Čtenáři doporučují: 10x cloudové disky

cloud_ico

Cloudové disky už dávno nenabízejí pouze uložení souborů na „nějaký internetový server“. V poslední době stále větší roli hraje také bezpečnost takto uložených dat, která je u mnoha služeb prioritou číslo jedna. Z dnešní nabídky deseti aplikací pro práci s cloudovými disky si jistě vyberou i ostražití uživatelé, nebo chcete-li paranoici.

Když jsme před dvěma týdny vydávali článek SvětAndroida doporučuje: vaše data kdykoliv a kdekoliv, do kterého redaktoři doslova nacpali sedm aplikací, byli jsme zvědavi, s kolika alternativami přijdou naši čtenáři. Počítali jsme s tím, že již tak dlouhý seznam maximálně zdvojnásobí. Nakonec se konalo velké překvapení – cloudové disky očividně nejsou pro naši čtenářskou obec cizím pojmem, ba právě naopak! Ač cílem tohoto seriálu je nabídnout co nejvíce alternativ, aby si uživatelé mohli vybrat tu ideální pro své potřeby, tentokrát výběr rozhodně nebude jednoduchý – celkem jsme totiž nasbírali 17 programů!

Jak funguje cyklus SvětAndroida doporučuje/Čtenáři doporučují?

 • Právě v okamžiku, kdy vyšel tento článek, začíná v redakci další kolo „SvětAndroida doporučuje“. Bylo vyhlášeno téma a redaktoři mají týden na to, aby nominovali aplikace.
 • Po uzávěrce máme sedm dnů na zpracování článku „SvětAndroida doporučuje“, který vychází v sudý čtvrtek.
 • Protože nabídka aplikací v Obchodě Play je nesmírně široká, počítáme s tím, že ani při sebevětší snaze nepokryjeme všechny možné alternativy. Proto na konci článku dáváme prostor našim čtenářům, aby nominovali programy, jež podle nich v redaktorském výběru chybí. Čtenáři mají na své nominace jeden týden.
 • Hned po skončení nominací začínáme připravovat článek „Čtenáři doporučují“, postavený na doporučeních našich ctěných čtenářů. Na přípravu máme jeden týden, článek tedy vychází následující sudý čtvrtek. Celý koloběh pak začíná od prvního bodu.

Pořadí ve článku

Pořadí ve článcích z cyklů „SvětAndroida doporučuje“ a „Čtenáři doporučují“ je určeno podle následujícího klíče:

 1. Podle počtu nominací; více nominací = lépe,
 2. v případě shody podle hodnocení aplikace v Obchodě Google (v případě, že má aplikace placenou a neplacenou/zkušební verzi, počítá se hodnocení té, která je zdarma nebo levnější); vyšší hodnocení = lépe,
 3. v případě shody podle počtu hodnocení v Obchodě Google; více hodnocení = lépe,
 4. v případě shody podle počtu pětihvězdičkových hodnocení; více hodnocení = lépe.

Jaké aplikace nominovali redaktoři?

Před dvěma týdny sedm redaktorů Světa Androida nominovali sedm cloudových disků s aplikacemi pro Android.

Za sedm dnů jsme nasbírali celkem 23 nominací celkem dvanácti aplikací, což je jeden z nejlepších výsledků za dobu existence tohoto seriálu. Ukazuje se, že cloudová úložiště naše čtenáře zajímají, ale současně i skutečnost, jak moc je tento segment roztříštěný. Jednu nominaci jsme vyřadili, protože se jednalo o aplikaci, která již byla v redakčním kole, druhou jsme vyřadili z důvodu, že daný cloud zatím nemá aplikaci pro Android. Celkem se tak dnes podíváme na rovných deset programů.

MEGA

Vítězem tohoto kola se stala aplikace a cloudové úložiště MEGA s velice pěknou nabídkou 50 GB diskového prostoru zdarma. Dejme slovo Zdeňku Pohlovi, který se na otázku, proč se rozhodnout právě pro tuto aplikaci, rozepsal nejvíce: „Jde o zatím neoficiální aplikaci k úložišti MEGA od Kima Dotcoma. Úložiště nabízí 50 GB volného prostoru v cloudu a šifrování. Aplikace umožňuje přístup k tomuto prostoru, nabízí automatický upload fotografii a sdílení souborů přes vytvoření linku jako v Dropboxu. Zklame bohužel chybějící klient pro PC.“

Jako další představí tento webový disk Mogulito: „50GB prostor pro FREE uživatele, nově aplikace i na Android a klade důraz na bezpečnost dat (šifrování již během uploadu).“ Další dva čtenáři – kulik1228 a Megaloman uvedli shodně stejný důvod: 50 GB zadarmo.

MEGA je tedy cloudové úložiště, které poskytuje každému bez rozdílu 50 GB, čímž výrazně převyšuje nabídku populárního Dropboxu, proti kterému ale zatím ztrácí co do nabízených funkcí. Dalším klíčovým faktorem je bezpečnost – data jsou šifrována, klíče zůstávají u uživatele, takže teoreticky není možné, aby se k nim dostal někdo nepovolaný, včetně správců služby.

