2 nebo vyšší)
  • Nastavitelná velikost textu, barev a pozadí.
  • Tlačítka pro přidání události a pro změny nastavení.
  • Více widgetů s různými kalendáři a konfiguracemi.
  • Zdarma a bez reklam.

Simple Calendar Widget má po více než 100 tisíci staženích průměrnou známku 4,2.

Ke spokojeným uživatelům patří i Jiří Gottvald, který do komentáře v Obchodě Play napsal: „V jednoduchosti je krása :) Povedený kompaktní widget, který má snadnou konfiguraci a povedené rozložení informací. Gratuluji vývojářům, jen tak dál…“

Simple Calendar Widget
Simple Calendar Widget

Rozvrh hodin TimeSpread

Posledním, ale jistě zdaleka ne nejhorším widgetem dnešního přehledu je Rozvrh hodin TimeSpread. Ten doporučila KAiA92, která napsala: „Dlouho jsem hledala aplikaci na rozvrh hodin, která by měla i použitelný widget. Tahle ho má a je super.“

Do aplikace si tedy zadáte rozvrh hodin, který můžete sdílet s přáteli a spolužáky. Uživatel si může nastavit barvy pozadí, začátek a konec vyučování, stejně jako dny v týdnu. Rozvrh lze uložit do cloudu, odkud je snadné ho opětovně obnovit. Nechybí ani synchronizace s kalendářem Google.

Aplikace se chlubí více než milionem stažení a průměrnou známkou 4,0. Instalační balíček velký 6,7 MB lze použít na zařízeních s Androidem 3.0 a novějším.

Spokojenou uživatelkou je Kristýna Forejtková, která napsala: „He fakt dobrej… opravdu se v tom vyznám.“

타임스프레드 : 가만있어도 캐시 주는 잠금화면 돈버는앱
타임스프레드 : 가만있어도 캐시 주는 잠금화면 돈버는앱
Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

Karel Kilián je zkušený technický redaktor a copywriter s bohatou praxí v oblasti informačních a komunikačních technologií. Jeho kariéra začala na pozici prodavače, odkud postupně… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (4)