Menu

ASUS Transformer Prime: zašifrovaný a zamknutý Bootloader

Včera se na XDA objevila zpráva, že nový tablet od ASUS, Transformer Prime, má zašifrovaný (AES128) a zamknutý bootloader. Pokud se vám toto počínání ASUS nelíbí, můžete je “bombardovat” pomocí sociálních sítí Twitter a Facebook.
Facebook stránky naleznete na tomto odkaze. Postěžovat si můžete i na oficiálních stránkách ASUSTeKu či přímo u CEO společnosti ASUS.

Nemyslíte, že ASUS má s Prime už dost porodních bolestí (poslední problémy s WiFi a GPS), že by si je nemusel sám přidělávat?

Tato zprávička byla zaslána čtenářem portálu SvetAndroida.cz pomocí formuláře Napište vlastní zprávičku o Androidu. Děkujeme!

 

Komentáře

M.1.K

M.1.K

3.1.2012 12:08

Nemám teď v plánu kupovat tablet, ale napsal jsem jim na FB jen z principu. Třeba to ostatním pomůže – čím víc lidí jim to vyčte tím je větší šance že bootloader odemknou :-)

Libb76

Libb76

3.1.2012 12:24

“Nemyslíte, že ASUS má s Prime už dost porodních bolestí (poslední problémy s WiFi a GPS), že by si je nemusel sám přidělávat?” – to jako že lidem má povolit cpát tam různé ROMky a pak nadávat, jak to nefunguje? :)

Tomáš Kletzander

Tomáš Kletzander

3.1.2012 12:37

Libb76 – hezký :o)))
Taky si myslím, že tohle není žádná porodní bolest, ale spíš strategické rozhodnutí firmy. Jestli šťastné nebo ne, to je na posouzení každého…

Predseda3D

Predseda3D

3.1.2012 12:52

Porodní bolesti jsou GPS, WiFi a nedodržení termínů. Takhle to bylo myšleno.
Zašifrovaný bootloader je “jen třešnička na dortu”. Ale zase to hezky odvádí pozornost od těch porodních bolestí a Prime získává další publicitu.
Mimochodem, ASUS vyřešil problémy s GPS tak, že odstranil GPS ze specifikace na svých stránkách. :-)

Jinak zašifrovaný bootloader je svinstvo. Jednou jsem si to zařízení koupil, tak je moje právo si s ním dělat co chci. Díky tomuhle si tam nemůžu nahrát svůj vlastní OS, třeba i Linux nebo Wokna.

Kdo chce, tak může podepsat petici. http://www.change.org/petitions/david-unlock-our-bootloader-transformer-prime

Vlákno na XDA http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1422983

http://gizmodo.com/5872460/locked-transformer-prime-bootloader-brings-out-the-pitchforks
http://www.androidpolice.com/2012/01/02/asus-transformer-primes-bootloader-is-locked-and-encrypted-user-rage-ensues/
http://www.engadget.com/2012/01/02/asus-now-catching-heat-for-locked-transformer-prime-bootloader/
http://phandroid.com/2012/01/02/asus-transformer-prime-users-experiencing-gps-issues-tablet-revealed-to-have-locked-bootloader/
http://www.theverge.com/2012/1/2/2676062/asus-transformer-prime-bootloader-encryption
http://www.slashgear.com/asus-catches-heat-over-transformer-prime-locked-bootloader-02205377/
a další.

Eddie

Eddie

3.1.2012 13:13

No nevím ,ale mě pokaždé ” nacpaná ROMka ” fungovala lépe, než origo. Nejednou se i stalo, že členové na XDA měli řešení problému dříve, než výrobce a tím pádem jednání ASUSu moc nechápu nehledě k tomu, že ostatní výrobci jdou směrem opačným.

P1azer

P1azer

3.1.2012 13:49

@Libb76:
Tak samozřejmě zezačátku to může být “skoro” každému jedno. Je to výkonný stroj. Ale co třeba za rok, dva? Výrobce se vykašle na nějaké aktualizace, protože už budou mít minimálně další inovovaný model a na ty starší se kašle. Po tom je potřeba sáhnout po alternativní ROMce. Potom je taky několik aplikací, které fungují jen se superuserem. Jestli je teda Android odnoš Linuxu (nebo Unixu), tak by se tohle nemělo vůbec řešit a měl by být hned přístupný /system.

Tazy

Tazy

3.1.2012 14:28

Jak je to vlastně z prodejem? Nevíte kdy půjde koupit u nás?