Aplikace pro Android nabízí:

 • Možnost procházet úložiště.
 • Rychlé nahrávání a stahování souborů z/do vašeho zařízení.
 • Synchronizace obrázků – automatické nahrání pořízených fotek a videí do cloudu.
 • Vyhledávání souborů.
 • Možnost vytvořit veřejný odkaz na vybrané soubory, takže se k nim dostanou i ostatní.
 • Stahování, odstranění, přejmenování souborů a vytváření složek.

Zdarma, nebo zaplatit?

Zadarmo tedy dostanete 50 GB, což bude velmi pravděpodobně bohatě stačit pro většinu účelů. Pokud byste ale přesto potřebovali větší prostor, sazby jsou následující:

 • 500 GB – 9,99 eur/měsíc
 • 2 TB – 19,99 eur/měsíc
 • 4 TB – 29,99 eur/měsíc

Aplikaci MEGA si zatím stáhlo přes sto tisíc uživatelů a v průměru jí udělili známku 4,3. Kolega Tomáš Očadlý ve svém komentáři k hodnocení v Obchodě Play napsal: „Tak jsem se konečně dočkal. Kvůli/díky zabezpečenému přenosu a celkové filozofii Mega se asi nedočkáme funkčností jako na Dropboxu, přesto mě potěšilo například automatické nahrávání fotek, které má i Dropbox. Stále je však na čem pracovat a věřím, že se to dotáhne k dokonalosti.“

Dodejme, že balíček o velikosti 2,1 MB můžete instalovat na zařízení s Androidem 2.3 a novějším zcela zdarma.

Stáhnout aplikaci MEGA z Obchodu Play

Copy

Pouze jediný hlas rozhodl o tom, že cloudové úložiště Copy skončí na druhém místě. Předáváme slovo čtenáři, který se podepsal jako zdesim: „Cloud s prakticky neomezeným úložištěm díky pozvánkám. Automatický upload fotek pořízených mobilem, výborný klient i pro Windows, stejně tak webové rozhraní je super.“ LooKpiK srovnává s největším konkurentem a vysvětluje, jak je to se systémem pozvánek: „Aplikace Copy je dost podobná Dropboxu, ale je tu podstatný rozdíl: nabízí v základu 15 GB a když člověk doporučí známé, tak je to + 5 GB za každého.“ Jakub taktéž oceňuje větší diskový prostor, navíc je přesvědčen o tom, že Copy „je na tom o trochu lépe než Dropbox co se funkcí týče, jen není tak známý…“

Autoři označují Copy za nejjednodušší způsob, jak ukládat, chránit a sdílet všechny své úžasné věci. S prostorem zdarma pro nové účty, systémem doporučování a nastavením placených tarifů budete mít vždy dostatek místa pro uložení prakticky všeho, co potřebujete. Soubory jsou téměř okamžitě po nahrání k dispozici na vašem počítači, smartphonu, tabletu a internetových stránkách.

Seznam funkcí aplikace pro Android vypadá takto:

 • Volitelná funkce PhotoCopy je rychlý a snadný způsob, jak synchronizovat kopie fotografií a videí skrze váš účet.
 • PhotoCopy automaticky odešle libovolnou fotografii nebo video, které pořídíte optikou telefonu/tabletu. Své soubory tak budete mít bezpečně a rychle zálohované.
 • Přístup ke všem vašim souborům kdykoli a kdekoli, kde je Internet, bez ohledu na zařízení a platformu.
 • Snadné sdílení souborů.
 • Ještě snadnější sdílení skrze pozvání dalších uživatelů, aby se připojili k vaší složce.
 • Nahrajte své fotografie, videa, nebo cokoliv z paměti zařízení.
 • Úložiště podporuje verzování, takže se můžete vrátit ke starší verzi jakéhokoli souboru.

Mezi zásadní výhody patří klientské aplikace pro Android, iOS, Windows, Linux i Mac OS X, což zejména ve srovnání s absencí klientů služby MEGA přináší konkurenční výhodu ve prospěch Copy.

Copy: vytvoření souboru nebo složky Copy: vytvoření souboru nebo složky

Zdarma, nebo zaplatit?

Zadarmo dostanete 15 GB, prostor můžete dále rozšiřovat, pokud ke službě zlanaříte někoho z vašich přátel. V takovém případě dostanete 5 GB navíc za každého, nicméně podle oficiálních stránek se jedná o časově omezenou nabídku. Placené programy vypadají takto:

 • 250 GB – 9,99 dolarů/měsíc nebo 99 dolarů/rok
 • 500 GB – 14,99 dolarů/měsíc nebo 149 dolarů/rok

Nabízeny jsou také tarify pro firmy se správou uživatelů, skupin a dalšími funkcemi navíc.

