TOPlist

Je váš telefon pomalý jako šnek? Poradíme, jak jej zrychlit

avast cleanup hlavni

Zdá se vám, že vaše zařízení už není tak rychlé, jako když jste jej poprvé vybalili z krabičky? U systému Android je tato skutečnost obvykle normální. Čím více aplikací, fotek, videí či jakýchkoli dalších souborů do telefonu natáhnete, tím více se může rychlost zařízení snížit. Jde tomu nějakým způsobem zamezit? Minimálně si vašeho Androida můžete řádně vyčistit, k čemuž vám pomůže aplikace Avast Cleanup.

Aplikace Avast Cleanup pochází z dílen společnosti Avast, která již pro Android vydala několik zajímavých aplikací. Jedná se například o námi recenzovaný Avast Battery Saver.

Jakým způsobem Avast Cleanup vyčistí vaše zařízení?

Po každém spuštění aplikace dochází k automatické analýze využití vašeho úložiště. Na základní obrazovce pak máte 2 základní možnosti. Buďto aplikaci povolíte rychlé čištění, při němž se nemusíte vůbec o nic starat a aplikace za vás telefon vyčistí sama, nebo se vrhnete na pokročilé čistění, přičemž nad promazáváním nepotřebných souborů máte absolutní kontrolu. Tím samozřejmě nechceme naznačit, že by rychlé čištění smazalo vše, co se mu zachce. V nastavení aplikace (3 tečky v pravé části obrazovky) lze označit všechny položky, které si v rámci rychlého čištění přejete odstranit. Tyto položky zahrnují:

  • miniatury obrázků,
  • systémovou mezipaměť,
  • instalační soubory (zbytné soubory, které byly použity pro instalaci aplikací),
  • pozůstatky aplikací (soubory zanechané v systému po odinstalovaných aplikacích).
Avast Cleanup (4)

V nastavení aplikace lze rovněž povolit upozornění na nepoužívané aplikace, docházející úložiště či zbytná data.

Když už si tedy navolíte, jaké soubory mají být součástí rychlé „čistky“ a při spuštění aplikace malou chvíli vyčkáte, než se dokončí analýza úložiště, můžete se vrhnout na rychlé čištění. To je provázeno animací jakéhosi víru a ukončeno odstraněním nepotřebných souborů. Po vyčištění vaší paměti si můžete na hlavní obrazovce prohlédnout, jak se změnilo procentuální využití vaší paměti. V našem případě došlo k vyčištění zhruba 1 GB paměti, což není zrovna zanedbatelná výše.

Chce-li váš telefon vyčistit manuálně, musíte ze základní obrazovky aplikace vstoupit do „pokročilého čištění“. V něm jsou soubory seřazeny podle několika typů – Aplikace, Média, Soubory, Data aplikací. Když například vstoupíte do sekce Aplikace, zobrazí se vám všechny nainstalované aplikace seřazené podle několika velikostních rozmezí (50-100 MB, 10-50 MB, apod.). Takto okamžitě vidíte, které z vašich aplikací zabírají nejvíce místa. Stejné rozdělení (dle velikosti) platí i u ostatních typů souborů, jako jsou média a další. Vaše soubory můžou být seřazeny nejen podle velikosti, ale také dle jména či frekvence používání. Když pak zjistíte, že některou z aplikací nevyužíváte vůbec, není nic jednoduššího, než ji odstranit a uvolnit tak další místo. Pokud se takovýchto aplikací sejde více, můžete je odstranit hromadně, a to označením všech aplikací a stisknutím tlačítka pro přesunutí do koše. Následným vysypáním koše se dostanete do klasického rozhraní pro odinstalaci, a to postupně u všech vybraných aplikací. V případě, že se vám nechce soubory mazat, lze je nahrát na cloudové úložiště Dropbox, a to přímo skrze aplikaci.

Zhodnocení aplikace Avast Cleanup

Jestli máte pocit, že vaše zařízení začíná být pomalejší, než tomu bylo dříve, určitě neváhejte Avast Cleanup vyzkoušet. Aplikace dokáže automaticky analyzovat vaše úložiště, odhalit nepotřebné, duplicitní a nepoužívané soubory (aplikace) a ty následně odstranit. Vaše zařízení se tak může zbavit zbytečné zátěže, která jej zpomaluje. Odstraněním nepotřebných souborů navíc získáte více prostoru.

Avast Cleanup – Phone Cleaner
Avast Cleanup – Phone Cleaner
Jirka Pernica
O Autorovi - Jirka Pernica

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (40)