Aplikace Vidíš dobře odhalí, jak je na tom váš zrak

vidis-dobre-aplikace

Víte, jak dobře vidíte? Svůj zrak si můžete otestovat sami v pohodlí domova. Stačí si na telefon nainstalovat novou aplikaci Vidíš dobře z dílny českého programátora Pavla Tichého.

Obsah článku

Co aplikace Vidíš dobře slibuje?

Popisek v Obchodě Play je v případě tohoto programu sice stručný, ale dostatečně vypovídající. Cílem aplikace je zjistit, zda vidíte dobře do dálky. Autor přitom upozorňuje na důležitý fakt, že správné vidění je klíčové pro bezpečnost například pro řízení motorového vozidla.

Aplikace Vidíš dobře odhalí, jak je na tom váš zrak Aplikace Vidíš dobře odhalí, jak je na tom váš zrak

Díky programu Vidíš dobře můžete zjistit, jestli náhodou nepotřebujete nosit brýle. Pokud brýle již nosíte, můžete si vyzkoušet, zdali vám jejich dioptrie stále vyhovují. Měření pomocí aplikace je samozřejmě pouze orientační a nenahrazuje vyšetření optometristou nebo očním lékařem. Více informací o aplikaci i měření zraku najdete na oficiální stránce www.vidisdobre.cz.

Jak program Vidíš dobře funguje v praxi?

Na oficiálním webu se dozvíte seznam věcí, které budete potřebovat k provedení testu:

  • Své brýle, pokud je nosíte.
  • Stolní počítač nebo notebook.
  • Mobilní telefon s nainstalovanou aplikací.
  • Pravítko nebo platební kartu pro kalibraci monitoru.
  • Zhruba dva až tři metry prostoru před monitorem.

 

Prvním krokem, který provedete, je spuštění testu na počítači. Nejprve budete požádáni o přiložení pravítka nebo platební karty k monitoru a jeho kalibrace proti projektovanému měřítku.

Kalibrace monitoru přiložením karty nebo pravítka Kalibrace monitoru přiložením karty nebo pravítka

Druhý krok spočívá ve spárování mobilní aplikace. Stačí namířit mobil a načíst QR kód na obrazovce. Tím dojde k propojení webové a mobilní aplikace.

Následuje samotný test, kdy se nejprve vzdálíte od obrazovky počítače na vzdálenost dvou metrů. Poté na telefonu zahájíte testování. Na monitoru se bude zobrazovat různě otočené písmeno „E“ a vaším úkolem bude tahem prstu na obrazovce telefonu ukazovat směr jeho orientace.

Testování probíhá zvlášť pro levé a pravé oko, odpovídání z mobilu tahem prstu je pohodlné a reakce poměrně svižná. Zásadní však je správná kalibrace monitoru, aby se písmeno zobrazovalo v správné velikosti.

Na konci testu dostanete výsledky zvlášť pro každé oko – kromě úrovně velikosti znaku, který jste ještě viděli správně, je tu i stručné slovní hodnocení úrovně vašeho vidění. Pokud by se vám zdálo, že výsledky neodpovídají skutečnosti, můžete vyplněním jednoduchého formuláře, kam zadáte jméno, příjmení a e-mailovou adresu, získat kupón, se kterým lze zdarma absolvovat oční vyšetření v síti očních optik.

Resumé

Měření je samozřejmě pouze orientační, přesto hodnotíme provedení se zobrazením na velkém monitoru a odpovídáním přes dotykový displej mobilu jako dobrý nápad. Test nezabere déle než několik málo minut a může upozornit na problém, který si možná neuvědomujete.

Aplikace Vidíš dobře je v Obchodě Play necelé dva týdny a za tu dobu zaznamenala více než 500 instalací. Balíček velký necelých 6 MB můžete použít na zařízeních s Androidem 4.0 a vyšším.

Vidíš dobře
Vidíš dobře
Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (5)