Apple Music vs. Spotify: Která služba má navrch?

spotify vs apple music

Apple opět zamířil do Obchodu Play – tentokrát však s méně provokativní aplikací, která nemá za cíl pomoci Android uživatelům s přesunem na iOS. Tedy aspoň ne tak okatě. Očekávaná streamovací služba Apple Music se staví konkurenční Hudbě Play a zaběhnutému Spotify. Tříměsíční trial přilákal na domácím operačním systému miliony uživatelů a služba se těší velké oblibě. Má však šanci získat si srdce náročných androiďáků? Vyplatí se přechod ze Spotify?

Apple Music se snaží procpat na Android prvky iOS

Je nutno podotknout, že Apple Music zatím běží v režimu beta. Je tedy možné, že někteří vlezlí brouci budou v budoucnu odstraněni, produkt se však téměř nebude lišit od své finální podoby. Ačkoli musí všechny aplikace na Google Play dodržovat standardy, aplikace už na první pohled nápadně servíruje prvky své platformy. Na Androidu prozatím Spotify odrovnává i Google Music, proto nečekáme, že by Apple po skončení trialu s čísly výrazně zamával.

Prvním otravným faktem je nucená registrace Apple účtu, která je poměrně zdlouhavá. Před trialem trvajícím pro všechny tři měsíce – což je oproti Spotify velkorysé – je potřeba zadat klasicky i platební kartu s upozorněním, že po skončení bezplatného období vám bude částka 5,99 euro strhávána z účtu. Cena se tedy neliší – pouze v nutnosti zadávání karty je rozdíl. Spotify se spokojí i s PayPal účtem.

To nejdůležitější: zvuk

Obě aplikace hojně využívají kompresi souborů, aby bylo streamování a poslouchání co nejplynulejší a nezadrhávalo se ani na nejhorších připojeních. Streamovací služby využívají obě jiných způsobů streamování – Apple Music frčí na 256 Kb/s na ACC (Adavnced Audio Coding), přičemž Spotify dává přednost klasice 320 Kb/s na nejvyšším možném nastavení a využívá k tomu Ogg Vorbis formát.

Čísla mohou klamat, přesto ve výsledku dáváme přednost Spotify – rozdílnost kvality lze pozorovat zejména na starších digitalizovaných nahrávkách, kde výstup ze Spotify zní čistěji a má hloubku.

Tmavá nebo světlá?

Apple bílou barvu zbožňuje, což lze vidět i na Apple Music. Spotify oproti tomu sází na tmavou a obě aplikace doplňují protipóly výraznou barvou – u Applu je to svítivě růžová a u Spotify výrazná zelená. Nutno podotknout, že oproti Apple Music je Spotify vyladěnější a přehlednější. Aspoň prozatím.

Nastavení je v obou případech v angličtině, to Spotify je však podstatně bohatší. Kromě povolení ekvalizéru umí i normalizovat přehrávanou hudbu a další užitečné funkce. Apple Music nabídne pouze standardní základ.

Dle našeho názoru zatím na plné čáře vyhrává Spotify, co se nastavení, přehlednosti i vzhledu týče. Výsledek je však velmi individuální a Apple Music je na Androidu čerstvým nováčkem – prohlédněte si screenshoty a dejte nám vědět!

Vyzkoušíte tříměsíční trial?

Zdroje: Apple, Spotify.

Johanna Kovaczicz
O Autorovi - Johanna Kovaczicz

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (33)