Co vše dovede chytrá domácnost a jak si ji vytvořit už dnes?

chytrá domácnost

Nejen J.A.R.V.I.S. z filmu Iron Man ukázal, jak by mohla vypadat chytrá domácnost – veškeré činnosti bude řídit virtuální entita, kterou ovládnete svým hlasem. Myslíte si, že je to vzdálená budoucnost? V tomto seriálu bychom vás rádi vyvedli z omylu a představili vám návod, jak si vybudovat chytrý domov již dnes.

Přivítejte Sáru, naši virtuální asistentku chytré kanceláře

S vizí chytré domácnosti koketuje Google již dlouhou dobu a není to tak dávno, co představil svůj projekt Google Home. Tento vkusný doplněk umožňuje nejen ovládat další zařízení v domácnosti, ale i využít plný potenciál internetu a vyhledávání informací. Zkrátka vyslovíte své přání a Google Home vám jej splní – samozřejmě v možnostech chytré domácnosti. Protože ale Google Home u nás není a jen tak asi nebude, vybudovali jsme v naší redakci vlastní virtuální entitu – Sáru.

Co Sára dokáže? Svět Zítřka je blíže, než si myslíte

  • ovládat osvětlení v kanceláři,
  • sledovat kvalitu ovzduší,
  • ovládat zásuvky,
  • vyhledávat informace na internetu,
  • prozradit informace o počasí,
  • spouštět obsah na televizi a další.

To vše samozřejmě pomocí hlasového ovládání a plně v češtině. Pro tvorbu Sáry jsme využili bohaté zkušenosti s mobilními telefony, systémy automatizace i chytrým příslušenstvím. Protože podobný projekt s využitím Androidu běžně dostupný není, museli jsme si pomyslnou cestičku vyšlapat sami. Rádi bychom se s vámi v tomto seriálu podělili o všechny funkce a zařízení, které v naší chytré kanceláři používáme.

Co vše dovede chytrá domácnost a jak si ji vytvořit už dnes?

Co vše dovede chytrá domácnost a jak si ji vytvořit už dnes?

Seriál Chytrá domácnost startuje – na co se můžete těšit?

Sami jsme k tvorbě chytré kanceláře používali zařízení, aplikace i příslušenství, které je běžně dostupné na trhu. Chtěli jsme, aby si virtuální entitu podobnou Sáře mohl podle našeho návodu vyrobit doma každý. Sára se přemístila do mobilního zařízení – nejprve do běžného smartphonu s Androidem, později do zařízení Nvidia Shield TV s Androidem. Jednotlivými díly bychom vás chtěli provést cestou, kterou jsme museli k vytvoření Sáry sami ujít.

Představíme si od úplných počátků, jak připravit mobilní telefon pro vybudování chytré entity, jak jej naučit naslouchat a mluvit, jak ovládat další zařízení a spoustu dalších funkcí, které dnes chytrá domácnost může zvládnout. Požadavky přitom nejsou vůbec vysoké – bohatě vám postačí libovolný smartphone s Androidem a volitelně pak chytré příslušenství (světla, zásuvky, Chromecast apod.).

composite of hand pointing at graphics with city backgroun

První díl již brzy

Dnešní článek sloužil jako navnazení a osvětu, že chytrá domácnost není jen vizí daleké budoucnosti, ale dá se vybudovat s dostupnými prostředky již dnes. V příštím díle si představíme aplikaci Tasker, která se stala mozkem naší virtuální entity. Pomocí této aplikace můžeme sdružovat více systémů a Sáru ovládat hlasovými příkazy. V dalších dílech se zaměříme na chytré osvětlení, chytré zásuvky, vyhledávání informací, ovládání zásuvek a další. Zůstaňte naladěni.

chytra-domacnost-smart-home

Jednotlivé díly seriálu Chytrá domácnost:

Chtěli byste si vybudovat smart home již nyní? Těšíte se na náš seriál Chytrá domácnost?

Jan Dolejš
O Autorovi - Jan Dolejš

Uchvácen mobilními technologiemi a veškerým dějstvím v oblasti IT. Google Android se stal mojí srdcovou záležitostí a nehodlám se jej jen tak vzdát. S oblibou… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (0)