Belkin Mobile Wireless Keyboard: jedna klávesnice vládne všem (recenze)

Belkin Mobile Wireless Keyboard titul

Tablety jsou skvělá zařízení pro konzumaci obsahu, co když ale nechcete obsah jen konzumovat, ale také vytvářet? V posledních letech se na Android dostala celá řada schopných kancelářských programů, která k tomu dává poměrně slušný prostor. Na softwarové klávesnici toho však mnoho nenapíšete. Pokud tak nemáte tablet s originální připojitelnou klávesnicí, můžete vyzkoušet některý ze záplavy čínských alternativ, nebo se spolehnout na některou z velmi malého počtu značkových klávesnic. A právě do druhé kategorie produktů spadá námi testovaná klávesnice Belkin Mobile Wireless Keyboard.

Obsah recenze

Obsah balení

Od balení bezdrátové klávesnice nelze čekat žádné velké překvapení a nejinak je tomu i zde. Jediné přibalené příslušenství představuje microUSB kabel, v balení tak nenaleznete ani nabíječku a použít tak budete muset třeba tu, kterou jste našli v balení vašeho telefonu. To by však neměl být velký problém vzhledem k velmi dlouhé výdrži klávesnice. Přítomno je pak už jen pár základních manuálů.

Belkin Mobile Wireless Keyboard obsah balení

Design a konstrukce

Belkin Mobile Wireless Keyboard se vyznačuje zajímavou konstrukcí, kdy tělo klávesnice tvoří rozevírací pouzdro, uvnitř kterého se ukrývají samotné klávesy. Zatímco klávesy jsou na dotek velmi příjemné a příliš nelákají otisky, u vnějšího obalu platí přesný opak. Plast tvořící obal zařízení na první pohled příliš kvalitně nepůsobí a navíc na něm ulpívají velmi obtížně odstranitelné otisky.

V podstatě jediným ovládacím prvkem, s výjimkou samotných kláves pochopitelně, je posuvník na zadní hraně zařízení. Tento posuvník slouží pro přepínáním mezi spárovanými zařízeními. Aktivaci klávesnice či režim párování zase indikuje modrá led dioda. Kryt klávesnice slouží zároveň jako stojánek, o který se tablet či telefon při psaní opře. Stojánek nabízí dvě polohy a tím pádem dva úhly naklonění telefonu/tabletu.

Telefon či tablet je na místě držen pouze pomocí gumového proužku a žlábku. Takto vytvořená sestava je tedy vhodná pouze pro práci na rovné desce pracovního stolu, na psaní na cestách s klávesnicí na kolenou raději zapomeňte. Práci na stole pomůže také protiskluzový gumový pás na spodní straně klávesnice.

Belkin Mobile Wireless Keyboard stojánek

Klávesnice je typu chiclet s poměrně výraznými mezerami mezi jednotlivými klávesami, ty byl Belkin nucen zmenšit, čímž trochu utrpěl komfort psaní. Menší velikost kláves však částečně kompenzuje jejich mechanika. Klávesy mají relativně nízký, avšak stále dostatečný zdvih a hmatová odezva je zde na velmi dobré úrovni, díky čemuž budete mít vždy jistotu, že jste klávesu skutečně stiskli. Vedle mírně atypického rozložení a malé velikosti některých kláves si pisatel bude muset zvyknout také na absenci českých znaků. Nechybí zde ani klávesa Fn známá z notebooků. V kombinaci s tou lze pak zrychleně přistupovat k multimediálním funkcím, jako například ovládání přehrávače či ovládat systém klávesou zpět nebo domů.

Konektivita

Belkin Mobile Wireless Keyboard disponuje Bluetooth 4.0 konektivitou. Na oficiálním webu výrobce je sice v kolonce kompatibilita uvedeno pouze několik přístrojů z dílen Samsungu a Applu, klávesnice by však měla fungovat prakticky s jakýmkoli současným zařízením s Androidem nebo iOS, podpora pro Windows chybí.

Belkin Mobile Wireless Keyboard konektivita

Spárování je velmi snadné a bezproblémové. Stačí pouze stisknout kombinaci kláves Fn + Backspace a klávesnice se přepne do režimu párování. Poté se již stačí s mobilem či tabletem pouze připojit. Klávesnice může být spárována až se dvojicí zařízení zároveň a díky posuvnému přepínači je přepínání mezi oběma bleskurychlé.

Výdrž na baterii

Výdrž na baterii ani dobu nabíjení jsme v rámci krátkodobého testu bohužel neměli jak otestovat. Výrobce však u Belkin Mobile Wireless Keyboard udává výdrž na jedno nabití v režimu standby až 6 měsíců. Nepřetržitého psaní by klávesnice měla vydržet až 160 hodin. Díky microUSB pak klávesnici nabijete naprostou většinou současných nabíječek pro mobilní telefony.

Belkin Mobile Wireless Keyboard micro USB

Závěr

Belkin Mobile Wireless Keyboard seženete na našem trhu za cenu okolo 2500 Kč s DPH, což vzhledem k poměrně limitované použitelnosti klávesnice není zrovna málo. Zákazníky by pak mohla odradit také absence českých znaků. Tu sice lze doplnit prostřednictvím nálepek, které jsou běžně k dostání, nejedná se však o zrovna dvakrát elegantní řešení.

Na druhou stranu však Belkin Mobile Wireless Keyboard představuje poměrně elegantní řešení pro prakticky libovolný telefon či tablet s Androidem / iOS. Jako velké plus bereme konstrukci se stojánkem sloužícím zároveň i jako kryt klávesnice. Pokud si zvyknete na lehce netradiční rozložení kláves, získáte velmi pohodlnou univerzální klávesnici na cesty.

Klady

+ Výborná mechanika kláves
+ Polohovatelný stojánek sloužící i jako kryt.
+ Snadná obsluha.
+ Možnost přepínat mezi dvojicí spárovaných zařízení.
+ Udávaná výdrž na baterii.

Zápory

– Cena.
– Chybějící české znaky.
– Vnější část klávesnice láká otisky.
– Nevhodná pro práci na klíně.

Za zapůjčení děkujeme společnosti Belkin.

Vašek Švec
O Autorovi - Vašek Švec

Vaška prakticky od dětství zajímaly nové technologie, ať už se jednalo o telefony, počítače či třeba auta. V době, kdy většina jeho kapesného padla na… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (3)