Baidu DuBike: chytré může být i jízdní kolo

DuBike titul

V současnosti zažíváme rozmach takzvaných chytrých zařízení, nositelnými zařízeními počínaje, přes chytrý hrnek, který vám řekne co právě pijete až po auta prošpikovaná chytrými technologiemi. Baidu, což je jakási čínská obdoba Googlu, nyní rozšiřuje tuto nabídku o chytré kolo DuBike.

DuBike 5

Baidu své futuristicky vyhlížející kolo vybavilo množstvím senzorů, které sledují například váš srdeční tep, jakým tempem šlapete do pedálů, jakým na ně působíte tlakem a další. Všechny tyto senzory se pak bezdrátově, skrze Bluetooth, spojí s vašim chytrým telefonem, kde (pochopitelně) budete mít nainstalovanou speciální aplikaci. Ta pak může monitorovat vaše zdravotní funkce, ve spojení s led indikačním panelem poskytovat jednoduchou navigaci, nebo sledovat polohu vašeho kola. Krom toho vám aplikace může dávat tipy na doporučené cyklistické trasy či kondiční cvičení.

Baidu DuBike

Baidu DuBike

Veškeré tyto funkce se napájí samotným šlapáním, kdy kolo přeměňuje kinetickou energii na energii elektrickou. Elektrická energie se pak v kole uchovává a krom zmíněného napájení senzorů, bluetooth a informačního panelu lze využít také k dobíjení jiných zařízení – například chytrého telefonu. Baidu již stihlo do světa vypustit vše potřebné, aby mohly vzniknout komunitní jízdní mapy, cvičební programy a jiné. Hodlá také sdílet technologie, obsažené v kolu DuBike s různými výrobci, pro co největší rozšíření této chytré platformy.

DuBike

Bližší technické informace jako například hmotnost kola zatím nejsou známy. Zrovna tak není známa ani cena Baidu DuBike, dostupné by však mělo být ještě před koncem letošního roku. Nedá se však předpokládat, že by se toto kolo podívalo někam mimo Asii. Pravděpodobnější by se však jevila varianta dovozu kol jiných výrobců s touto technologií či, že se tohoto nápadu chytne i někdo jiný a vyvine k DuBike vlastní alternativu.

DuBike 3

Jak se vám Baidu DuBike líbí? Uvažovali byste nad koupí podobného chytrého kola?

hlasovat tlacitko

Zdroj: engadget.com

Vašek Švec
O Autorovi - Vašek Švec

Vaška odjakživa bavilo sledovat novinky z oblasti mobilních telefonů a elektroniky obecně. Po několika letech s tlačítkovými Nokiemi se rozhodl, že nastal čas na změnu… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (8)