Ze spokojených uživatelů citujme Michala Patku, který hodnotil pěti hvězdičkami: „Funguje jak má, podle mě přehlednější jak Dropbox či Google Disk a navíc máte možnost neomezeného prostoru díky pozvánkám.“

Aplikace Copy má v Obchodě Play, stejně jako MEGA, více než 100 000 stažení a průměrnou známku 4,3. Používat ji můžete zdarma a instalační balíček je velký 2,2 MB.

Stáhnout aplikaci Copy z Obchodu Play

SugarSync

SugarSync je na poli cloudových disků relativně zavedenou značkou. Toto úložiště nominovali, stejně jako Copy, tři čtenáři, takže o bronzové medaili rozhodla průměrná známka, která je o pouhou desetinku horší.

Petr Pánek nám sepsal následující důvody, proč bychom se měli rozhodnout právě pro SugarSync: „Oproti většině má jednu obrovskou výhodu, která se vztahuje ale k PC: nemusíte synchronizované soubory dávat do speciálního adresáře. Prostě si na disku označíte, které adresáře chcete synchronizovat nebo sdílet. To značně pomáhá udržet data organizovaná, nemusí se přesouvat do speciální složky. To byl pro mě zásadní důvod pro přechod od jinak výborného Dropboxu nebo Google Drive.“ Jestliže tedy nechcete sypat soubory do jedné konkrétní složky, vaše volba je vcelku jasná.

Podobně to vidí také hucik, který napsal: „Skvělá aplikace, mnoho možností nastavení, neuvěřitelně rychlé sdílení. Na PC i androidu si můžete přímo vybrat jakoukoli složku, kterou chcete synchronizovat. Propojení funguje perfektně, zálohuje i fotky a videa z androidu. Poslední co aplikaci chybí k dokonalosti je snad jen online editace dokumentů.“ Poslední nominující Košín napsal jen: „SugarSync používám docela dlouho a jsem s ním spokojený, proto jsem ani nikdy nehledal alternativu“.

Asi jako u každého „disku v oblacích“ i v tomto případě je na prvním místě vyzdvihována základní vlastnost – totiž možnost přistupovat ke svým souborům kdykoli a kdekoli (kde je Internet, pochopitelně). Jistě nepřekvapí ani superlativy nabité tvrzení, že „SugarSync je nejjednodušší a nejmodernější způsob, jak synchronizovat, sdílet, vyhledávat a přistupovat ke všem souborům – dokumentům, fotografiím, videím a hudbě.“ Podobně, jako u Dropboxu, jsou uložené soubory synchronizovány do všech počítačů, spojených s daným účtem – klientské aplikace jsou připraveny ve verzích pro Windows, Linux a Mac OS X. Z mobilních platforem můžete počítat s podporou Androidu, iOS, ale také BlackBerry, Windows Mobile a Symbianu.

Se SugarSyncem pro Android, můžete:

 • Přistupovat, prohlížet, upravovat, sdílet a spravovat soubory přímo na vašem telefonu nebo tabletu.
 • Vyhledat soubory nebo složky, včetně těch, které s vámi soukromě někdo sdílí.
 • Synchronizovat soubory a složky z cloudu do zařízení pro offline prohlížení. Aplikace automaticky detekuje změny a synchronizuje je zpět.
 • Automatické zálohování fotografií a videí, takže nebudete potřebovat žádné kabely, abyste si mohli prohlédnout fotky z mobilu na PC!
 • Upravit jakýkoliv soubor na vašem zařízení vaší oblíbenou aplikací a SugarSync automaticky synchronizuje změny do všech připojených počítačů.
 • Sdílet složky soukromě a bezpečně s několika lidmi. Můžete jim dát právo k prohlížení, nebo i k úpravám.
 • Sdílet velké soubory a složky pomocí veřejných odkazů. Odkaz lze odeslat e-mailem, vystavit na Facebook, Twitter, nebo poslat v SMS. Příjemci nemusí mít pro přístup k souboru nebo složce účet na SugarSync.
 • Nahrávat najednou více souborů, obrázků, videí a složek.
 • Přes systémové sdílená uložit skoro jakýkoli obsah přímo do SugarSync z jiných aplikací.
 • Streamovat svou hudební sbírku.

Seznam funkcí, vlastností a vychytávek by byl ještě poměrně dlouhý, nicméně v kostce můžeme konstatovat, že SugarSync je ze všech recenzovaných online disků asi nejvíce podobný Dropboxu. Hledáte-li tedy alternativu, doporučujeme ho vyzkoušet.

Zdarma, nebo zaplatit?

Zdarma dostanete relativně malých 5 GB prostoru. Za peníze jsou pak k dispozici následující kapacity:

 • 60 GB – 7,49 dolarů/měsíc nebo 74,99 dolarů/rok
 • 100 GB – 9,99 dolarů/měsíc nebo 99,99 dolarů/rok
 • 250 GB – 24,99 dolarů/měsíc nebo 249,99 dolarů/rok

Pro firemní nasazení je připraven 1TB tarif za 550 dolarů ročně, případně vlastní nabídka.

