TOPlist

Pomůžete s blokováním ruských webů? Stačí otevřít tuto stránku (i z mobilu)

blokování ruských webů take russia down

V důsledku konfliktu mezi Ruskem, Ukrajinou a nepřímo i dalšími státy světa se odehrávají souboje nejen tváří v tvář fyzicky ba bojišti, ale také v kybernetickém prostoru, tedy na internetu. V online prostředí už přitom došlo k několika zajímavým událostem, ze kterých můžeme vypíchnout například oficiální zapojení hackerské skupiny Anonymous, které už se podařilo „shodit“ několik významných ruských webů, nebo tuzemské vypnutí několika domén dezinformačních stránek rukou sdružení CZ.NIC. Ačkoli se může zdát, že jednotlivec v této oblasti nic moc nezmůže, není to úplně pravda.

Iniciativa rozhněvaných hackerů dala vzniknout speciálnímu webu, který si klade za cíl efektivně provádět tzv. DDoS útoky ochromující ruské propagandistické zpravodajské a státní stránky. Útokům na aktuálně patnáct adres přitom může dodávat na síle jakýkoli návštěvník, který stránku otevře a nechá ji běžet v prohlížeči. Vše ostatní se děje automaticky. Na míru ušitá stránka stále dokola kontaktuje vypsané servery a snaží se tak o jejich přetížení.

DoS / DDoS útok

Denial of service (DoS) (česky odepření služby) je typ útoku na internetové služby nebo stránky, jehož cílem je cílovou službu znefunkčnit a znepřístupnit ostatním uživatelům; může k tomu dojít zahlcením obrovským množstvím požadavků či využitím nějaké chyby, která sice útočníkovi neumožní službu ovládnout, ale umožní ji znefukčnit. Podtypem útoku DoS je tzv. distributed denial of service (DDoS), při kterém je pro zahlcení cílové služby požadavky využito velké množství počítačů z různých geografických lokalit („distribuovaných“).

Navštívením webu se přidáte k online odboji, jehož záměrem je hlavně omezení ruské propagandy na webech jako kremlin.ru nebo tvzvezda.ru, ale na seznamu se nachází například i web banky Sberbank. „Veškeré „oficiální“ zprávy v Ruské federaci jsou falešné a věříme, že je lepší je zastavit! Prosíme, otevřete si tuto stránku a nechte ji otevřenou na svých zařízeních, zaplaví to webové stránky a představuje to obrovskou zátěž pro jejich infrastrukturu,“ vyzývají autoři této záškodnické stránky.

Propaganda hraje nejen u aktuálního konfliktu obrovskou roli. Jedním z faktorů, který může další chování Ruské federace ovlivnit, je totiž názor a odpor občanů. V rámci veřejných (a také životu nebezpečných) demonstrací jich v ulicích proti válce protestuje stále více.

Prohlášení

Redakce Světa Androida odsuzuje ruský vpád na území Ukrajiny a podporuje aktivity, které vedou ke zmírňování válečného konfliktu.

Pokud provozujete vlastní web, můžete jej ke stejným účelům upravit díky skriptu, který připravili čeští vývojáři. Na stránkách web4ukrajina.cz a web4ukraine.org si můžete vzít kus kódu pro vložení do stránek.

Připojíte se k této formě blokování?

Marek Houser
O Autorovi - Marek Houser

Fanoušek technologií už od chvíle, kdy jako malý kluk zadával příkazy Lemíkům na "dvaosmšestce". V záloze stále uchovává starý a podle všeho nezničitelný OnePlus2, ale… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (45)