Menu

Jak řešit hlášení “Byla zjištěna překryvná vrstva obrazovky”?

TOP
prekryvna-vrstva-obrazovky-nahledovy

V některých případech můžete narazit na dialog s hlášením “Byla zjištěna překryvná vrstva obrazovky”. Co v takové situaci dělat? To se pokusíme nastínit v následujícím návodu.

Hlášení “Byla zjištěna překryvná vrstva obrazovky” se zpravidla objevuje v okamžiku, kdy nějaká aplikace požádá o schválení oprávnění (například pro přístup k poloze, kontaktům apod.). Jeho znění je následující:

Byla zjištěna překryvná vrstva obrazovky
Chcete-li změnit nastavení tohoto oprávnění, v Nastavení > Aplikace je třeba nejprve vypnout překryvnou vrstvu obrazovky.

Pokud klepnete na jediné možné tlačítko Otevřít nastavení, ocitnete se v nastavení, konkrétně v sekci Vykreslení přes další aplikace, kde je seznam programů, kterým můžete povolovat a zakazovat tuto funkci.

Co je vykreslování přes další aplikace? Například plovoucí “bublina”, používaná v mnoha komunikačních programech, jako jsou Facebook Messenger, WhatsApp a další. Aby tedy aplikace mohla vykreslovat tuto “bublinu”, musí to mít povolené.

Co dělat s hláškou “Byla zjištěna překryvná vrstva obrazovky”?

A právě zde nastává problém: v některých situacích takzvaná “překryvná vrstva” překáží v další činnosti. Je tedy nutné příslušné aplikaci toto oprávnění alespoň dočasně odejmout. Háček je v tom, že se z dialogového okna nedozvíte, který program vyvolal překryvnou vrstvu a působil tak problém. Nezbývá tedy, než zkoušet. S největší pravděpodobností to bude nějaký “kecálek” – můžete tedy postupně zakazovat vykreslování přes další aplikace Facebook Messengeru, WhatsAppu a dalším programům, využívajícím princip plovoucích “bublin”. Pokud to nezabere, nezbude než jednu po druhé zkoušet i další aplikace, které mají povolené vykreslování.

V našem případě byl opravdu na vině Facebook Messenger. Když jsme mu vykreslování přes další aplikace zakázali, dialog “Byla zjištěna překryvná vrstva obrazovky” se již nezobrazoval. Samozřejmě vedlejším efektem tohoto opatření byla nefungující “bublina” Messengeru. Opětovně lze povolení pro vykreslování přes další aplikace povolit v systémovém nastavení v sekci Aplikace, kde přejdete do Nastavení a dále do sekce Vykreslení přes další aplikace.

Zde pak najdete Facebook Messenger, otevřete ho a opětovně aktivujete volbu. Pochopitelně při dalším výskytu hlášky “Byla zjištěna překryvná vrstva obrazovky” nezbývá nic jiného, než opět zakazovat a povolovat.

Alternativní a rychlejší řešení

Další možností je instalace aplikace Install Button Unlocker. Po instalaci stačí tento program spustit a přepínačem povolit jeho funkce. Pro tyto účely je však nutné povolit programu přístup k usnadněním, na což vás aplikace bude sama navigovat. Pokud tak učiníte, neměli byste již na hlášku “Byla zjištěna překryvná vrstva obrazovky” narazit ani v případě, že máte u všech programů povolené vykreslování přes další aplikace.

Install Button Unlocker
Install Button Unlocker
Vývojář: SFApps
Cena: Zdarma+
Narazili jste na uvedenou chybovou hlášku? Jak jste ji vyřešili?

