TOPlist

Magnetický zázrak Apple MagSafe. Tohle budou chtít zkopírovat všichni.

apple MagSafe iPhone 12

Chcete vědět, jakou novou vychytávku dostane váš nový telefon příští rok? Apple ji nejspíš pravě představil. Pravděpodobně se jedná o největší a nejlepší inovaci Applu od představení sluchátek AirPods. Představení iPhonu 12 také značí začátek konce konektorů na telefonech vůbec. Proč je magnetická nabíječka MagSafe tak důležitá a co všechno změní?

Apple podle očekávání v úterý představil čtyři nové iPhony 12. Jako obvykle je všechno lepší, rychlejší a blyštivější. Skutečné inovace už ale na dnešním rozvinutém trhu se smartphony vidíme jen málo. Pryč jsou roky, kdy každá další generace telefonů zásadně posouvala jejich praktickou použitelnost. Apple je firmou, která vždy uměla prosadit nový trend a v minulosti přinesla zásadních inovací opravdu mnoho. V době počítačového pravěku to bylo masové prosazení grafického UI a myši, později nástroj pro masovou konzumaci digitální hudby iPod a samozřejmě smartphone zcela nového typu – iPhone.

Stejně tak byl Apple první firma, jenž implementovala standard USB, první kdo se rozloučil s 3,5“ disketou, první kdo začal upouštět od CD/DVD mechanik. V posledních letech také první, kdo opustil 3,5mm audio Jack konektor. Poslední zmíněný byl pak nahrazen zcela bezdrátovými sluchátky Apple AirPods, které se stala v průběhu let zlatým standardem. Sluchátka AirPods otevřela úplně nový trh a spustila lavinu s bezdrátovými sluchátky. Apple nebyl první kdo vyrobil bezdrátová sluchátka, ale dokázal produkt vyladit do nejmenšího detailu a tím přesvědčil uživatele.

Apple s bezdrátovým nabíjením až ten poslední

Stejně tak Apple zdaleka nebyl první, kdo přišel s bezdrátovým nabíjením. To se objevilo až na iPhonech 8/X v roce 2017. Po fiasku s nabíječkou AirPower to dlouho vypadalo, že Apple na bezdrátové nabíjení zanevřel. Opak byl ale pravdou. Apple našel geniálně jednoduché řešení na problém, který nás trápí všechny již mnoho let. Je až neuvěřitelné že to nikoho nenapadlo dřív. Bezdrátové nabíjení je přesně ta technologie, která i po mnoha letech působí trochu „nedotaženým“ dojmem. Každému se jistě někdy stalo, že položil telefon na Qi nabíječku „špatně“ a on se nenabíjel. Většina běžných levných bezdrátových nabíječek má navíc výkon 5W, což je zoufale pomalé. Mnoho lidí také neví, že pokud telefon položíte na cívku ne ve zcela ideální poloze, tak sice často signalizuje kontakt, ale reálně se může nabíjet jen značně sníženým výkonem/rychlostí.

Nyní přichází Apple aby udělal naprosto očividnou věc. Jednoduše přichytil bezdrátovou nabíječku k telefonu magnetem. Není to samozřejmě technicky tak snadné, jak se může zdát, ale přesto se na mysl vtírá otázka „jak to, že to někdo neudělal dřív?“. Už v průběhu úterní Apple Keynote přesně toto napsal na Twitter i známý youtuber MKBHD. Zajímavé také je, že jde nejspíš o jedinou podstatnou věc, která neunikla ještě před oficiálním představením.

Co všechno MagSafe na iPhonu 12 umí?

Apple chce z MagSafe pro iPhone vytvořit celý ekosystém příslušenství. Do této nové technologie proto zabudoval i NFC, takže telefon pozná, jaké příslušenství je k němu právě připojeno a může podle toho změnit svoje chování. Apple například pro iPhony 12 vyrobil navlékací obal s okénkem pro zobrazení času. Uvnitř obalu je integrovaný magnet, takže telefon lze nabíjet pomocí MagSafe, i když je v obalu. Telefon také pozná, že je v obalu a upraví intenzitu jasu hodin na displeji. Potenciál, jak pracovat s touto technologií je zde obrovský.

