TOPlist

Aplikace Svátky a jména z vás udělá vzorné gratulanty

svatky_a_jmena_ico

Stalo se vám někdy, že jste zapomněli na svátek či narozeniny někoho z vašich přátel či členů rodiny? S chytrým telefonem a nainstalovanou aplikací Svátky a jména se vám to už nikdy nestane!

Co aplikace Svátky a jména slibuje?

Autorem programu je slovenský vývojář Peter Nemec, který v popisku v Obchodě Play na prvním místě své dílko deklaruje jako aplikaci „pro připomínání svátků, narozenin a jiných dat s unikátními funkcemi a úžasnými možnostmi přizpůsobení.“

Na oficiálním webu pak píše: „Aplikace, která Vám pomůže nezapomenout na svátek a narozeniny svých známých, zavolat jim, poslat jim SMS, e-mail nebo zprávu na chat z připravených vzorů přání. V kontaktech vyhledává nejen podle tvaru jména v kalendáři, ale i podle předdefinovaných a/nebo uživatelem definovaných aliasů. Připomíná i jiná uživatelem doplněná data. Umožňuje přizpůsobit widgety a události oznámí ve stavovém řádku.“

Jak aplikace Svátky a jména funguje v praxi?

V Obchodě Play je k dispozici verze zdarma, která slouží k vyzkoušení funkcí před zakoupením placené varianty Pro, která stojí 59 korun. Rozdílů mezi bezplatnou a placenou verzí je poměrně hodně, jak můžete vidět z následující tabulky.

Rozdíly mezi placenou verzí a variantou zdarma Rozdíly mezi placenou verzí a variantou zdarma

My jsme k otestování dostali Svátky a jména Pro, jejichž verzi 4.05 jsme nainstalovali na redakční telefon Sony Xperia Z3 s oficiálním Androidem 5.1.1 Lollipop. Verze 4 přitom přinesla pro našince asi nejzásadnější novinku: podporu českého kalendáře.

Po prvním spuštění se nejprve zobrazí seznam posledních provedených změn, pak se již dostanete rovnýma nohama do prostředí aplikace.

Než se ale pustíte do průzkumu, doporučujeme jako první navštívit nastavení a změnit primární kalendář ze slovenského na český. Škoda, že program toto neučiní sám s ohledem na vloženou SIM a nastaveného systémového jazyka a jako výchozí automaticky nabízí kalendář slovenský.

Kromě českých jmenin jsou k dispozici kalendáře pro Slovensko, Polsko, Francii a Maďarsko. V placené verzi lze kromě primárního nastavit také druhý vyhodnocovaný kalendář.

Prostředí programu se primárně skládá ze tří záložek, mezi kterými lze přepínat klepnutím či tahem prstu, a postranní nabídkou, kterou vyvoláte klepnutím na standardní tlačítko se třemi čárkami.

Tři sekce k dokonalému přehledu

Záložka Jména poskytuje přehled všech svátků, kterým lze libovolně listovat vpřed i vzad. Kromě oficiálních jmen jsou uvedeny i domácké podoby či zdrobněliny. Tlačítkem Dnes ve spodní liště se rychle vrátíte na aktuální den, druhé tlačítko Přehled vypíše seznam všech svátků a narozenin vašich kontaktů z adresáře (narozeniny pochopitelně jen když u kontaktů máte zadaná data narození, a to pouze v placené verzi). Snadno tak zjistíte, jaké oslavy vás v nejbližší době čekají.

Sekce Kontakty poskytuje možnost listování mezi jednotlivými dny, přičemž u každého dne vypíše přehled všech kontaktů, které mají svátek či narozeniny. Klepnutím na kontakt se dostanete k podrobnostem.

Skrze akční nabídku můžete dotyčnému zavolat, přidat jeho svátek/narozeniny jako událost kalendáře, nebo mu poslat SMS, e-mail či zprávu skrz jinou aplikaci s gratulací.

Pod poslední záložkou Význam najdete informace o jednotlivých jménech, jejich historii a významu. Popisky jsou ve slovenštině, což by nemuselo případným zájemcům o rozšíření obzorů zásadněji vadit.

Vyhledávání situované v horní liště hledá vždy v aktivní sekci, tj. v záložce Jména najde den, kdy má dané jméno svátek, v Kontakty vypíše všechny odpovídající položky adresáře a v sekci Význam najde informace o zadaném jménu.

Postranní nabídka

V postranní nabídce je k dispozici devět položek:

Widgety

Aplikace nabízí celkem pět widgetů (ve variantě zdarma dva), které si můžete vytáhnout na domovskou obrazovku. Nejmenší o rozměru 1×1 ukazuje jen jmeniny pro aktuální a následující den. Větší widget 2×2 ukazuje aktuální a čtyři následující dny. Ve verzi zdarma nejsou možná žádná další nastavení, naopak placená varianta odemyká možnost nakonfigurovat si widget takřka do posledního pixelu.

Kromě widgetů umí program upozornit na svátek či narozeniny v oznámeních – v nastaveních lze určit, jak dlouho dopředu chcete být upozorněni.

 

Resumé

Pokud rádi uděláte radost někomu, kdo má narozeniny nebo svátek, může vám aplikace Svátky a jména ušetřit mnoho času. V pohodlné a snadno stravitelné formě vám ukáže, jaká významná data máte čekat v následujících dnech, navíc pak umožní rychlý kontakt s oslavencem za účelem blahopřání. Líbí se nám moderní design, stejně jako praktické widgety na domovskou obrazovku. Autor navíc reaguje a připomínky a náměty uživatelů a program velice často aktualizuje.

Jedinou drobnou výhradu tak máme k výchozímu nastavení slovenského kalendáře bez ohledu na jazyk systému a vloženou SIM. To je ale maličkost, k jejímuž vyřešení stačí jen několik klepnutí. Poněkud nelogicky pak v našem případě fungovalo vyhledávání nenalezených kontaktů.

Bezplatnou verzi programu Svátky a jména si dosud stáhlo více než sto tisíc uživatelů a její průměrná známka je 4,1. Placená verze dosud zaznamenala přes deset tisíc nákupů a její uživatelé ji hodnotí známkou 4,7.

Name days
Name days

Name days Pro
Name days Pro

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

Karel Kilián je zkušený technický redaktor a copywriter s bohatou praxí v oblasti informačních a komunikačních technologií. Jeho kariéra začala na pozici prodavače, odkud postupně… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (2)