Nesmíme zapomenout na spokojeného uživatele, takže slyšte názor lidu: „Nejlepší cloud řešení, funguje bezvadně Používám na sync stolní comp-notebook-tablet-mobil a zatím jako jediný umí všechny funkce co potřebuju, spolehlivě a logicky. Určitě lepší než Dropbox nebo Webshare od Asusu, obě jsem též zkoušel.“

SugarSync pro Android je spolu s Boxem nejstahovanější aplikací dnešního přehledu – celkem zaznamenal více než milion instalací a drží si pěknou známku 4,2. Instalační balíček je velký 3,3 a instalovat můžete na Android 1.6 a vyšší.

Stáhnout aplikaci SugarSync z Obchodu Play.

Dropsync

Dostáváme se ke čtyřem aplikacím, které získaly po dvou nominacích. Na čtvrtém místě dnešního přehledu se umístil program s nejvyšším hodnocením ze všech zmiňovaných – Dropsync se může pochlubit velmi pěknou známkou 4,6. Tentokrát se jedná o neoficiálního klienta služby Dropbox. Jedním z nominujících je KejPi, který do nominačního formuláře napsal: „Tato aplikace není přímo cloudový disk, ale významně usnadní používání DropBoxu na telefonu. Aplikace funguje tak, že na pozadí synchronizuje vybrány DropBox adresář do zvoleného adresáře v telefonu podobně, jako to dělá DropBox klient na počítači. Díky tomu mám neustále k dispozici všechny dokumenty, aniž bych je muset sám ručně stahovat. Verze zdarma umí synchronizovat jeden adresář, placená verze umožní synchronizaci více adresářů.“

Druhý nominující s přezdívkou Fazol udělal prezentaci v bodech:“

 • zálohovací klient pro DropBox – jednoduchá utilitka
 • automatická záloha na DropBox předem určených složek z mobilu do předem určené složky na DropBoxu
 • lze spouštět ručně nebo automaticky“
Dropsync: připojení k Dropboxu Dropsync: připojení k Dropboxu

Dropsync: výběr složky pro synchronizaci Dropsync: výběr složky pro synchronizaci

Jaké vlastnosti a funkce prezentují sami vývojáři Dropsyncu? Tady máte seznam:

 • Plnohodnotná obousměrná synchronizace, stejně jako ji provádí desktopový Dropbox.
 • Okamžité nahrávání: nové soubory (např. fotografie) můžete nahrát do Dropboxu ihned.
 • Velmi efektivní: pokud není detekována změna, téměř nespotřebovává baterii a nezpomaluje telefon.
 • Velmi snadné nastavení.
 • Funguje spolehlivě i při změně datového připojení.
 • Sleduje stav baterie a připojení a přizpůsobuje své chování v závislosti na preferencích uživatele.
 • Konfigurovatelný interval automatické synchronizace: 15 minut, 30 minut, každou hodinu, …
 • Plugin pro Tasker a Locale, umožňující pokročilejším uživatelům definovat plány synchronizace a jejich podmínky.
 • Více režimů: nejen obousměrná synchronizace, ale můžete si také vybrat pouze upload, nahrání a následné odstranění, pouze stahování, atd.

Dropsync poskytuje základní funkci: obousměrnou synchronizaci, která měla být v oficiálním klientu pro Android od začátku. Z nějakého důvodu tomu tak stále není, na což je odpovědí právě tento nástroj.

Už zaznělo, že aplikace je k dispozici ve dvou verzích: zdarma a placené za bezmála 120 korun. Co za tuto sumu získáte:

 • synchronizaci více složek
 • synchronizaci celého Dropboxu se složkou ve vašem telefonu nebo tabletu
 • možnost nahrávat velké soubory od 10 MB až do několika GB
 • Inteligentní detekci změn – rychlá metoda pro stanovení změn souborů, které musí být synchronizovány
 • odstranění reklam

Do velké míry se ztotožňujeme s komentářem jednoho z uživatelů: „Skvělá aplikace pro synchronizaci s Dropboxem. Funguje bez problému a není potřeba se o ní nijak starat. Jakmile jí jednou nakonfigurujete, můžete na ní klidně zapomenout. Jedinou nevýhodou je cena. 120 Kč je opravdu trochu moc… „

O známce jsme mluvili, takže dodejme, že Dropsync si zatím stáhlo přes 100 000 uživatelů a instalátor má 1,8 MB.

Stáhnout aplikaci Dropsync z Obchodu Play. (verze zdarma)

Stáhnout aplikaci Dropsync z Obchodu Play. (placená verze)

Wuala

Dostáváme se do první poloviny dnešního vydání čtenářských doporučení a tam na nás číhá koala! Ehm, pardon, Wuala. S ní se dostáváme opět do světa klasických „oblačných disků“ – tentokrát se můžete těšit na 10 GB diskového prostoru zdarma, což sice není nejvíc, co můžete mít, ale Wuala to kompenzuje přidanými funkcemi.

