6 tipů pro rychlejší prohlížeč Chrome na Androidu
- Návody
- Karel Kilián
- 20.4.2016
- 18
Je to takřka klasický jev: zatímco nový telefon běží po vybalení z krabice krásně plynule, časem postupně přibývají drobná zadrhnutí a celkové zpomalování odezvy. To se týká i aplikace Chrome. V tomto článku vám přinášíme šest tipů, které by měly vašemu webovému prohlížeči vlít do žil nový život. Nezdržujme se tedy dlouhými úvodníky a pojďme se vrhnout do úprav a nastavení, na jejichž konci bude živější browser.
Zapněte spořič dat
Podíváme-li se na webové prohlížeče globálně, pak můžeme celkem spolehlivě říci, že jejich rychlost ovlivňují dva faktory: hardware zařízení a rychlost datového připojení. I když tedy budete mít nejvýkonnější chytrý telefon na světě, bude vám při připojení přes EDGE načítat stránky velmi pomalu a stejně to funguje naopak.
Čistě logicky pak můžeme dojít k následující úvaze: pokud zmenšíme objem přenášených dat, mělo by být načítání webových stránek rychlejší. Přesně to dělá ve své podstatě funkce Spořič dat, která je v prohlížeči Chrome integrovaná.
Jak funguje? Ve své podstatě velmi prostě. Bez zapnutého spořiče prohlížeč vystaví požadavek, odešle ho na danou adresu webové stránky a ta pošle zpět požadovaná data (text, obrázky, skripty, …). Se spořičem se na cestě mezi prohlížečem a cílovým webem objevují navíc servery Google, starající se o kompresi a optimalizaci dat. Prohlížeč tedy vystaví požadavek serveru Google, ten ho pošle na danou adresu webové stránky, přijme zpět požadovaná data (text, obrázky, skripty, …), zkomprimuje je (snížení objemu je například vidět na velkých obrázcích, které byste na malém displeji stejně neviděli v plné kvalitě) a předá v komprimované podobě prohlížeči. Tímto způsobem lze ušetřit poměrně značné množství přenesených dat, což ve výsledku znamená svižnější načítání stránek a také rychleji působící prohlížeč.
Kromě vyšší rychlosti se zapnutí spořiče projeví také na celkovém množství přenesených dat, což zejména na mobilních připojeních, limitovaných často ne právě velkorysými FUPy, určitě oceníte.
Spořič dat zapnete následovně:
- Otevřete prohlížeč Chrome.
- Vyvolejte kontextovou nabídku přes tlačítko se třemi tečkami v pravém horním rohu aplikace.
- Vstupte do sekce Nastavení.
- Posuňte se v nabídce směrem dolů, abyste viděli položku Spořič dat, kterou otevřete.
- Přepínačem aktivujte funkci.
Vyčistěte vyrovnávací paměť
Vyrovnávací paměť (neboli „cache“) webového prohlížeče je ve své podstatě dobrá věc. Funguje zhruba takto: když otevřete webovou stránku, uloží si ji prohlížeč do lokálního úložiště. Když pak stránku chcete vidět znovu, probíhá její načtení rychleji. Proč? Jednoduše proto, že ji (nebo alespoň některé prvky) Chrome nestahuje celou znovu z Internetu, ale vytáhne uložená data. Šetří se tedy objem přenesených dat a zvyšuje se rychlost načítání a zobrazování stránek, čili v konečném důsledku pozitiva jednoznačně převažují.
Problém nastává v okamžiku, kdy je ve vyrovnávací paměti uloženo příliš velké množství dat, která mohou být fragmentovaná a poškozená. V takové situaci se špatný stav cache může negativně projevit na celkovém výkonu prohlížeče. Proto je dobré alespoň jednou za čas vyrovnávací paměť promazat.
Jak vyčistit vyrovnávací paměť?
- Jděte do systémového nastavení.
- Otevřete sekci Aplikace.
- Vyhledejte zde položku Chrome a otevřete ji.
- V části Úložiště klepněte na tlačítko Vymazat mezipaměť.
Zbavit se Javascriptu?
Proč je na konci nadpisu třetího tipu otazník? Začněme konstatováním, že Javascript ve své podstatě není špatná věc. Setkáváte se s ním při procházení webových stránek dnes a denně – obstarává různé grafické efekty, interaktivní prvky, výsuvné nabídky, nekonečné posouvání stránek, tlačítka sociálních sítí a další „vychytávky,“ které nám dnešní moderní weby servírují.
