Aplikace Telefon definitivně zatočí s nevyžádanými hovory

aplikace_telefon_40_ico

Možná to znáte: zvoní vám mobil, na displeji je neznámé číslo, a když to zvednete, začne vám kdosi na druhé straně nabízet služby, produkty, nebo s vámi chce vyplnit “kraťoučký průzkum.” Nevyžádané telefonáty či “telefonní spam” jsou stále větším problémem. Některé společnosti se dokonce nerozpakují volat i o víkendu v ranních hodinách nebo naopak pozdě v noci. Právě na tuto problematiku se zaměřil Google v aktualizaci své aplikace Telefon.

Existuje nespočet zemí, kde byla zprovozněna nějaká forma oficiálního registru proti nevyžádaným telefonním hovorům. Stejně tak v civilizovaných zemích najdete zákony, které mají občany chránit před různými typy spamování. Bohužel vymáhání těchto zákonů je natolik komplikované a tresty obvykle nejsou dostatečně přísné, aby odradily spammery od jejich otravného jednání.

Nová aplikace Telefon nabídne obranu

Google se rozhodl vzít celý problém do svých rukou a dát uživatelům možnost se bránit. Nejnovější verze aplikace Telefon upozorní, pokud je telefonní číslo, ze kterého přichází hovor, považováno za podezřelé. Při příchozím hovoru ze zdroje se “špatnou pověstí” se na displeji se zobrazí nepřehlédnutelné červené varování s upozorněním, že číslo patří mezi “podezřelé ze spamování.”

Aplikace Telefon nabídne obranu proti spamu Aplikace Telefon nabídne obranu proti spamu

Se zapnutou identifikací volajícího a ochranou proti spamu budou uživatelé moci blokovat i hlásit nevyžádané telefonáty. Stačí otevřít seznam posledních realizovaných telefonátů, poklepat na položku a zvolit možnost Zablokovat / nahlásit spam.

Konfiguraci najdete v aplikaci Telefon v kontextové nabídce pod položkou Nastavení. Následně stačí přejít do nabídky Identifikace volajícího a spam. Pokud identifikaci volajícího máte zapnutou, automaticky se aktivuje i ochrana proti nevyžádaným hovorům.

Kde získat novou verzi?

Aktualizace na poslední verzi je postupně uvolňována pro zařízení Nexus, Android One a kompatibilní, takže byste se jí měli dočkat v následujících hodinách a dnech. Jestliže se vám čekat nechce, můžete nejnovější verzi 4.0 stáhnout z alternativního serveru APK Mirror. Balíček sice údajně na jiné než podporované telefony nenainstalujete, nám se to ale povedlo se Sony Xperií Z3 s testovacím Androidem N.

Pro instalaci z APK balíčku je nutné v systémovém nastavení povolit instalaci aplikací z neznámých zdrojů. Soubor je podepsán Googlem a aktualizuje stávající verzi aplikace. Kryptografický podpis zaručuje, že soubor je bezpečný pro instalaci a nebylo s ním žádným způsobem manipulováno.

Phone by Google
Phone by Google

Pokud řešíte problémy s nevyžádanými hovory, můžete také vyzkoušet některou z mnoha aplikací, jež jsou v Obchodě Play. Řešení najdete ve článku Kuby Drhlíka Jak zabránit obtěžujícím hovorům a SMS na Androidu? Dlouhodobě máme dobré zkušenosti s aplikací Nevolejte.cz – stop otravům!.

Zdroje: droid-life.com, androidpolice.com.

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (17)