Tentokrát začneme čtenářem Čumilem, který napsal pouhá dvě písmena, jednu číslici a mezeru: „5 GB“. To radaumacher si zaslouží pomyslnou medaili a pochvalu za nejrozsáhlejší obhajobu „své“ aplikace: „Wuala je projekt pod hlavičkou firmy Lacie, jejíž hlavní obor je bezpečné uložení dat. Wuala je dle mého s bezpečností zdaleka nejdále a ani PRISM by si neškrtl. Princip je v šifrování a vůbec celkovém přístupu – šifrování dat probíhá už v zařízení, takže nikdo cestou, ale ani v úložišti (tím pádem ani jakákoliv vláda, které by byla data předána) nezjistí, co vlastně ukládáte. Co je neméně důležité je fakt, že heslo se zakládá a používá výhradně v aplikaci, nikdy neopouští zařízení. Výhody za mě jasné – solidní rychlost a asi nejlepší realizovatelná bezpečnost při zachování základních funkcí (veřejné odkazy, automatický upload fotek…). Nevýhody – jak zapomenete heslo, máte po srandě – kvůli bezpečnosti se s ním pracuje pouze na vašem zařízení, takže ho Wuala nemůže ani resetovat ani, kdyby chtěla.“

Že bychom tu měli adepta na cloud pro ty, kteří se cloudu bojí právě kvůli možností zneužití dat? Projděme si nyní, jak Wualu prezentují její autoři. Začínají naprosto neotřele (ehm): „S Wualou pro Android budete mít všechny vaše soubory k dispozici přímo v kapse.“ Hned v další větě ale vynášejí na světlo tu opravdu nejdůležitější vlastnost – šifrování, jehož filozofii vyčerpávajícím způsobem popsal náš čtenář.

Vlastnosti:

 • Šifrování souborů přímo v telefonu nebo tabletu.
 • Přístup ke všem souborům, fotografiím a hudbě.
 • Stahování a upload souborů přímo z vašeho telefonu nebo tabletu.
 • Odeslání souborů přes systémové sdílení přímo do cloudu.
 • Streamování videí a písniček.
 • Automatický upload obrázků a videí.

Pokud si nainstalujete klienta pro počítač (k dispozici jsou verze pro Windows, Linux a Mac OS), získáte dále:

 • Automatické zálohování souborů on-line.
 • Synchronizaci souborů mezi více počítači.
 • Přímé sdílení souborů.
 • Možnost spolupracovat ve skupinách.
 • Stejně, jako v případě „androidí“ verze jsou i zde všechny soubory šifrovány přímo na vašem počítači ještě před odesláním.

Zdarma, nebo zaplatit?

Zadarmo k novému účtu dostanete 5 GB prostoru. To může být nedostatečné, takže si prohlédneme ceny větších kapacit:

 • 20 GB – 2,99 eur/měsíc nebo 29 eur/rok
 • 50 GB – 5,99 eur/měsíc nebo 65 eur/rok
 • 50 GB – 5,99 eur/měsíc nebo 65 eur/rok
 • 100 GB – 9,99 eur/měsíc nebo 109 eur/rok
 • 200 GB – 19,99 eur/měsíc nebo 219 eur/rok
 • 500 GB – 49,99 eur/měsíc nebo 549 eur/rok
 • 1 TB – 89,90 eur/měsíc nebo 999 eur/rok
 • 2 TB – 159,90 eur/měsíc nebo 1799 eur/rok

Zbývá dodat, že Wualu si dosud stáhlo přes 100 000 uživatelů, její průměrná známka je 4,2, instalační balíček má 2,8 MB a používat ji můžete na Androidu 2.2 a vyšších verzích.

Stáhnout aplikaci Wuala z Obchodu Play.

Bitcasa

Dostáváme se do sfér, kde se v rámci cyklu „SvětAndroida doporučuje/Čtenáři doporučují“ moc často nepohybujeme. Hned tři aplikace z dnešního seznamu mají totiž známku horší než 4,0, přesto dvě z nich byly nominovány dvěma čtenáři. Výše posazená je Bitcasa, kterou nám představí Stileth: „Bitcasa ponuka 10GB zdarma a pre tych co maju zaujem o viac je tu neobmedzeny ulozny priestor za 99$/rok alebo 10$/mesiac. Aplikacia funguje inak ako Dropbox kde po instalacii klienta na PC sa objavi nova diskova jednotka, tak ako keby ste pripojili externy disk. Potom staci uz len nakopirovat subory, ktore chcete nahrat do uloziska. Je moznost ich tam presunut, cize nebudu zaberat miesto alebo ich nechat synchronizovat rovnako ako Dropbox.

Po nahrati video a hudobnych subor je tieto mozne streamovat pokial na to mate dost rychlu linku a ako bonus maju sifrovanie na strane klienta pomocou AES256.“

Pointa je tedy podobná, jako v případě Wualy, což potvrzuje i Koloudek, který napsal: „Pro mne je důležitá bezpečnost a tohle úložiště mi nabízí bezpečné šifrování souborů ještě před jejich odesláním. Fungování na desktopu v režimu, kdy se cloudový disk jeví jako další disková jednotka, mi připadá naprosto ideální.“

Za Bitcasou stojí bývalí zaměstnanci firem Mastercard a Mozy. Také na tento disk si tedy můžete uložit své dokumenty, fotografie, videa a hudbu, přičemž k souborům můžete přistupovat nejen z počítače, ale také z tabletu nebo telefonu. Jednou z předností je snadné sdílení. Od konkurence se projekt liší nabídkou neomezeného prostoru, nicméně není jisté, zda „neomezeně“ nemá háček a není tak trochu „Vodafonní reklamštinou“ ;).

