ConnectIT USB OTG – flash disk pro váš mobilní telefon (recenze příslušenství)

top

Stále více výrobců mobilních telefonů opomíjí paměťovou kartu, a uživatel má tak k dispozici jen kapacitu vnitřního úložiště, která často nestačí. Řešením může být připojení externího úložiště do MicroUSB, které je podmíněno podporou funkce USB OTG. Dnes si představíme zajímavý produkt – flash disk od společnosti connectIT, který je opatřen MicroUSB konektorem, a není tedy potřeba žádná redukce.

Obsah recenze

Obsah balení

Flash disk dorazil v průhledné plastové krabičce, která v sobě, kromě samotného disku, již nic jiného neskrývala. Do redakce nám dorazily dva totožné modely, které se lišily pouze velikostí paměti – 8 a 16 GB.

V balení nalezneme pouze samotný disk V balení nalezneme pouze samotný disk

Vzhled a dílenské zpracování

Výrobce toho příliš nevymýšlel – flash disk nenabídne žádnou vysouvací konstrukci, ale dvojici krytek na své konektory. Ano, právě dvěma konektory se tento přístroj liší od běžných flash disků. Standardní USB konektor totiž ještě doplňuje MicroUSB pro připojení k telefonu. Krytky mezi sebou nelze zaměnit. Navíc se trochu bojíme, že po delším používání již nebudou spolehlivě na flash disku držet – již nyní drží velmi slabě. U jednoho modelu v redakci se to dokonce stalo. Tělo disku je kovové, průhledné krytky pak plastové.

Obyčejná konstrukce nabídne dvě krytky a dva konektory Obyčejná konstrukce nabídne dvě krytky a dva konektory

Standardní USB konektor není třeba představovat Standardní USB konektor není třeba představovat

MicroUSB konektor už rozhodně není standardní součástí všech disků. Tento jej ale obsahuje MicroUSB konektor už rozhodně není standardní součástí všech disků. Tento jej ale obsahuje

Právě díky MicroUSB konektoru je velmi snadné disk připojit k telefonu Právě díky MicroUSB konektoru je velmi snadné disk připojit k telefonu

Test rychlosti přenosu

U flash disku nás kromě kapacity zajímá hlavně rychlost přenosu. Otestovali jsme tedy disk v počítači pomocí programu CrystalDiskMark a vyzkoušeli přenos běžných dat.

CrystalDiskMark

Výsledky bohužel nejsou nijak ohromující a flash disk se řadí spíše k těm pomalejším.

crystaltest

Kopírování souborů

Velký soubor (PC)

Přenos 1,95GB (2 095 937 578 bajtů) souboru na disk trval 8 minut 17 sekund, což znamená rychlost cca 4 MB/s. Zpět se tento proces podařil za 2 minuty a 31 sekund, tedy rychlostí cca 13,23 MB/s.

Velký soubor (HTC One X+)

Ten samý soubor jsme také z disku a na disk kopírovali pomocí telefonu HTC One X+. Na disk se soubor nahrál za 17 minut a 22 sekund (1,92 MB/s), z disku do přístroje pak za 3 minuty a 38 sekund, což dává rychlost 9,17 MB/s.

Spousta menších souborů (PC)

Vyzkoušeli jsme rovněž přenos velkého množství souborů (253 souborů, velikost 541 MB (567 401 102 bajtů)). Na disk jsme soubory nahráli za 6 minut a 38 sekund (1,36 MB/s), zpět to trvalo 46 sekund, tedy rychlostí 11,76 MB/s.

Spousta menších souborů (HTC One X+)

Stejný počet souborů se na disk přeneslo za 9 minut a 11 sekund (0,98 MB/s), do zařízení pak za 2 minuty a 49 sekund (3,2 MB/s).

Kdy, kde a za kolik?

USB flash disk od společnosti ConnectIT se již nějakou dobu prodává a není problém jej na českém trhu sehnat. Cena se pohybuje okolo 250 Kč za 8 GB model a 400 Kč za 16 GB paměti. To není příliš.

Resumé

Testované zařízení je velmi šikovné pro ty, kteří chtějí dočasně zvýšit velikost interní paměti přístroje a nemají k dispozici slot pro paměťovou kartu. Nově tak můžeme přehrávat filmy přímo z tohoto flash disku či přenášet data mezi dalšími přístroji, aniž bychom k tomu potřebovali kabel či redukci.

Testovaný model tedy disponoval, kromě standardního USB, také MicroUSB konektorem, což umožnilo připojení přímo do mobilního přístroje. Ten samozřejmě musí podporovat funkci USB OTG, bez které by byl flash disk nefunkční. Kvalita zpracování není závratná a máme trochu obavu o krytky, které časem nebudou držet. Ani rychlost čtení či zápisu nás neohromila, spíše naopak. Přenos souborů z počítače trval poměrně dlouho a ještě horší to bylo v případě našeho redakčního telefonu HTC One X+. Vyvažuje to ovšem velmi nízká cena.

Klady

+ není nutná redukce pro připojení k telefonu (MicroUSB konektor)
+ nízká cena

Zápory

– pomalý zápis a čtení
– horší zpracování (krytky po delším užívání nedrží)

Jan Dolejš
O Autorovi - Jan Dolejš

Uchvácen mobilními technologiemi a veškerým dějstvím v oblasti IT. Google Android se stal mojí srdcovou záležitostí a nehodlám se jej jen tak vzdát. S oblibou… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (31)