Zamkněte aplikace a zašifrujte fotky s nástrojem App Lock and Gallery Vault

applock_ico

Uživatelé chytrých telefonů s Androidem často kritizují tento systém za nepříliš propracovanou ochranu soukromí, kvůli které prakticky každý, kdo získá přístup k zařízení, může dělat prakticky cokoli, co si umane. Přitom existuje řada metod, jak svého Androida ochránit před zvědavci a nenechavci. Dnes vám představíme relativně jednoduchý způsob, jak uzamknout aplikace a skrýt tajné fotky a videa – stačí si nainstalovat a nastavit aplikaci App Lock and Gallery Vault.

Co App Lock and Gallery Vault slibuje?

Vývojáři z New Softwares.net deklarují v popisku v Obchodě Play celou řadu funkcí a možností, které s jejich programem budete mít. V první řadě tento program ochrání vaše osobní fotografie a videa pomocí šifrování. Kromě toho můžete během několika vteřin uzamknout jakoukoli aplikaci ve vašem mobilním telefonu. Uživatelské rozhraní umožňuje zobrazit vaše citlivé fotografie a videa v bezpečném prostředí. Kromě toho budete moci snadno zálohovat všechny vaše fotky a videa na váš účet v cloudovém úložišti Dropbox.

Seznam nabízených funkcí a možností je opravdu dlouhý, proto vybíráme ty nejzajímavější položky:

Nabízené možnosti a funkce aplikace App Lock and Gallery Vault Nabízené možnosti a funkce aplikace App Lock and Gallery Vault

Jistou garancí kvality má být například aplikace Folder Lock, určená původně pro Windows, sloužící k ochraně osobních dat na stolních počítačích a noteboocích.

Jak App Lock and Gallery Vault funguje v praxi?

Aplikaci ve verzi 1.0.4 jsme nainstalovali na redakční. Po prvním spuštění se zobrazí poměrně podrobná prezentace, vysvětlující základní principy ovládání.

V dalším kroku následuje výběr typu zabezpečení – volit můžete mezi heslem, PINem, nebo vzorem. Nemusíte si zvolit žádný způsob ochrany, což ovšem – s ohledem na nabízené možnosti zabezpečení – nedoporučujeme. Po nastavení hesla budete požádáni o e-mailovou adresu, kam bude poslán odkaz pro případnou obnovu zapomenutého hesla.

Následně se ocitnete v prostředí programu, kde na hlavní obrazovce spatříte seznam aplikací se třemi možnostmi zamknutí. Po levé straně je připravena nabídka dalších funkcí.

Uzamčení vybraných aplikací

Nyní jste připraveni uzamknout požadované aplikace. Přihlaste se do App Lock and Gallery Vault a vyberte aplikace, které chcete zamknout. Pro rychlejší přístup lze použít vyhledávání, dostupné pod ikonou lupy v horním panelu nástrojů. K dispozici jsou tři metody zabezpečení, které volíte skrze malé ikony:

Nutno konstatovat, že první dvě metody jsou poměrně nápadité a před méně zkušenými uživateli spolehlivě skryjí fakt, že máte aplikace v telefonu či tabletu zabezpečené nějakým programem.

Ochrana fotek a videí

S aplikací App Lock and Gallery Vault lze také uzamknout citlivé fotografie a videa. Můžete vytvářet alba a importovat do nich obrázky nebo videa, stejně jako zachytit fotky a natáčet video z rozhraní zabezpečené aplikace. Kromě toho je možné také prohlížet obrázky a videa s využitím bezpečného prohlížeče a stahovat je přímo do aplikace. Nebudou tak existovat žádné stopy v historii stahování či procházení webu mimo aplikaci.

K těmto účelům slouží sekce Photos a Videos, kde jsou zobrazeny zabezpečené soubory. Zelené kulaté tlačítko + slouží k vytvoření nové složky, do které následně budete importovat soubory ze systémové galerie, fotoaparátu zařízení, nebo bezpečného webového prohlížeče, jež je součástí programu. Soubory je možné třídit dle data, jména, nebo velikosti.

Záloha do cloudu

Další šikovnou funkcí, kterou tato aplikace nabízí, je možnost provádění zálohy do Dropboxu, což posílí bezpečnost vašich dat. Tato funkce je ale dostupná až v placené verzi.

Další stupně ochrany

K dispozici jsou také další bezpečnostní funkce – například režim Decoy. Pomocí této funkce můžete vytvořit falešné přihlašovací údaje, se kterými se dostanete do zdánlivě prázdné aplikace. Pokud tedy někdo bude chtít vidět, co v aplikaci skrýváte, můžete se přihlásit těmito údaji a ukázat, že nic netajíte.

