Chraňte své oči s aplikací Bluelight Filter for Eye Care

filter_ico

Jestliže pracujete se svým telefonem či tabletem dlouho do noci, pak jste patrně zaznamenali nepříjemnou únavu očí, způsobenou ať už celkovým vyčerpáním, nebo právě upřeným pohledem na obrazovku. Chytré telefony, tablety, stejně jako počítače, notebooky a televizní obrazovky, prostě namáhají náš zrak, což se v konečném důsledku projeví únavou s dopady na celkovou výkonnost a produktivitu.

Dnešní displeje sice poskytují stále ostřejší a jasnější obraz, nicméně i tak se mohou zásadně podílet na namáhání očí. I proto existuje v Obchodě Play celá řada aplikací, zaměřujících se na to, jak tento faktor eliminovat nebo alespoň omezit. Jednou z mnoha je Bluelight Filter for Eye Care, který vám představíme v této recenzi.

Modrá složka světla displejů údajně unavuje očí Modrá složka světla displejů údajně unavuje očí

Co Bluelight Filter for Eye Care slibuje?

Dle tvrzení v popisku v Obchodě Play modrá složka barevného spektra, vycházejícího z rozsvícené obrazovky vašeho telefonu či tabletu, způsobuje zvýšené namáhání očí a problémy s usínáním, které se mohou projevit narušením denního biorytmu. Tato aplikace upraví barvu obrazovky snížením složky modrého světla a pomůže vašim očím odpočívat, takže pro vás bude jednodušší usnout.

Jako zásadní vlastnosti a schopnosti vývojáři jmenují:

  • Filtr obrazovky pro ochranu zraku zdarma – snižuje namáhání očí, jednoduchý, ale funkční program, který stačí jen spustit.
  • Přirozené barvy – i po aplikaci filtru má obrazovka přirozené barvy, takže můžete pohodlně číst zprávy, e-maily a webové stránky. Program neztmavuje displej, ale přizpůsobuje jeho barvy tak, aby došlo ke snížení modrého světla, které namáhá zrak.
  • Jednoduché ovládání – snadné zapnutí nebo vypnutí jedním klepnutím, možnost nastavit průhlednost filtru a výběr z pěti různých barev filtrů.
  • Snadné zapnutí a vypnutí – volitelné zobrazení nebo skrytí ikony filtru v oznamovací oblasti.
  • Automatické spuštění – můžete si vybrat, zda se filtr aktivuje při startu systému.
  • Nezatěžuje baterii zařízení.

Jak Bluelight Filter for Eye Care funguje v praxi?

Aplikaci ve verzi 1.921 jsme nainstalovali na redakční telefon Sony Xperia Z3 s oficiálním Androidem 5.0.2. Po spuštění se okamžitě dostanete do uživatelského rozhraní, které je lokalizováno do češtiny (byť ne zcela dokonale). V jednotlivých sekcích je možné nastavit parametry filtrování obrazu.

Proti snížení úrovně podsvícení obrazovky, které je nepochybně užitečné pro zabránění namáhání očí, tento program nabízí filtrování škodlivého modrého světla. Místo obvyklého bílého či namodralého svitu tak displej bude vyzařovat v pro oči příjemnějších odstínech. Vaše oči se pravděpodobně budou cítit uvolněněji zejména při čtení článků a e-knih, ale nebudeme tvrdit, že se zlepší váš spánek.

Resumé

Uživatelské rozhraní je jednoduché a k nastavení aplikace nebudete potřebovat žádné pokročilé znalosti. Bohužel lokalizace do češtiny, která byla patrně provedena automatickým překladačem, je hodně nepodařená a přispívá spíše k dezorientaci uživatele.

Možnosti konfigurace jsou poměrně široké – uživatel může vybírat z několika barev filtru a nastavovat jeho intenzitu. To je skoro vše, co bychom od programu tohoto typu očekávali. Filtr jsme v praxi ocenili především večer a v noci, kdy obrazovka nejen nezářila zbytečně jasným svitem (ano, ten lze korigovat nastavením intenzity podsvětlení), ale její barvy byly o něco příjemnější.

Z provozního hlediska můžeme konstatovat, že program není náročný na operační paměť a ani jsme nezaznamenali, že by se nějak zásadně podílel na využití baterie. O údajné škodlivosti modré složky barevného spektra samozřejmě můžeme polemizovat, nicméně řada zdrojů tuto informaci potvrzuje – viz například článek Záření obrazovek počítačů i smartphonů ničí zdravé spaní na serveru Týden.cz.

Samozřejmě můžeme spekulovat o tom, zda je omezení modrého světla pomocí aplikace skutečně natolik prospěšné zdraví, jak tvrdí autoři tohoto a dalších podobných programů. Faktem ale je, že aplikace Bluelight Filter for Eye Care zaznamenala více než pět milionů instalací, po kterých má průměrnou známku 4,3. Instalační balíček velký 1,5 MB můžete použít na zařízeních s Androidem 2.3 a novějším.

Za spokojené uživatele citujme například Nicolase Dobrovského, který ke svému pětihvězdičkovému hodnocení napsal: “Super, tohle sem hledal. Ztlumení jasu až o 80 % a výběr z několika barev.” David Soukup pak přidává možný námět na zlepšení: “Ocenil bych možnost nastavit čas automatického zapnutí/vypnutí, jelikož filtr používám pouze v noci.”

Aplikace je k dispozici zdarma, placená verze za 20 korun odstraňuje reklamy a nabídne širší možnosti nastavení.

Bluelight Filter for Eye Care
Bluelight Filter for Eye Care

Máte zkušenosti s touto nebo podobnou aplikací? Podělte se v diskuzi pod tímto článkem o své postřehy, zejména o to, zda subjektivně došlo ke snížení namáhání očí, zlepšení usínání a kvality spánku.

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (21)