Komentáře

kluzo

13.3.2017 8:16

To si děláte srandu, že tohle je jediné řešení? Že buď budu vypínat povolení a pak je znovu zapínat, nebo si nainstaluji appku 3.strany? Nevím, nejsem odborník, ale tohle mi moc userfriendly nepřipadá. Tady něco google nedomyslel. Mimochodem, tohle je hláška kvůli které mám chuť téměř při každé nové instalaci telefon vyhodit z okna.
Poslední dobou to mám ale jinak… proběhne vše jak popisujete, ale když se dostanu do menu, kde se dají povolovat a zakazovat překryvné vrstvy, nemůžu nic povolit ani zakázat, je to neaktivní. Když se vrátím zpět, instalace se normálně dokončí. Tak nevím, jestli soudruzi z Google neudělali nějakou latu, nebo mám v systému něco nestandardního já…

astromedia

13.3.2017 8:32

Je mi lito redakce ale ten clanek je znacne nedotazeny. Za prve by bylo fajn informovat ctenare proc takova vec v systemu je – neni tam pro legraci, v zaklade ma uzivatele chranit i kdyz neni nejstastneji navrzena, za druhe – sdeleni typu: nainstalujte si aplikaci je sice hezke ale nejak vam vypadlo zminit co vlastne dana aplikace dela – zda jen obejde bezpecnostni opatreni googlu nebo se aspon namaha jen vzniklou situaci lepe resit.

Je skoda, ze google nenapadlo automaticky docasne proste prekryvne vrstvy disablovat behem podobnych kroku kdy mohou predstavovat bezpecnostni riziko a pak je opet povolit (aspon jako moznost v nastaveni).

Radeg

radeg -3

13.3.2017 8:36

@kluzo:
To si děláte srandu, že tohle je jediné řešení? Že buď budu vypínat povolení a pak je znovu zapínat, nebo si nainstaluji appku 3.strany?
Redakce za to nemůže. Tohle je v tuto chvíli asi opravdu jediné řešení.
Ale na redakci za to nekřič!

Mimochodem, tohle je asi problém jen Androidu 6.x. Když si to do Googlu dáš vyhledat, téměř výhradně je v popisu zmíňován Android 6.x.

Horynka

13.3.2017 8:37

Nedávno jsem to řešil a i bez článku mě napadlo jít metodo pokus a omyl. Nakonec jsme zjistil, že to dělá Twilight, který potlačuje modrou barvu když se stmívá. Takže jsem mu na chvíli vzal možnost překrýt a po instalaci dalšího softu ji zas povolil. Článek možná není dotažený, ale věřím ze mnoha lidem co na to nepřijdou sami pomůže.

TomVal

TomVal 2

13.3.2017 9:00

Na téhle hlášce mě štve to, že mi systém neřekne, KTERÁ aplikace mu vadí. Jenom mě vyplivne do obecného panelu a dělej si, co chceš. Katastrofa

Karelk

Karel Kiliánexternista -1

13.3.2017 9:05

To: kluzo
Jsou, možná, i další řešení. Ale toto Google opravdu zcela nedotáhl. Prostě Vás “hodí” do nastavení a “poraďte si sami”. Přitom by stačilo, jak již zaznělo, aby v tom dialogu napsal, která aplikace to blokuje.

Jodok

z aplikace
13.3.2017 9:31

Skoro pokaždé je to messenger a tam stačí jenom bublinu odstranit, nemusíte pokaždé do nastavení.

Libb

Libb 15

13.3.2017 9:48

@Jodok: musíte mít jednoduchý život… u mě jsou to 3 aplikace a ani jedna z nich není Messenger (tam to mám zakázané).

Salieri19

Salieri19 0

z aplikace
13.3.2017 10:37

Problém uz nejakého piatku. Pritom naozaj stačí vypnut apku na popredi. Väčšinou blby fb messenger. Ziadne komplikovane nastavovanie..

Kotoktok28

13.3.2017 11:23

Jinak uživatelé nějakých jebnutých clean masterů si s touhle kravinou setsakramentsky užijou. To je teprve kolotoč :-D

febrik

13.3.2017 11:25

Mně pomáhá, když problémovou aplikaci, u které to hlásí problém s překryvnou vrstvou, najdu v nastavení – seznam aplikací a tam jí udělím veškerá potřebná oprávnění. Takhle jsem se to naučil obcházet právě z toho důvodu, že v upozornění není uvedená konkrétní appka, u které je potřeba překryvnou vrstvu vypnout.

