Menu

CopyCat malware nakazil 14 milionů Android zařízení

CopyCat je název nového malwaru, který zatím nakazil okolo 14 milionů zařízení s Androidem. Jeho primárním cílem je naplnit kapsy lidí, kteří ho vytvořili. Šíří se zatím dva měsíce a podle odhadů již získal okolo 1,5 milionů dolarů.

CopyCat hackerům vydělává pomocí nevyžádaných reklam

Malware se prozatím nejvíce rozšířil v jihovýchodní Asii, kde jeho podíl tvoří celých 55%. Dalšími zasaženými oblastmi jsou Afrika (18%), Amerika (12%) a Evropa 7%. Malwaru se podařilo na zhruba polovině zařízeních získat plně uživatelská práva a tak nad přístroji získal plnou moc.

copycat malware

CopyCat těží zejména ze zobrazování podvodných reklam a jelikož je to právě tento malware, který kontroluje telefon, reklamy se zobrazují kdykoliv. Další taktikou k získávání peněz je instalace nevyžádaných aplikací. Malware funguje jednoduše. Inzerenti platí za zobrazenou reklamu, která následně vede k instalaci určité aplikace do telefonu. Přesně tohle CopyCat provádí, aniž by to vlastník telefonu vůbec chtěl.

Úplný root smartphonu se prozatím podařil malwaru v 8 milionech případů ze 14 milionů infikovaných zařízení a svým tvůrcům vydělal slušný obnos peněz.

Dostal se vám někdy do telefonu podobný malware?

Zdroj: pcmag.com.

 

Komentáře

hmmma

10.7.2017 8:12

bohuzel ano vzdy kdyz nekam kliknu otevre mi to tisic novejch oken s reklamama

Fuzo

10.7.2017 8:16

To tam máte ten malware pořád? Nezdá se mi to normální …

Petr Dorazil

10.7.2017 8:48

Dá se proti tomu nějak bránit i když už mám root zařízení?

Jakub Petr

10.7.2017 9:00

Unroot->do továrního a obnovit jen data

DarkCloudCZE

10.7.2017 10:26

Přehrát zařízení

Martin Tuček

10.7.2017 12:11

Přčtěte si pořádně zdroj. Blog Check Pointu i Váš uvedený zdroj mluví v čase minulém. Adware nenabírá otáček v posledních dvou měsících, nýbrž nabíral otáček v dubnu a květnu 2016, kdy ho potom Google postupně zařezával, jelikož využíval chyby v části Androidu nazývané “Zygote”, který se jaksi stará o spouštění aplikací. Nyní je malware prakticky mrtvý a běží už jen na směšných 50 000 zařízeních. Týkalo se to především Androidu 5 a dřívějších. Ale koukám, že jiná česká média to od Vás úspěšně opsala, tak je aspoň poznat, jak to tu chodí :D

Denis G.

10.7.2017 19:16

Tak to by mě ale zajímalo, jak se z článku, který informuje o tom, kolik peněz vynesl autorům CopyCat dá udělat článek o počtu nakažených zařízení. Ve Vašem zdroji je navíc uvedeno, že počet zařízení s tímto malwarem je nyní nižší, než tomu bylo na jaře. Dále jste zapomněli také “nepodstatnou” informaci o tom, že se podle všeho CopyCat nešířil přes Google Play, tudíž si ho mohl stáhnout jen “sebevrah”, který instaloval z neověřených třetích stran.

RSS (komentáře k článku)