Click Me: parádní úkolníček pro chronické sklerotiky

clickme_ico

Průměrný uživatel chytrého telefonu dle nedávné studie údajně kontroluje své zařízení více než stokrát denně. O jeho pozornost přitom soutěží mnoho aplikací a služeb, takže někdy podstatné úkoly zapadnou v záplavě dalších oznámení. Ve 21. století jsou tak lidé doslova přetíženi informacemi, které se na ně hrnou takřka ze všech stran, nevyjímaje obrazovku mobilního telefonu. Co tedy můžete udělat proto, abyste si pamatovali vše, co si potřebujete pamatovat, a nikdy nezapomněli na důležitý úkol? Možností je celá řada, jednou z nich pak je aplikace Click Me, za kterou stojí vývojáři z Izraele.

O pozornost uživatele soutěží řada aplikací a služeb O pozornost uživatele soutěží řada aplikací a služeb

Co Click Me slibuje?

Projekt Click Me, za kterým stojí Oded Cohen a Dor Levin, slibuje možnost jednoduchého vytvoření připomenutí jen několika klepnutími: prvním otevřete aplikaci, druhým zvolíte jméno připomínky a posledním určíte časový rámec, ve kterém chcete být upozorněni.

V podstatě tedy můžete vytvářet různé připomínky jedním až dvěma klepnutími, mimo jiné například:

 • Připomenutí k poslednímu kontaktu nebo jakémukoli jinému kontaktu, abyste nezapomněli zavolat zpět.
 • Připomenutí k zachycenému snímku obrazovky.
 • Možnost nahrát hlasovou poznámku.
 • Připomínka k pořízení fotografie nebo obrázku z fotogalerie.

Jako další vlastnost autoři jmenují: jedním kliknutím můžete snadno sdílet některou z vašich upomínek s přáteli, rodinou a kolegy (a to i těmi, kteří ještě Click Me nemají). Můžete také synchronizovat Click Me se svým e-mailovým účtem, takže uvidíte všechny upomínky v kalendáři.

Připomenutí je realizováno formou plovoucího okna na obrazovce, která vám umožní upravit nebo odstranit připomenutí, nebo přímo volat či napsat kontaktu, obsaženému v upomínce.

Základní principy a funkce prezentují autoři v následujícím oficiálním videu.

ClickMe – Reminder in a Click

ClickMe - Reminder in a Click

Další informace o tomto projektu můžete načerpat na oficiálních stránkách www.ClickMe.co.

Jak Click Me funguje v praxi?

Aplikaci ve verzi 0.9.1 jsme nainstalovali na redakční telefon Sony Xperia Z3 s oficiálním Androidem 5.1.1 Lollipop. Po prvním spuštění se uživatele ujme průvodce, který vysvětlí některé základní principy.

Pak se již ocitnete v uživatelském rozhraní, kde v horní části naleznete tři tlačítka, níže pak textové pole, tlačítka pro přidání snímku či obrázku a nahrání hlasové poznámky.

Pod tím vším jsou kulatá tlačítka pro určení času připomenutí: 10/30/60/120 minut/3/6/12/24 hodin/3/5/7 dnů, nebo jiný uživatelsky definovatelný termín (datum a hodina).

Princip ovládání je tedy následující:

 1. Tlačítkem Select contact vyberete kontakt (ve výchozím stavu jsou nabízeny poslední kontakty, nicméně není problém vyhledat jiný z adresáře), nebo tlačítkem New reminder vytvoříte nové připomenutí.
 2. Do textového pole Add text here volitelně přidáte poznámku.
 3. Nakonec tlačítkem zvolíte čas, za který vám bude daná událost připomenuta.

Seznam všech událostí najdete v sekci Reminders, kde jsou roztříděné do dvou sekcí: Active – aktivní, tedy naplánované, a Completed když, to jest dokončené. Tlačítkem s obrázkem odpadkového koše můžete úlohy mazat, a to buď jednotlivě, nebo výběrem více položek. Klepnutím na položku v seznamu lze úkol upravit, nebo označit jako splněný.

Dalším způsobem, jak Click Me šetří vaše prsty i čas, je vytváření připomenutí pomocí malého plovoucího okna, které se objeví v době, kdy lze předpokládat, že byste mohli chtít založit nějaký úkol. Například pokaždé, když dokončíte telefonní hovor, zobrazí se panel Click Me a nabídne možnost vytvořit připomenutí pro kontakt, se kterým jste právě hovořili.

