Chystejte mobily. EU prý posílá do ČR milion eur na appku s covid pasem

covidový pas mobilní aplikace

Zpravodaj České televize a server Seznam zprávy přišli se zajímavou novinkou, že Evropská unie už startuje projekt na vývoj tzv. covidových pasů. Tedy dokumentů umožňujících cestování mezi státy lidem, kteří by prokazatelně neměli šířit nákazu. Model, o kterém už se mluví možná i několik týdnů, prý nabral v posledních hodinách jasnější obrysy. EU údajně hodlá každému státu poskytnout na nastartování tohoto systému příspěvek milion eur. Mezi prvními zeměmi má být právě i Česká republika. A první testování má proběhnout už v první polovině května. Tento covidový pas přitom bude mimo jiné i součástí nové mobilní aplikace. Právě na její vývoj na úrovni jednotlivých států je příspěvek určen.

koronavirus-prehled-svet-mobilnich-telefonu

Projekt i dokument nesou jméno „Digital green certificate“. Má jít o papírovou či digitální formu potvrzení o třech různých věcech, které cestování umožňují. Tedy absolvované očkování, test a potvrzení o prodělaném onemocnění covid-19. Komise několikrát zopakovala, že projekt nebude vůči nikomu diskriminační. Mobilní aplikace obsahující tento online covidový pas bude zdarma a v různých zemích bude akceptovat i zahraniční certifikáty. Na jednotlivých státech bude, jestli kromě hlavního účelu, tedy cestování do zahraničí, využijí nástroj například i pro povolení vstupu na kulturní akce či do restaurací.

Jak vnímáte nápad s covidovým pasem?

Zdroj: Seznam Zprávy

Marek Houser
O Autorovi - Marek Houser

Fanoušek technologií už od chvíle, kdy jako malý kluk zadával příkazy Lemíkům na "dvaosmšestce". V záloze stále uchovává starý a podle všeho nezničitelný OnePlus2, ale… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (24)