Aqara začala prodávat revoluční krabičku M3. Podporuje Matter, Zigbee a umí fungovat lokálně

aqara m3 hub
  • Aqara konečně začala prodávat dlouho očekávanou bránu M3
  • Podporuje Matter, ale funguje také jako Thread Border Router
  • Do aplikace bude konečně možné přidat i konkurenční produkty

Aqara nás poprvé nalákala na bránu Hub M3 už předloni, ale až nyní se dostává na trh. Dlouho očekávaná krabička má velký potenciál a to zejména díky podpoře standardu Matter. Zatím je k dispozici pouze v Číně, ale takřka jistě se letos podívá i na globální trh, tedy i k nám do Česka. Co všechno umí?

Aqara Matter Hub M3 by se dala označit jako „M2 na steroidech“. Z puku se stala krabička připomínající Android TV zařízení, nově však podporuje standard Matter a hlavně umí fungovat jako Thread Border Router, což je obrovská výhoda oproti konkurenci. Když jsem testoval dveřní/okenní senzor Aqara P2, museli jsme do redakce koupit také Nest Hub 2. generace, který zastoupí právě Thread Border Router, bez něj neumí produkt vůbec fungovat. Stejná situace je i s některými dalšími produkty, které jsou na Thread přímo závislé. Samozřejmostí je podpora Zigbee 3.0.

aqara m3 brána

Z brány se tak může stát ultimátní zařízení pro vaší chytrou domácnost, které nahradí všechny ostatní krabičky. Budete k ní moci připojit nejen zařízení Aqara, ale také konkurenční zařízení a to právě díky podpoře Matter. Firma však zmínila, že bude podporu Matter zařízení třetích stran přidávat postupně. Takže pokud vám nevyhovují řešení od Googlu či Applu a zároveň je na vás třeba Athom Homey příliš drahý produkt, může být Aqara Matter Hub M3 poměrně zajímavou alternativou.

Aqara Ark Wisdom Center M3

Aqara Ark Wisdom Center M3

Brána umí samozřejmě i Bluetooth a Wi-Fi, napájet ji můžete přes USB-C, nebo přímo přes Ethernet. Výrobce se pochlubil také end-to-end šifrováním a možností zpracovávat automatizace lokálně, nikoliv přes cloud. Cena zatím nebyla stanovena, předchozí generace se v Česku prodává za nějakých 1 200 korun. Předpokládám, že novinka bude o něco dražší.

Jaké řešení chytré domácnosti využíváte vy?

Zdroj: homekitnews, The Verge

Jakub Kárník
O Autorovi - Jakub Kárník

Jakub je znám svou nekonečnou zvědavostí a vášní pro nejnovější technologie. Jeho láska k mobilním telefonům začala s iPhonem 3G, ale dnes se spoléhá na… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (2)