Apple například vyrobil praktickou malou „peněženku“ na kreditní karty, kterou lze díky MagSafe zezadu přicvaknout k iPhonu. Belkin už připravuje MagSafe kompatibilní stojánek do auta nebo luxusní stojánek na stůl, kde nabijete iPhone, Apple Watch i AirPods. Výrobci se jistě budou moci přetrhnout v tom, jak této cool nové funkce využít. Mají totiž jistotu, že na příslušenství pro Apple produkty vždy dobře vydělají. Podstatné také je, že iPhony se přes MagSafe budou uměl nabíjet rychlostí 15W, což už je slušně použitelná hodnota. Kompatibilita s Qi standardem u iPhonů zůstává, ale jen do výkonu 7,5W.

https://www.youtube.com/watch?v=ujsqmaAIosY&ab_channel=videosinmyfolder

 

Jaké změny MagSafe přinese odvětví mobilních telefonů?

V prvé řadě je potřeba říct, kam Apple pravděpodobně směřuje. Již delší dobu se proslýchá, že společnost pracuje na způsobu, jak se úplně zbavit všech konektorů na iPhonu. iPhone 12 je nejspíš určitou přechodnou fází, jak naučit uživatele používat MagSafe. Brzy bude existovat spousta příslušenství a všichni budou tuto technologii brát za samozřejmost. Pak bude již jednoduché uvést iPhone 13/14, který se zbaví i posledního Apple Lightning konektoru. Datový přenos pak bude probíhat plně bezdrátově nebo za využití podobné technologie jako už Apple používá u iPadu pro připojení klávesnic (magnetický Smart Connector).

Věděli jste, že MagSafe už Apple dlouhé roky používal?

Dříve bylo označení MagSafe rezervováno pro nabíjecí konektor počítačů Apple MacBook. Apple s tímto nápadem přišel v době, kdy jsme si o celodenní výdrži notebooků mohli nechat jen zdát. Lidé často nabíjeli svoje MacBooky při používání na nevhodných místech. Zakopnout o kabel pak mohlo být pro notebook fatální. Magnetický konektor se v takovém případě od počítače odpojil a neštěstí bylo zažehnáno. S příchodem celodenní výdrže baterií a přechodem na USB-C, ale Apple od použití MagSafe u MacBooků postupně upustil.

A co na to ostatní velcí výrobci telefonů?

Je celkem jisté, že příští rok budou tuto vychytávku chtít nabídnou ve svých telefonech prakticky všichni. Jako vždy bude u Androidu problém fragmentace a neexistující jednotný standard. Samsung jistě vybaví svoje vlajkové modely pro rok 2021 nějakou variantou bezdrátové nabíječky s magnety. Jistě vyrobí i řádně naceněné luxusní příslušenství. Kvůli mnoha různým rozměrům telefonů a nespočtu značek bude ale nesmírně obtížné vytvořit jednotný standard. Podobně univerzální standard jako je dnes USB-C. Pokud je ovšem budoucnost telefonů bez konektorů, tak k tomu nejspíš jednou bude muset dojít. Výhody úplného odstranění konektorů jsou zřejmé. Lepší odolnost vůči vodě, prachu i celková integrita telefonu.

IPHONE 12 POCKETS! Apple explains all the MagSafe upgrades (with Duo Charger)

IPHONE 12 POCKETS! Apple explains all the MagSafe upgrades (with Duo Charger)

Pokud se eliminace konektorů prosadí u smartphone, tak jistě postupně zasáhne i ostatní malou elektroniku. V druhé polovině tohoto desetiletí tak už nejspíš USB konektor budete hledat marně i na všech těch sluchátkách, hodinkách, náramcích nebo kamerách. Zdá se vám to příliš šílené? Zkuste si znovu přečíst první polovinu článku, kde se dozvíte kolik technologických trendů Apple za posledních 40 let prosadil nebo rozpoznal jako jeden z prvních. Ať už vše dopadne jakkoliv tak bezdrátové nabíjeni se každopádně stane natolik pohodlným a užitečným, že ho prostě budete chtít používat.

Co si myslíte o budoucnosti bez konektorů?

Petr Ludvík
O Autorovi - Petr Ludvík

Se smartphony jsem začal v roce 2004. Můj první Android byl T-Mobile G1 (2009). Vystřídal jsem většinu telefonů Google Nexus a Pixel. Posledních deset let… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (25)