Budou v Německu zakázány Google Maps?

google-map-logo

V německých soudních síních to vře. Momentálně se mezi sebou hádá Microsoft a Google (potažmo Motorola) kvůli mapám. Opět se samozřejmě jedná o patentovou válku, kde si tentokrát Microsoft nárokuje práva na patenty, které prý Google vydáním svých map porušil. Dle zprávy na FOSSPatents.com to pro Google a Motorolu vážně nevypadá dobře, protože soud je momentálně nakloněn tomu, aby je označil za vinné ve věci porušení patentu EP0845124, který obsahuje popis „počítačových systémů pro indetifikování místních zdrojů“ – v podstatě se jedná o popis způsobu, pomocí kterého aplikace získává a zobrazuje zdroje uživatelům. První sezení se konalo již minulý rok a proces nadále pokračuje – a podle dostupných informací se Googlu nedaří naklonit si soud na svoji stranu.

Co by nakonec rozsudek v neprospěch Googlu znamenal? Nejen skrytí aplikace Google Maps v německém Obchodu Play, ale rovněž i blokování map německým uživatelům na základě IP adresy a trestu by neunikl ani prohlížeč Google Chrome, ze kterého by rovněž musely zmizet veškeré vazby na službu Maps.

google-maps-germany

Samozřejmě Google není jediným zprostředkovávatelem mapových podkladů na světě – není jistě překvapením, že duo Microsoft a Nokia, spolupracující na mobilních telefonech řady Lumia s operačním systémem Windows Phone, má svoje vlastní mapové řešení, které by se v případě zablokování map od Googlu dostalo v Německu patřičně do popředí.

Nechceme samozřejmě mapy od Microsoftu, respektive Nokie, nijak shazovat, ale je zcela očividné, že při patentové válce vždy nejvíce prohrají samotní uživatelé. Snad to pro „ten náš“ Google dobře dopadne.

Zdroj: Foss Patents

Jan Olejník
O Autorovi - Jan Olejník

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (0)