Menu

Aplikace dokáže detekovat rakovinu slinivky

Pacienti s rakovinou slinivky břišní mají zpravidla nízkou šanci na přežití. Důvodem je právě pozdní rozpoznání příznaků a zahájení léčby. Detekovat rakovinu však dokáže aplikace pomocí analýzy bělma očí.

Detekovat rakovinu v raném stádiu dokáže i aplikace

Rakovina slinivky břišní má nízkou úspěšnost léčby. Pouze 9% pacientů přežije. Na vině je většinou pozdní diagnóza. Vědci z Washingtonské univerzity však přišli na vcelku zajímavé a podle jejich slov i přesné řešení včasné diagnózy.

Aplikace, kterou tým vyvinul, se nazývá BiliScreen a pracuje na detekci úrovně bilirubinu z bělma očí. Aplikace používá algoritmus pro detekci z bělma očí. Ty totiž postupně žloutnou, stejně, jako je tomu například u žloutenky.

Pokud jsou však oči již žluté, je zpravidla pozdě. Aplikace zvýšenou hladinu dokáže odhalit ještě dříve, než začnou být oči svou barvou nápadné. Jednoduše dokáže detekovat velmi nízké úrovně. Výhodou je, že tento test je rychlejší a levnější než krevní testy a lze provést ještě dříve, než se objeví první viditelnější příznaky.

detekovat-rakovinu-aplikace-telemedicina-diagnoza-rakovina

Přesnost aplikace BiliScreen se pohybuje na úrovni 90%, což je stejná přesnost, kterou mají krevní testy. Při screeningu se musí použít speciální krabička, která odstíní okolní světlo, nebo speciální brýle. Vědci aplikaci ještě vylepšují, aby jí lidé mohli používat i bez speciálního příslušenství. Datum vydání zatím není známo, nicméně za měsíc mají vědci prezentovat novinky na veletrhu Ubicomp 2017.

Jak vidíte budoucnost tzv. „telemedicíny“? Myslíte, že telefony dokáží v budoucnu nahradit návštěvy u doktora?

Zdroj: engadget.com

 

Komentáře

jirkar93

29.8.2017 14:25

Možná by to bylo na samostatný seriál funkčních řešení. Nebo jsou to jen zbožná přání?

jav61

29.8.2017 17:05

Toto je aspoň super gadget. Snad to nebude drahé, aby si to mohli dovolit lidé se zvýšeným rizikem, tedy především cukrovkáři a lidé s chronickou pankreatitidou.

Borcin36

29.8.2017 21:17

Zdravím Vás. Jelikož trpím touto nemocí tak znám problémy, které provázejí dloudobý průběh a můžu jen konstatovat, že když už se zbarvi bělmo na základě vysoké hodnoty bilirubinu tak je tumor velký tak, že je zvýšená komprese na žlučové cesty a tím pádem nedochází ke správnému vyloučení žluče do trávicího systému nýbrž do krve a to může zapříčinit spousta faktorů např. Žloutenka nebo když se velmi den před měřením ožerete atp. No jen jsem tímto chtěl vyjádřit, že měření podobného typu jsou úplně k hovnu neb při běžném odběru krve nepoznaji určitě nic a v pokrocilich stádiích také většinou nic a to ani nemluvím o raných stádiích. Takže za mě……….. by rozhodně nemělo dosáhnout 90%úspěšnosti neb při tomto měření už je na záchranu pozdě.

jav61

29.8.2017 22:26

To dává smysl.

A vám přeji, ať máte sakra velkou porci štěstí a vyléčíte se.

RSS (komentáře k článku)