Hlavní funkce:

 • Soubory dostupné kdykoli a kdekoli.
 • Možnost automatického nahrávání kopii všech obrázků a videí, které pořídíte.
 • Odeslání jakýchkoli dat z vašeho telefonu do Bitcasy přes systémové sdílení.
 • „Oblíbené“ položky zůstávají v lokální kopii na telefonu, takže jsou k dispozici i v režimu offline.
 • Zobrazení fotografií a celých fotoalb.
 • Podívejte se na videa ve všemožných formátech.
 • Poslech celých hudebních alb.
 • Zobrazit vašich dokumentů.
 • Sdílejte jakýkoliv soubor jakékoli velikosti komukoli.

Zdarma, nebo zaplatit?

Bitcasa má velmi jednoduchou cenovou politiku, která se dá shrnout do dvou bodů:

 • 10 GB – zdarma
 • Neomezený prostor – 10 dolarů/měsíc nebo 99 dolarů/rok

V placené variantě navíc získáte „nekonečnou“ historii verzí všech souborů.

Bitcasa nabízí klienty pro iOS, Android, Windows Mobile, Mac OS, Windows a jako rozšíření do prohlížeče Chrome.

Bitcasu si stáhlo zatím jen přes 10 000 uživatelů a známka 3,5 není právě lichotivá. Balíček o velikosti 3,8 MB můžete instalovat na Android 2.3 a vyšší.

Uživatelé nejčastěji vytýkají časté pády aplikace při pokusu o přihlášení a absenci možnosti stáhnout vybraný soubor. Na druhé straně jeden z uživatelů napsal: „Tato aplikace má nejen skvělou funkčnost, ale nabízí neomezený úložný prostor, ke kterému je možné přistupovat přes Android zařízení nebo desktopového klienta. Skvělá aplikace!“

Stáhnout aplikaci Bitcasa z Obchodu Play.

SpiderOak

SpiderOak je poslední aplikací, nominovanou více než jedním čtenářem a současně i programem s nejhorším uživatelským hodnocením. Přesto má své zastánce, mezi které patří například Steve: „Nepříliš známý cloud, jehož hlavní prioritou je bezpečnost a soukromí dat. Data jsou šifrována takovým způsobem, že nikdo kromě majitele neví co je vlastně uloženo – tzv. zero knowledge privacy.“

Své argumenty přidal také Iljič: „Šifrovaný přenos dat – vaše data jsou zašifrována. Přehledný (nedávno předělaný) interface a hlavně bezpečnost. Servery umístěny mimo US jurisdikci.“

Také toto úložiště nabízí zálohování, synchronizaci a sdílení souborů skrze klienty pro nejrůznější platformy. Aplikace pro Android umí následující:

 • Přístup a zobrazení všech vašich zálohovaných dat napříč všemi zařízeními.
 • Přístup a zobrazení všech sdílených složek ShareRooms, včetně těch, jež s vámi sdílí ostatní.
 • Odeslání libovolného souboru komukoli jednoduchým sdílením odkazu.
 • Sdílení a otevírání dokumentů aplikacemi na vašem zařízení.
 • Okamžitý přístup k souborům ve složce SpiderOak Hive.

Plnohodnotná synchronizace probíhá, podobně jako v případě Dropboxu, mezi počítači – z mobilních zařízení můžete k souborům jen přistupovat, případně je i nahrávat. Na desktopech jsou podporovanými systémy Windows, Linux, Mac OS, z mobilních systémů kromě Androidu ještě iOS, Maemo a brzy snad i BlackBerry a Windows Phone.

Zdarma, nebo zaplatit?

Z hlediska prostoru, nabízeného zdarma, patří SpiderOak k těm nejchudším – dává gratis pouze 2 GB. Jestliže budete potřebovat více, připravte si 10 dolarů měsíčně nebo 100 dolarů ročně za každých 100 GB.

Relativně špatnou známku 3,3 si aplikace vysloužila v první řadě za nemožnost nahrávat soubory z telefonu či tabletu, nicméně od červnových verzí se uživatelé shodují na tom, že se věci hýbají správným směrem. Překvapila nás také nemožnost registrace přímo z aplikace a tvrdošíjné trvání na tom, že účet lze aktivovat až po instalaci desktopové aplikace.

SpiderOak pro Android zatím zaznamenal přes 10 000 stažení, instalační balíček je velký 1,2 MB.

Stáhnout aplikaci SpiderOak z Obchodu Play.