Tom734

Tom734 0

z aplikace
13.3.2017 12:02

aplikaci install button unlocker jsem používal, ale jelikož z ní vyskakují celoobrazové reklamy při spouštění různých aplikací, šla rychle zase pryč…od androidu 7.0 jsem hlášku nezaznamenal

avenged

z aplikace
13.3.2017 13:31

tuhle hlášku vidím poprvé v životě….

teslapc1

13.3.2017 13:31

Bubliny a takove nesmysly mam automaticky vypnute takze sem se s touhle hlaskou jeste nesetkal

Radeg

radeg -3

13.3.2017 13:51

@Tom734:
A pomohla Ti tahle apka? Pomohla.
To máš problém vyvojáři zaplatit 50 Kč?

Martin Král

z aplikace
13.3.2017 17:31

tato hláška se zobrazuje android 6 a výše kvůli zabezpečení

V6ak

v6ak 0

13.3.2017 17:38

BlackBerry PRIV (Android 6.0.1) mi nabídne dočasně zakázat všechny překryvné vrstvy. Myslel jsem, že je to součástí cisteho Androidu, ale asi ne.

Jinak taky si myslím, že by bylo férové napsat, co ta aplikace vlastně dělá a jaká jsou rizika. Autor aplikace to dělá minimálně v popisu v Google Play. Jde o to, že aplikace můž{ prekryvnou vrstvou zamaskovat, k čemu udělujete souhlas. Pak nemusí být ani zřejmé, že jde o dialog pro udělení nějakého souhlasu.

Že jde téměř výhradně o Android 6: Ve starších verzích se to AFAIK týkalo jen instalace aplikace mimo Google Play. Android 7 zase zatím není tolik rozšířen, takže převaha Androidu 6 při hledání informacíi o problému vlastně nic neznamená.

honzah

13.3.2017 20:09

Dalsi efektivni reseni je odebrat aplikace, kterym vadi prekryti vrstvami a nezapomenout ohodnotit v GP. Podobne jsem to resil kdyz mi v bance zakazali screen obrazovky, “dobre” napady rad ohodnotim

Kulichoid

kulichoid -9

z aplikace
13.3.2017 22:58

Zmíněné řešení je Vyšší odborná. Nečíst to tu, nejspíš bych to časem řešil továrním nastavením. :-(

Derryk

z aplikace
13.3.2017 23:29

honza: Jenže to nevadí aplikacím, ale Androidu. :) Mne tyhle problémy dělá Lux Dash. Tj aplikace na nastavení vlastních úrovní podsvícení v závislosti na okolním světle.

honzah

14.3.2017 17:16

derryk: deje se to v nejakych podivnych pripadech, na mem telefonu s 6.0 pokud neco prekryva obrazovku, tak se hned zavre pokud nejaka aplikace pozaduje opravneni a po udeleni oravneni hned vrati zpet. Mam ale huawei a ne cisty android, mozna mi to pribyde po updatu na 7.0, uz se tesim :)

honzah

14.3.2017 17:24

je to chyba tech prekryvacich aplikaci, messenger to ma vypada opraveno nebo twillight, ty se pri dialogu s opravnenim vypnou,ale ne vsechny to umi,casto aplikace pro zaznam obrazovky nebo mirrorovani do tu chybu zobrazi

Terkalik

terkalik72 0

7.4.2017 20:21

Chyba se mi stále zobrazuje, i když jsem dala u aplikací Ne..tak nevim..

Robert_tomek

Robert Tomášek 0

4.12.2017 22:31

Taky se mi to děje jen u androidu 6 , vypnul jsem všechny appky a stále mi to u některých programů háže že je tam překryvná vrstva 😖😖😖

RSS (komentáře k článku)