Stepaan

Stepaan

3.1.2012 14:33

P1azer: Kdyby za rok, za dva! Bez developerů bych měl na svý Toshiba THRiVE ještě teď stařičkej Android 3.1., kterej byl děravej jak ementál! A to jsem si taky říkal, že dneska už normální člověk (rozuměj non-IT) vlastně rootovat ani nemusí. Chyba lávky :-)
Ono už jenom to samotný slovní spojení “Zamykat otevřdný systém” je blbina. :-)

Predseda3D

Predseda3D

3.1.2012 18:07

12.1.2012 bude oficiálně uvolněn ICS pro Prime.
Špatná zpráva je, že GPS nefunguje jak by si někdo představoval, prý kvůli šasi.
A bude možnost odemknout bootloader (prý tím člověk přijde o záruku, ale to si nejsem jistý, že v EU lze).

Originální znění:
Thank you very much for all of the support you have given to ASUS. Eee Pad Transformer Prime received excellent reviews and great demand when it launched in December 2011. Now, we are continuing to make the Transformer Prime available in the worldwide market, and doing our best to fulfill the incredible demand. ASUS strives to create the best products and provide the best service for our customers, and will be releasing an FOTA update for the Transformer Prime shortly. This update, version 8.8.3.33, will improve the focus of the camera, the fluidity of the touch experience, and the APK capabilities in Android Market.

ASUS has been working hard to make the highly anticipated Android 4.0 Ice Cream Sandwich available on the Transformer Prime, and today, we have good news for you. Android 4.0 Ice Cream Sandwich FOTA worldwide update for the Transformer Prime will start from Jan 12th, 2012. Thank you for your patience and support through this process.

In addition, we would like to address your concerns related to GPS and bootloader on the Transformer Prime.

The ASUS Transformer Prime is made from a metallic unibody design, so the material may affect the performance of the GPS when receiving signals from satellites. Please note that this product is not a professional GPS device, and signal performance can be easily influenced by factors including, but not limited to: weather, buildings, and surrounding environments. Please understand there are limitations when using the GPS function. To avoid inconveniencing users who demand a powerful GPS device, we made the decision to remove it from our specification sheet and marketing communications. We apologize for any inconvenience this has caused.

Regarding the bootloader, the reason we chose to lock it is due to content providers’ requirement for DRM client devices to be as secure as possible. ASUS supports Google DRM in order to provide users with a high quality video rental experience. Also, based on our experience, users who choose to root their devices risk breaking the system completely. However, we know there is demand in the modding community to have an unlocked bootloader. Therefore, ASUS is developing an unlock tool for that community. Please do note that if you choose to unlock your device, the ASUS warranty will be void, and Google video rental will also be unavailable because the device will be no longer protected by security mechanism.

Thank you for all the understanding and support for the ASUS Transformer Prime. Happy New Year!

Zdroj: http://www.facebook.com/ASUS/posts/300815559961849

Libb76

Libb76

3.1.2012 20:57

Já jsem sám měl chvíli TF101 a rootnul jsem ho hned, abych mohl mimo jiné používat 3G modem, takže já naprosto chápu, že lidi to chtějí.
Jenže v zájmu výrobce je, aby si lidi koupili dražší model s 3G, aby za 32 roky, po ukončení podpory, nestahovali ROM z XDA, ale hezky si koupili nový stroj a aby do toho moc nehrabali, protože by mohli přijít na to, že něco nefunguje, jak má.
Jak potřebný je root vím velmi dobře – i na telefonu (nechápu, proč aspoň Google nedává možnost zálohovat aplikace včetně nastavení – zrovna v TF101 to myslím bylo, ale nešlo přenést data z telefonu na tablet).
Neshodnu se ale v tom, že “když jsem si to koupil, můžu si s tím dělat co chci”. Koupil jsem si to za nějakých podmínek a ty jsou součástí přístroje. Pokud se mně to nelíbí, tak to nekoupím (a nebo přijdu o záruku při porušení). Že to Asus komplikuje, jak se dá, šifrováním, je prostě součást toho všeho. Chci/nechci, koupím/nekoupím. Nevidím moc co k debatě.

Stepaan

Stepaan

4.1.2012 9:32

Libb76: Ano, na tom toho k debatě moc není. Ale odemknutej bootloader mohla být jedna z věcí, proč by si lidi mohli raději koupit něco s Androidem než totálně uzavřený iOS zažízení (o Windows nemluvě).
Design a schopnosti dnešních tabletů/telefonů jsou srovnatelný, takže jedna z věcí, kterou se od sebe navzájem můžou lišit je právě samotná vůle firem dovolit zákazníkům to, co si přejí. Uzavřený, ale bezchybně a blbuvzdorně fungující ekosystém proti otevřenému systému, se kterým si hračičkové můžou blbnout do zblbnutí ;-) Google svůj Android ze začátku přesně takhle propagoval, vzpomínáte?

RSS (komentáře k článku)