TOPlist

Nenechte se okrást! Na Čechy útočí podvodné SMS, vydávají se za ministerstvo i přepravní společnosti

Podvodné SMS zprávy
  • Na Čechy útočí SMS zprávy s odkazy na podvodné weby
  • Snaží se z vás vylákat údaje od bankovnictví nebo platební karty
  • Podvodníci se vydávají za přepravní společnosti, nebo dokonce ministerstvo

Ať už je víkend, státní svátek nebo prázdniny, podvodníci nikdy nespí. Jejich aktuálně velmi oblíbenou praktikou je zasílání SMS zpráv s nebezpečnými odkazy, a zatímco dříve si mnohdy nedávali příliš záležet na důvěryhodnosti, obsah jejich dnešních textovek už nevysílá tolik signálů, které by nasvědčovaly tomu, že jde o podvod.

Takzvaní scammeři se častokrát vydávají za přepravní společnosti. Finálním impulzem k napsání tohoto článku pro mne byla má nedávná osobní zkušenost: Před několika dny jsem si objednal nové boty a aktuálně čekám, až mi budou doručeny. V neděli jsem pak z českého telefonního čísla obdržel zprávu, jež mě nabádala ke sledování zásilky pomocí přiloženého odkazu.

Podvodná SMS zpráva

Jenže je tady zádrhel – trasovací číslo i odkaz jsem obdržel už dávno a balíček mi navíc doveze Zásilkovna, nikoliv DHL. Přesto se ale podvodníkům podařilo získat mou pozornost, a kdybych nebyl obezřetný, možná bych skutečně naletěl.

Pro „výzkumné účely“ jsem si každopádně odkaz otevřel. Podvodníkům se podařilo téměř dokonale napodobit web přepravní společnosti, ale když se jako detailista zaměřím na úplné drobnosti, znovu si potvrdím, že se ze mně pouze snaží dostat peníze. Kupříkladu položky ve spodní části stránky, jako například prokliky na sociální sítě nebo web s podmínkami použití, vůbec nenesou hypertextový odkaz.

podvodne SMS (2)

Stránka se mi snaží nalhat, že moje zásilka, která samozřejmě vůbec neexistuje, byla zadržena a musím zaplatit 1,99dolarové clo. Dál už jsem pro své bezpečí nepokračoval (dost pravděpodobně by se nic nestalo a o finance bych přišel až po zadání citlivých údajů), avšak na webu jsem se na chvíli pozastavil a opět jsem zpozoroval několik nedostatků. Když pominu neexistující slova typu „clární“ nebo „clánek“, proč je po mně vůbec žádána platba v cizí měně, když zásilka leží na celnici v Praze? Tím spíš, když DHL sídlí v Německu, kde se platí eury…

podvodne SMS (3)

Dokázal bych si představit, že podobné SMSky denně přijdou tisícovkám, ne-li desetitisícům Čechů. Před zprávami tohohle charakteru, kde se podvodníci pro změnu vydávají za Ministerstvo financí v souvislosti s blížícím se standardním termínem pro podání papírového daňového přiznání (2. dubna 2024), varovala na síti X Policie ČR:

Pachatel dokáže napodobit jakékoliv telefonní číslo a to i v SMS zprávě. Zavěste a vše raději ověřte ve své bance. Pak už bývá pozdě. Šiřte, prosíme, dále. Ať vaši blízcí a přátelé nepřijdou zbytečně o všechny úspory

Chodí vám podobné SMS zprávy?

Zdroje: vlastní, X

Adam Kurfürst
O Autorovi - Adam Kurfürst

Adam studuje na gymnáziu a technologické žurnalistice se věnuje od svých 14 let. Pakliže pomineme jeho vášeň pro chytré telefony, tablety a příslušenství, rád se… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (2)