Box

Box byl v jednu dobu velkým hitem a pozornost mu věnovala i renomovaná technická média. Pak ale tak trochu upadl v zapomnění, které se snaží rozptýlit Kevina: „5 GB volného místa, možnost přístupu z FTP / Android /iPad / iPhone / BlackBerry, sdílení jak souborů tak i složek, možnost spolupráce s jinými uživateli, momentální akce při registraci nového uživatele je mu poskytnut prostor 50 GB.“

Doplňme nejprve, že na 50 GB se můžete dostat, pokud si Box nainstalujete na telefon či tablet značky LG nebo Sony (viz oficiální informace o probíhajících promo akcích).

S Boxem, stejně jako s většinou klientů cloudových disků, budete moci přistupovat a upravovat své soubory sdílet obsah a zůstat ve spojení se svým týmem z libovolného místa na jakémkoli zařízení. Box OneCloud je ekosystém aplikací, kde můžete komentovat, elektronicky podepisovat a provádět další akce. Více než 120.000 podniků včetně 92 % společností ze seznamu Fortune 500, údajně spoléhá na Box pro jednoduché a bezpečné sdílení obsahu.

Box pro Android umožňuje:

 • Přistupovat, zobrazovat, upravovat, sdílet a spravovat soubory přímo na vašem telefonu nebo tabletu.
 • Bezpečnost díky šifrování na úrovní souborů, heslu a automatickému odhlášení při zavření aplikace.
 • Skrze Box OneCloud lze otevírat a upravovat soubory z Boxu v dalších aplikacích nainstalovaných v zařízení.
 • Ukládání obsahu přímo do úložiště z více než 50 kompatibilních programů.
 • Upload více obrázků, videí a souborů najednou.
 • Ukládání souborů na SD kartu pro offline přístup.
 • Snadné sdílení souborů a složek skrze odkazy.
 • Pozvěte kolegy ke sdíleným složkám a přidejte jim komentář k souborům.
 • Rychlé vyhledání souboru skrze integrované hledání.
 • Ukládání souborů, úprava nebo vytváření v dalších aplikacích s pomocí funkce File Picker.
 • Widget nebo zástupce souboru nebo složky na domovské obrazovce zobrazuje aktuální informace o souborech v cloudu.

Klientské aplikace jsou k dispozici pro Windows Phone, Windows 8, iOS a Android. Pozitivem pro české uživatele může být (byť nepříliš povedená) lokalizace do naší mateřštiny.

Zdarma, nebo zaplatit?

Zadarmo dostanete 5 GB (majitelé zařízení Sony a LG 50 GB), větší prostor je zpoplatněn dle následujícího ceníku:

 • 25 GB – 8,50 eur/měsíc
 • 50 GB – 17 eur/měsíc
 • 1000 GB – od 39 eur/měsíc (13 eur/měsíc/uživatele; minimálně pro tři uživatele)

Přidejme ještě názor spokojeného uživatele, který komentoval své hodnocení v Obchodě Play následovně: „Taky sem se registroval teprve nedávno, když se rozdávalo 50 GB a služba i aplikace na Androidu je vážně super. Jen je velká škoda, že velikost 1 souboru je limitovaná na 100 MB, takže některá větší videa z foťáku se nevlezou. Ale to se dá za nějaký ten poplatek na stránkách boxu zvýšit myslím až na neomezeně“

Box je společně se SugarSyncem nejstahovanější aplikací dnešního dílu – zaznamenal již více než milion stažení. I při tomto počtu si drží velmi pěknou známku 4,4.

Stáhnout aplikaci Box z Obchodu Play.

SurDoc

Zbývají nám poslední dvě aplikace dnešního přehledu a na předposledním místě se usadil SurDoc. Nominoval ho Spaidy96 z jednoho prostého důvodu: „Protože nabízí 100 GB zdarma.“ Vydáváme se tedy ověřit tuto informaci, protože SurDoc aspiruje na cloudový disk s největším prostorem zadarmo. Otázkou samozřejmě je, jak kvalitní bude aplikace pro Android a zda existují klientské programy i pro ostatní operační systémy.

Nejprve se podívejme na argumenty, proč byste si měli vybrat právě tuto službu:

 • Největší prostor zdarma – od 100 GB do 1 TB.
 • Vlastní patentem chráněná technologie TruPrivacy zaručuje, že nikdo nemůže vidět vaše soubory, ani správce služby, hacker nebo jakékoli vládní instituce.
 • Technologie VisiDoc zpracovává dokumenty vizuálně a intuitivně. Součástí je online prohlížeč, se kterým lze zobrazovat dokumenty i na strojích bez nainstalovaného kancelářského balíku údajně mnohem lépe než v Dokumentech Google.

Jak je to tedy s tou kapacitou? SurDoc zjevně sází na propagaci mezi uživateli, proto dává 100 GB prostoru na jeden rok zdarma. Období lze ale prodlužovat tím, že budete aplikaci propagovat sdělením „I love SurDoc“.

Další místo na cloudovém disku dostanete za pozvánky, a to hned 10 GB za každou novou ovečku, kterou přivedete. Brzy prý přibudou také další způsoby, jak získat větší životní prostor.

