Centrum.cz vydalo svou e-mailovou aplikaci pro Android. Jaká je?

centrum-cz

Český internetový portál Centrum.cz, provozovaný společností Economia, a.s., vydal svou e-mailovou aplikaci pro zařízení s operačním systémem Android. Jaká je a co může nabídnout proti poštovnímu klientu Gmail? Na to se pokusíme odpovědět krátkou recenzí.

Obsah článku

Co aplikace slibuje?

Veřejné beta testování aplikace Centrum.cz mail začalo na konci října loňského roku. Tehdy dostali možnost vyzkoušet si ji všichni uživatelé, kteří mají zaregistrovanou schránku na doméně Centrum.cz a zároveň používají smartphone s operačním systémem Android.

Tento týden se program objevil mezi novinkami v Obchodě Play. Jako jeho hlavní funkce a vlastnosti jsou jmenovány:

  • Propojte všechny e-mailové schránky, které máte u Centrum.cz a jednoduše mezi nimi přepínejte.
  • Nezmeškejte žádnou příchozí zprávu, aplikace vás na nově přijatou zprávu vždy upozorní.
  • Pište zprávy online i offline.
  • Mějte vždy po ruce i adresář s uloženými kontakty a naprostou kontrolu nad místem, které aplikace zabere ve vašem telefonu.

Jak Centrum.cz mail funguje v praxi?

Po prvním spuštění se zobrazí informace, že po přidání schránky se začnou stahovat všechny e-maily a je proto vhodné použít Wi-Fi. Zaujala nás ale ne zrovna korektní čeština ve slovech dátovém a dôjít.

V následujícím kroku zadáte své přihlašovací údaje ke schránce na Centrum.cz, případně si přes odkaz můžete založit nový účet. Případná registrace nové schránky však probíhá ve výchozím webovém prohlížeči a je nutné během ní potvrdit telefonní číslo.

V dalším kroku si můžete schránku pojmenovat, což oceníte v situaci, kdy jich na Centru používáte víc. Pak se již ocitnete na obrazovce s příchozí poštou, v níž lze vyhledávat pomocí nenápadného panelu v horní části. Do dalších složek se dostanete přes postranní nabídku.

Posíláme a přijímáme poštu

Editor pro psaní nových zpráv je velmi jednoduchý – obsahuje jen pole pro příjemce (případně kopii a skrytou kopii), předmět a text zprávy, který však nelze jakkoli formátovat. Pokud povolíte přístup ke kontaktům, bude vám se zadáváním adres pomáhat našeptávač. Ke zprávě lze také přidat přílohu výběrem souboru z telefonu.

Odeslali jsme testovací zprávu na Gmail, na kterou jsme si obratem odpověděli. Na Centrum přišla zpět s asi minutovou prodlevou. Příjemce má možnost e-mail přeposlat, odpovědět na něj, nebo ho smazat. Z kontextové nabídky ho pak může přesunout do některé ze složek, označit jako spam či jako nepřečtený.

V nastavení lze definovat automatický podpis, povolit či zakázat upozornění na nové zprávy, zapnout/vypnout načítání obrázků a ovlivnit, kdy se budou stahovat přílohy (vždy/jen na Wi-Fi/nikdy).

Resumé

Z vizuálního hlediska jde o celkem povedenou, moderní aplikaci, nabízející přímočaré ovládání, které nebude činit problém ani začínajícím uživatelům. Otázkou je, čím chce vlastně Centrum.cz mail lákat uživatele. Schránku na tomto portálu lze vybírat i jinými programy, včetně Gmailu, naopak v této aplikaci nelze vybírat poštu z jiných služeb.

Jako potenciálního uživatele tedy vidíme někoho, pro koho je schránka na Centru primární a nechce používat Gmail či jiného alternativního klienta. Sama o sobě však nenabízí tato aplikace nic vysloveně přesvědčivého, proč byste ji měli instalovat.

Centrum.cz mail je v Obchodě Play novinkou a na svém kontě má přes deset tisíc stažení. Průměrná známka 4,8 vypadá nadějně, stojí však pouze na čtyřech hodnoceních. Necelých 7 MB velký balíček můžete instalovat na telefony a tablety s Androidem 4.4 a vyšším.

Centrum.cz mail
Centrum.cz mail

Kde máte svou primární e-mailovou schránku?

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (7)