Menu

Chromebook s Windows 10? Podpora má přijít přímo od Googlu

Zdá se, že společnost Google pracuje na podpoře Windows 10 pro Chromebook zařízení. A to pomocí dual-bootu. Lidé z XDA-Developers už tyto informace odhalili před několika měsíci, nyní jsme se však dočkali několika novinek, které dual-boot s podporou více přibližují. Pokud se vše potvrdí, znamenalo by to, že Chromebooky by podporovaly Android, Chrome OS, Linux i Windows.

Chromebook s Windows 10 není nereálný. Oznámení bychom se mohli dočkat již v říjnu

Odkazy na hardwarovou certifikační sadu Microsoft Windows se objevily v systému od Google. Funkce se má nazývat Google Campfire. Nejprve by tato funkce měla přijít na Pixelbook, poté by se měla rozšířit i na další chromebooky. Samozřejmostí je to, že bude potřeba varianta s větší kapacitou úložiště. Většina chromebooků se prodává s 16 nebo 32 GB vnitřní pamětí, to na instalaci Windows nestačí. Podle vývojářů z XDA bude potřeba minimálně 30GB pro Windows 10 a 10GB pro Chrome OS.

hp x2 chromebook

Není zcela jasné, kdy se plánuje uvolnění a představení této funkce. Mluví se o začátku října, kdy Google již tradičně představuje nové hardwarové novinky jako je Pixel 3 atd. Zde by se mohla objevit zmínka o podpoře systému Microsoftu. Google tlačí Chromebooky hodně nahoru. Nejprve se objevila podpora pro Android aplikace, poslední měsíce se pracuje na oficiální podpoře Linuxu a za zavřenými dveřmi i na Windows 10. Brzy se tak může stát, že se Chromebooky stanou prodejním hitem i v Evropě, kde zatím oproti USA pokulhávají.

Líbila by se vám podpora Windows 10 u chromebooků?

Zdroj: theverge.com

 

Komentáře

Uni

uni -191

14.8.2018 9:19

Redakce: Jste si jistí, že s W10 se jedná o Chromebook, když je to Chromebook kvůli ChromeOS?:) Jinak je to pak ale přeci klasický laptop ne?;)

Daevis

David TrlicaRedaktor 49

14.8.2018 9:31

Na klasickém laptopu si spustíte Chrome OS, nebo Android aplikace bez nutnosti emulátoru? Nevím o něčem takovém a Chromium OS nepočítám, ten má k Chrome OS poměrně daleko.

Uni

uni -191

14.8.2018 9:48

David Trlica: Na laptopu, resp. IBM kompatibilním PC si Android aplikace lze spustit bez emulace, x86 Android distribuce. Ale jestli je tvůj příspěvek reakce na mě, tak úplně nechápu, vocogo:)
Já jen poukázal na fakt, že Chromebook je věc, která se jmenuje tak proto, protože je tam Chrome OS. Je to v podstatě jen marketingový výmysl podobně jako netbook nebo ultrabook, ve skutečnosti je to prostě laptop, na něm MacOS, Windows nebo Chrome OS (to se pak jmenuje Chromebook). Chromebook s Windows není Chromebook:)

Uni

uni -191

14.8.2018 9:57

Jinými slovy taková filozofická otázka, na kolik je to Chromebook, když na tom neběží Chrome OS?:)

Prasatko

prasatko -2

14.8.2018 10:28

Uni, kdybys jen nerypal kvuli totalnim kravinam a pouzil mozek, tak bys vedel, ze Chromebook se rika notebookum s ChromeOS a taky proto, ze tak vyrobce (v drtive vetsine pripadu) pojmenoval. Notebooky s ChromeOS se proste jmenuji Acer Chromebook, Samsung Chromebook atd… Nebo snad chces rict, ze Macbook neni macbook, kdyz se na to daji dat windows? OMG.

Uni

uni -191

14.8.2018 10:34

prasatko: MacBook je samozřejmě MB i s Windows, je to označení výrobce zařízení pro danou produktovou řadu. Ale Chromebook vychází z toho, že je to laptop s Chrome OS (už se to tu začíná opět zasekávat opakovaným…).

Prasatko

prasatko -2

14.8.2018 13:44

A u Aceru to neni oznaceni produktove rady? :D :D A co teda… presedni si prosim

Uni

uni -191

14.8.2018 13:59

prasatko: Ne, je to označení Google pro platformu:D Něco jako když Asus tlačil netbook nebo Intel ultrabook.

Zipiik

zipiik 1

14.8.2018 21:15

prasatko: Klídek, uni má dneska špatný den, asi změna medikace nebo co.

SeppWinkler

SeppWinkler 17

15.8.2018 14:50

Nápad to nie je zlý, urobí z Chromé búkov normálne funkčné notebooky. Na druhej strane to asi nebude moc úspešné. Chromebooky sú pomerne drahé, takže za rovnaký peniaz sa dajú kúpiť lacné pracovné NTB s Windows 10. Navyše, pokiaľ by som to aj mal, tak nevidím jediný dôvod čo len občas použiť Chrome OS. Pri dnešných SSD a Windows 10 je bootovanie dostatočne rýchle (pár sekúnd) aj do plnohodnotného systému. Kedysi som mal ako súčasť základnej dosky ASUS také čosi malé, čo nabootovalo hneď a malo to prehliadač, takže na rýchle pozretie niečoho nebolo treba minútu bootovať do Windows, teraz to už ale nemá význam.

Uni

uni -191

15.8.2018 15:50

Takhle, pokud daný Chromebook je s SSD (tedy ne eMMC) a umí se rotací přeměnit na tablet, tak ano, “desktop” provoz Windows, “mobilně” provoz Chrome OS (resp. Androidí aplikační výbavy), to zní jako užitečné kombo.

Ale co jsem teď koukl na CZC, tak s (dost pidi tedy) SSD disky jsou jen ChromeBoxy, takže celé téma jalové…

RSS (komentáře k článku)