Podobná interakce následuje, když pořídíte snímek obrazovky. Je to elegantní, ale může trochu překážet, pokud netrváte na nastavení upomínky po každém hovoru či screenshotu. Autoři Click Me berou tuto skutečnost na vědomí, a proto poskytují možnost v nastavení aplikace tuto volbu zapnout, či vypnout.

Click Me: vytvoření připomínky snímkem obrazovky Click Me: vytvoření připomínky snímkem obrazovky

Ačkoli Click Me zvládá evidenci seznamu úkolů (respektive v tomto případě spíše připomínek), je tato funkce evidentně na vedlejší koleji, tedy konkrétně ve vedlejším panelu, a zjevně není hlavním cílem ani smyslem tohoto nástroje. Alfou a omegou tak je vytváření jednoduchých připomenutí pro nejrůznější činnosti, akce a úkoly.

Zejména v zahraničí uživatelé chytrých telefonů zpracovávají své úkoly prostřednictvím virtuálních osobních asistentů, jako jsou Siri, Cortana nebo Google Now, kde si mohou nastavit upozornění pomocí hlasových příkazů. To ale není vždy ideální, zvláště pokud jste v situaci, kdy nemůžete mluvit do telefonu. Click Me dokáže vytvořit upomínku jak hlasem, tak i pomocí klepnutí.

V nastaveném termínu se zobrazí dialog, na který je – s ohledem na vlastnosti úkolu – možné reagovat několika způsoby. Kromě označení úkolu jako splněného lze připomínku také editovat a v případě upomínky vázané na kontakt lze rovnou vytočit telefonní číslo nebo poslat textovou zprávu.

Připomínka Click Me s možnostmi Připomínka Click Me s možnostmi

Pro koho je tedy Click Me ideální? Je to úhledná malá aplikace, kterou ocení pokročilejší uživatelé, jimž ovšem nevyhovuje složitá správa a udržování seznamu úkolů a upozornění.

Možnosti nastavení

Možnosti nastavení, skrývající se možná poněkud nelogicky pod tlačítkem kontextové nabídky, obsahuje:

 • Email account – volba e-mailového účtu, respektive kalendáře, do kterého se budou upomínky vkládat jako události.
 • Notification sound – výběr zvuku, oznamujícího událost.
 • Language – jazyk aplikace (zatím jen angličtina a hebrejština).
 • Click Me Popup after – zde lze zvolit situace, po kterých bude automaticky zobrazeno plovoucí okno pro vytvoření poznámky. Ve výchozím nastavení to jsou všechny hovory, zvlášť lze vybrat jen příchozí nebo pouze odchozí.
 • Select popup type after a call – volba typu plovoucího okna, zobrazovaného po ukončení hovoru. Buď se může jednat o klasické okno, nebo plovoucí ikonu, podobnou té, jakou používá Facebook Messenger.
 • After call popup dismiss time – čas, po jehož uplynutí bude plovoucí dialog automaticky ukončen.
 • Launch Click Me after capturing screenshot – zobrazí okno pro vytvoření poznámky po každém pořízení snímku obrazovky.
 • Snooze default – výchozí čas pro odložení připomínky (v minutách).

Resumé

Click Me staví na poměrně jednoduchém konceptu, ve kterém se snaží o co možná nejrychlejší a nejefektivnější vytvoření připomínky. Bude vyhovovat tedy především uživatelům, vyžadujícím rychlost a jednoduchost. Naopak těm, kdož u “připomínkovače” očekávají pokročilejší správu, jako je přidávání štítků, třídění do kategorií, kalendářové zobrazení a další “vychytávky”, bude tento nástroj pravděpodobně připadat chudý.

Kromě českého rozhraní bychom ocenili také o něco propracovanější design. Ten současný je sice relativně jednoduchý, přímočarý, pochopitelný a snadno ovladatelný, ale subjektivně nepůsobí právě přesvědčivým ani moderním dojmem.

Aplikace je v současné době k dispozici ke stažení na Android 4.1 a vyšší zdarma. Program dosud zaznamenal více než deset tisíc stažení a jeho průměrná známka v Obchodě Play je velmi solidních 4,4.

Click Me Reminder in a click Super-Fast Reminders
Click Me Reminder in a click Super-Fast Reminders
Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (9)