Jak jste patrně pochopili z výčtu důvodů, jedním z „taháků“ této služby je bezpečnost. Sami autoři specifikují SurDoc jako „ultra bezpečné úložiště zdarma“, přičemž věří, že „cloudové úložiště by mělo být zdarma, stejně jako e-mail.“

Z dostupných funkcí jmenujme:

 • Bezpečné uložení souborů.
 • Automatické nahrávání fotek, videa, hudbu a dalších souborů z vašeho mobilního zařízení přes Wi-Fi.
 • Automatické zálohování souborů ze všech zařízení do cloudu.
 • Možnost přistupovat, prohlížet a upravovat soubory v cloudu bez ohledu na formát a bez nutnosti instalovat nebo kupovat jakýkoli software nebo aplikaci.
 • Kvalitní zobrazení dokumentů v online prohlížeči.
 • Snadné sdílení souborů prostřednictvím odkazů e-mailem, na Facebooku a Twitteru.
 • Vyplňování formulářů, komentáře k dokumentům a podepisování dokumentů, ať jste kdekoli.

Zdarma, nebo zaplatit?

Poněkud v rozporu s výše uvedeným vypadá nabídka tarifů. 100 GB je tu skutečně prezentováno za nulovou cenu, nicméně pouze na dobu jednoho roku.

 • 100 GB v dalších letech – 2,5 dolarů/měsíc nebo 30 dolarů/rok.
 • neomezený prostor – 8,33 dolarů/měsíc nebo 100 dolarů/rok.

Jeden ze zahraničních uživatelů hodnotí SurDoc slovy: „100GB + ZDARMA! Nemohl jsem tomu uvěřit, ale opravdu dávají 100 GB zadarmo! Zkusil jsem to před nějakou dobou a teď je to jediná aplikace, kterou používám. To je odpověď na všechny mé potřeby týkající se ukládání a zálohování včetně automatické synchronizace! Děkuji.“

Subjektivně musíme konstatovat, že se nám práce s úložištěm zdála velice pomalá, a to jak z počítače, připojeného přes síť, tak z telefonu přes Wi-Fi. Stahování i upload souborů menších než 100 KB trvalo nezvykle dlouho.

Klienta pro Android si zatím nainstalovalo přes 100 tisíc uživatelů, kteří mu v průměru dali známku 4,2. Instalační balíček je velký 3,5 MB a použít ho můžete na Androidu 2.2 a novějším. Kromě Androidu jsou připraveny také aplikace Auto-Backup pro Windows a Mac OS X.

Stáhnout aplikaci SurDoc z Obchodu Play.

ASUS AiCloud

Poslední aplikací dnešního přehledu a současně i třetím programem s hodnocením horším než 4,0 je ASUS AiCloud. Nominoval ho Lukáš Gavenda a zde je jeho vysvětlení, proč používá právě tento program: „Vynikající řešení pro majitele routerů značky Asus. Nemusím tak platit za online úložiště a mám k dispozici svůj NAS (několik TB) odkudkoli na světě a to pouze za cenu internetového připojení.“

ASUS AiCloud kombinuje sílu veřejných a soukromých cloudových platforem spolu s domácí sítí do jediného prostoru. Mezi hlavní vlastnosti patří:

 • Připojení ke sdíleným složkám přes bezdrátové sítě pod Windows, Mac OS a Linuxem.
 • Prohlížení a sdílení souborů prostřednictvím místní sítě.
 • Kompatibilita se Sambou.

Jak již zmínil čtenář, jedná se o exkluzivní funkci pro majitele routerů značky ASUS. V současnosti je služba kompatibilní s routery RT-AC66U, RT-N66U, RT-N65U a RT-N16.

Podívejme se, jaké funkce AiCloud nabízí:

 • Cloudový disk.
 • Vždy dostupná data a knihovna médií.
 • Připojte paměťové zařízení USB ke kompatibilnímu routeru ASUS a budete moci přistupovat k souborům či streamovat média přímo do vaší AiCloud aplikace na mobilních zařízeních nebo skrze odkaz přes prohlížeč.
 • Inteligentní synchronizace mezi všemi zařízeními

Ať už používáte Windows, Mac OS či Linux, AiCloud umožňuje přístup, streamování a sdílení obsahu z domácí sítě nebo online úložiště prostřednictvím osobní internetové adresy.

Další informace k této službě můžete získat na oficiálních stránkách.

ASUS AiCloud: streamování hudby ASUS AiCloud: streamování hudby

Ze stávajících uživatelů si dovolíme citovat Vojtěcha Pížu, který ke třem hvězdičkám napsal: „Dá se, ale… Myslím, že aplikace by mohla být propracovanější a obsahovat více nastavení. Nicméně funguje jak má. Hvězdy dolů za nevzhledné rozhraní.“

ASUS AiCloud dosud zaznamenal přes 50 tisíc stažení a v Obchodě Play má známku 3,9. Instalovat můžete na zařízení s Androidem 2.3.3 a vyšším, soubor, který budete stahovat, je velký 3,4 MB.

Stáhnout aplikaci ASUS AiCloud z Obchodu Play.

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (20)