Ochrana před špióny

Další zajímavou funkcí, která může posílit vaši bezpečnost, je sledování pokusů o hacknutí. Představte si situaci, kdy necháte telefon třeba na stole, někdo ho zvedne a pokusí se získat přístup k vašim soukromým datům. Pokud se někdo bude snažit dostat do App Lock and Gallery Vault a zadá špatné heslo/PIN/vzor, zachytí aplikace jeho snímek předním fotoaparátem telefonu. Snadno tak zjistíte, kdo se pokusil získat přístup k důvěrným věcem ve vaší nepřítomnosti.

Možnosti nastavení

V nabídce Settings, do které se dostanete přes postranní menu, jsou nastavení rozdělena do několika sekcí.

Možnosti nastavení aplikace App Lock and Gallery Vault Možnosti nastavení aplikace App Lock and Gallery Vault

 • Security Credentials – možnost změny přihlašování do aplikace (PIN, heslo, gesto).
 • Cloud Backup – nastavení zálohy do cloudu, která je ale dostupná jen v placené verzi.
 • Data Recovery – obnova ztracených dat z předchozí verze aplikace.
 • Recovery of Credentials – nastavení e-mailové adresy, na kterou budou zaslány instrukce v případě zapomenutí přihlašovacích údajů.
 • Decoy Mode – nastavení falešného přihlášení.
 • Storage Options – nastavení zamčených dat v interní paměti či na paměťové kartě. Na Androidu 4.4.4 jsme se dozvěděli jen to, že na KitKatu tato možnost není dostupná s ohledem na politiku Google.
 • Panic Switch – nastavení režimu paniky, které je ovšem k dispozici jen v placené verzi.
 • Stealth Mode – skrytí ikony aplikace ze seznamu nainstalovaných programů. Tato funkce je opět dostupná až ve verzi Pro.
 • Themes – výběr z několika grafických kabátků, do kterých je možné aplikaci přepnout. V bezplatné verzi jsou k dispozici jen čtyři první skiny.

Další možnosti

Další položky najdete v nabídce More, kde jsou tyto volby:

Další možnosti aplikace App Lock and Gallery Vault Další možnosti aplikace App Lock and Gallery Vault

 • Hack Attempts – záznamy neúspěšných přihlášení.
 • Rate and Review – hodnocení aplikace v Obchodě Play.
 • Tell a Friend – sdílení odkazu na aplikaci na sociálních sítích, případně e-mailem.
 • More Products – odkazy na další aplikace vývojářského studia.
 • Tutorial – prezentace základního ovládání a funkcí.
 • Licence Agreement – licenční ujednání.
 • About – informace o verzi programu, odkaz na webové stránky, podporu a sociální sítě.

Zdarma, nebo zaplatit?

App Lock and Gallery Vault ve verzi zdarma nabízí funkci zamykání aplikací, šifrování fotek a videí, falešné přihlášení, obnovu dat a čtyři barevná témata. Pokud se rozhodnete pořídit si placenou verzi Pro za 60 Kč, získáte navíc:

 • Více grafických témat.
 • Režim paniky.
 • Zálohu souborů do cloudu.
 • Skrytý režim.
 • Odstranění poměrně vlezlých reklam.
App Lock and Gallery Vault: porovnání verze zdarma a placené App Lock and Gallery Vault: porovnání verze zdarma a placené

Resumé

Aplikace slouží svému účelu a i ve verzi zdarma nabídne neomezené zamykání programů a schovávání fotek a videí. Líbily se nám možnosti, odrazující především nepoučené uživatele, v podobě falešného skeneru otisků prstů a dialogového okna s chybovou hláškou. Ocenili bychom ale lokalizaci do češtiny – přeci jen s programem tohoto typu se dá nadělat hodně škody, pokud uživatel zcela nerozumí všem jeho funkcím.

Jako jednu ze zásadních nevýhod vnímáme omezení na zařízení se systémem Android 4.0 až 4.4. Na starší, ale ani novější verzi App Lock and Gallery Vault bohužel zatím nenainstalujete. Otázkou je, co se stane s programem a daty v případě aktualizace systému.

App Lock and Gallery Vault si zatím nainstalovalo jen něco přes tisíc uživatelů a průměrná známka v Obchodě Play je 4,5. Placenou variantu Pro za přibližně 60 Kč si zatím nainstalovalo přes deset uživatelů.

App Lock & Gallery Lock Hide P
App Lock & Gallery Lock Hide P
Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (6)