Lze tedy v dnešní době fungovat s prohlížečem bez podpory Javascriptu? Tato otázka patrně rozdělí naše čtenáře na dva nesmiřitelné tábory: jedni budou tvrdit, že nikoli, druzí ale jistě ochotně potvrdí, že bez Javascriptu vše běhá podstatně rychleji. Kromě toho se také zbavíte některých reklamních a jiných otravných prvků, například obrázků překrývajících obsah stránky, které je nutné zavřít, abyste si mohli číst.
Jak v prohlížeči Chrome zakázat Javascript?
- Otevřete prohlížeč Chrome.
- Vyvolejte kontextovou nabídku přes tlačítko se třemi tečkami v pravém horním rohu aplikace.
- Vstupte do sekce Nastavení.
- Otevřete položku Nastavení webu.
- Přejděte do sekce Javascript.
- Přepínačem tuto možnost zakažte.
Počítejte však s tím, že některé weby nebudou po zakázání Javascriptu fungovat tak, jak jste zvyklí. Ve stejné sekci nastavení lze povolit výjimky, pro které bude tato funkce používána.
Používejte předběžné načítání stránek
Funkce předběžného načítání zdrojů funguje zhruba tak, že po otevření webové stránky prohlížeč automaticky připraví (stáhne) stránky/odkazy, které byste teoreticky mohli navštívit jako další. To znamená, že stránky jsou připraveny ještě předtím, než klepnete na odkaz, což v konečném výsledku při jejich vyvolání znamená citelně rychlejší zobrazení. Má to ale jednu nevýhodu.
Ve výchozím nastavení je tato volba zapnutá jen při připojení přes Wi-Fi, což je vcelku pochopitelné – kromě stránek, které navštívíte, se „preventivně“ načítají také odkazy, které nakonec třeba ani neotevřete. Dochází tak ke zvýšení objemu přenesených dat, které může mít v případě mobilního připojení neblahé následky v podobě aplikace FUP operátorem. Pokud ale máte velkorysý či dokonce žádný limit přenesených dat, můžete funkci předběžného načítání zapnout pro všechny typy připojení, čímž viditelně zrychlíte své procházení webů.
Jak změnit nastavení předběžného načítání stránek?
- Otevřete prohlížeč Chrome.
- Vyvolejte kontextovou nabídku přes tlačítko se třemi tečkami v pravém horním rohu aplikace.
- Vstupte do sekce Nastavení.
- Otevřete položku Ochrana soukromí.
- Zvolte předběžně načítat zdroje stránek.
- Přepněte tuto možnost na Vždy.
Vytáhněte si zástupce stránek na domovskou obrazovku
Možná už je váš webový prohlížeč tak rychlý, jak si jen lze přát, takže se můžeme zaměřit na další způsob, jak ušetřit nějaký čas. Ukážeme si, jak se rychleji dostat na často navštěvované stránky. Obvyklý postup vypadá zhruba následovně: otevření prohlížeče, vyvolání oblíbených, vyhledání položky a její otevření. Celkem tu máme minimálně čtyři klepnutí. Přitom toho samého cíle lze dosáhnout jedním klepnutím. Jak? Stačí si na ploše vytvořit zástupce stránky!
Jak vytvořit zástupce stránky na ploše?
- Otevřete prohlížeč Chrome.
- Otevřete požadovanou webovou stránku.
- Vyvolejte kontextovou nabídku přes tlačítko se třemi tečkami v pravém horním rohu aplikace.
- Z nabídky vyberte položku Přidat na plochu.
- Vyplňte popisek ikony a stiskněte Přidat.
Stránku pak otevřete jediným klepnutím na zástupce na domovské obrazovce.
Nezapomínejte na aktualizace
Vývojáři prohlížeče neustále pracují na dalších vylepšeních, vychytávají a opravují chyby a snaží se optimalizovat Chrome pro co možná nejlepší uživatelský zážitek. Pokud tedy budete používat vždy poslední dostupnou verzi, měl by prohlížeč fungovat plynule a spolehlivě.
Máte nějaké další tipy pro zrychlení prohlížeče Chrome na Androidu?
Výše uvedených šest tipů jsou v podstatě jen základní nastavení, která mají nějaký vliv na celkovou plynulost, rychlost a odezvu webového prohlížeče. Nevyžadují v podstatě žádné hlubší nastavení do systému či aplikace jako takové.
Znáte ještě nějaké další postupy, kterými lze oživit skomírající browser? Podělte se o ně v komentářích pod tímto článkem!
Zdroj: androidauthority.com.
Karel Kilián je zkušený technický redaktor a copywriter s bohatou praxí v oblasti informačních a komunikačních technologií. Jeho kariéra začala na pozici prodavače, odkud postupně… více o autorovi
Komentáře (18)
Přidat komentář