Změřte výkon svého telefonu v novém benchmarku APPmark 2018

appmark 2018 benchmark

Rádi poměřujete výkon svého telefonu s ostatními? Pak by vaší pozornosti neměl ujít nový benchmark APPmark 2018, který před třemi týdny vydalo neziskové konsorcium předních výrobců hardwaru Business Applications Performance Corporation.

Obsah článku

Co APPmark 2018 slibuje?

V oficiálním tiskovém oznámení autoři slibují „revoluční novou platformu založenou na testech, které měří výkon a výdrž baterie s reprezentativními moderními aplikacemi.“ Jako jeden z hlavních kladů je zmíněna podpora operačních systémů Android, iOS a Windows, přičemž výsledky by měly být vzájemně srovnatelné.

Testy měří například výkon a vliv na výdrž baterie při prohlížení webových stránek, při editaci a sdílení e-mailů, fotografií a videí a během přehrávání videa. Výsledky jsou odesílány online, takže je můžete porovnat s ostatními.

APPmark měří výkon a výdrž baterie při různorodých činnostech. Nabízí tedy objektivnější hodnocení než podobné aplikace, které jsou založené pouze na jedné činnosti, jako je například přehrávání videa nebo hraní her.

Jako hlavní funkce a schopnosti jsou jmenovány:

  • Měří výkon a výdrž baterie při procházení webu, práci s e-maily, úpravě a sdílení fotografií a videí a přehrávání videa.
  • Podporuje iOS, Android a Windows (odkazy na instalační soubory jsou na oficiálním webu).
  • Umožňuje srovnání zařízení napříč platformami.
  • Nová verze využívá aktualizované SDK a vývojové nástroje.
  • Podporuje odesílání výsledků online, abyste mohli porovnat s ostatními.

Jak benchmark funguje?

Hned na začátek je vhodné upozornit, že APPmark 2018 není žádný drobek. Instalační balíček má poměrně masivních 488 MB, takže pokud nemáte mobilní data bez limitu, určitě doporučujeme nechat instalaci na okamžik, kdy budete připojeni k Wi-Fi.

Po prvním spuštění aplikace požádá o přístup k souborům a schválení podmínek použití. Následně se ocitnete na úvodní obrazovce, kde je možné test pojmenovat a můžete nastavit počet opakování od jedné do dvaceti.

Úvodní obrazovka aplikace APPmark 2018Úvodní obrazovka aplikace APPmark 2018

Celý test sestává ze tří částí. První se zaměřuje na produktivitu a zkouší například procházení webových stránek s různými graficky a výpočetně náročnými prvky či práci s elektronickou poštou nebo vyplňování formulářů. Uživatel je pomocí grafu v pravém horním rohu obrazovky informován o tom, v jaké fázi testování se nachází.

Druhý test benchmarku APPmark 2018 se zaměřuje na kreativní činnosti – primárně práci s grafikou, jako je úprava fotek, jejich ořez a aplikování různých efektů a nastavení. Program také simuluje zpracování videa v editoru.

Třetí fáze se soustředí na přehrávání filmů a spočívá v postupném opakovaném promítnutí několika krátkých videí, většinou se záběry nejrůznějších krajinek a míst. Nutno uznat, že testy jsou poměrně náročné – na testovacím telefonu jsme zaznamenali poměrně citelné zahřívání.

Výsledkem je celkové skóre, vyjádřené v bodech. Na testovacím telefonu s procesorem Qualcomm Snapdragon 845 s 8 GB operační paměti jsme dosáhli výsledku 1036 bodů.

Resumé

Syntetické testy samozřejmě už ze své podstaty nejsou schopné zhodnotit výkon zařízení a výdrž baterie objektivně. Každý používá telefon jinak, takže ten, kdo rád hraje hry, má samozřejmě jiné nároky než uživatel, který má mobil primárně na práci.

Přesto si myslíme, že APPmark 2018 je docela dobrým srovnávacím nástrojem. Zaměřuje se na tři časté způsoby využití mobilního telefonu, počínaje produktivitou, přes kreativitu a konče zábavou, spočívající v přehrávání filmů.

APPmark 2018 je v Obchodě Play od konce listopadu a za tu dobu si ho nainstalovalo více než sto uživatelů. Bezmála 500 MB velký balíček můžete instalovat na zařízení s Androidem 6.0 a vyšším.

Jaké skóre jste naměřili s vaším telefonem?

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

S překonanou čtyřicítkou je s náskokem nejstarším členem redakce :-). Před několika lety hypoteticky vymyslel operační systém svých snů, aby následně zjistil, že přesně na… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (1)