Menu

5 aplikací, které umí pořizovat fotky ve formátu RAW

Současné mobilní telefony umí fotografovat obrázky nejen v tradičním formátu JPEG, ale často také do formátu RAW. V kostce se jedná o čistá, nekomprimovaná a nijak neupravená vizuální data zachycená snímačem fotoaparátu. Tato data pak procesor používá při zpracování do obvyklého formátu JPEG, který lze snadno poslat e-mailem či publikovat na sociálních sítích. Protože ale algoritmy, zajišťující převod, často vypustí řadu informací, nemívá výsledný obrázek ani zdaleka takovou kvalitu, jakou poskytuje snímač fotoaparátu.

Samozřejmě snímače mobilních telefonů nesnesou ani zdaleka srovnání s digitálními zrcadlovkami, nicméně přesto lze zpracováním čistých dat dosáhnout výrazně lepších výsledků než při úpravách fotky v JPEG. Proč tedy vlastně jako výchozí stav nefotografují telefony do formátu RAW? Především proto, že kvůli chybějící kompresi zabírají výsledné soubory několikanásobně více místa. Většina aplikací také neumí interpretovat vizuální údaje, které obsahují, navíc JPEG jednoduše řečeno pro většinu účelů a většině uživatelů stačí.

Rozdíly můžete porovnat například na následující sérii obrázků – vlevo je fotografie, pořízená v JPEG, vpravo pak upravený RAW.

Pokud by vás zajímaly podrobnosti, dovolujeme si vás odkázat na náš starší článek Fotografie ve formátu RAW: vše, co potřebujete vědět, ale báli jste se zeptat, kde především vysvětlujeme rozdíly mezi JPEG a RAW, probíráme formát DNG a radíme, jak editovat snímky.

Vlevo snímek textury ve formátu JPEG, vpravo ve formátu RAW

Vlevo snímek textury ve formátu JPEG, vpravo ve formátu RAW

Podporu RAW přinesly poslední verze Androidu, neboť aktuální zařízení mají technickou kapacitu k ukládání “surových” obrazů. Roste počet telefonů, jež mají tuto funkci integrovanou do svých aplikací pro fotografování. Se schopností ukládat fotografie jako soubory DNG (populární rozšíření RAW) přišel Android 5.0 Lollipop a jeho API Camera2.

Bohužel ne všechny telefony se systémem Android 5.0 a novějším obsahují aplikace, schopné ukládat do RAW. To je důvod, proč je v Obchodě Play řada programů třetích stran, které vám umožní pořizovat obrázky v tomto formátu. Musíme ale upozornit, že uvedená funkce nemusí fungovat na všech zařízeních, neboť musí být plně implementována v API Camera2 daného zařízení. Pojďme se podívat na pět aplikací, které s příslušnou podporou zvládnou pořizovat obrázky RAW.

Manual Camera

Už z názvu je zřejmé, že tato aplikace se orientuje na uživatele, kteří si, než by spoléhali na automatiku, raději nastavují parametry fotoaparátu ručně. Na kompatibilních zařízeních má fotograf možnost ovládat zaostření, vyvážení bílé, rychlost závěrky, ISO a kompenzaci expozice. Aplikace sice umí určovat každý z těchto parametrů automaticky, klepnutím však uzamkne hodnotu a umožní ji změnit. Ovládací prvky jsou umístěny na straně, kde jsou snadno přístupné, virtuálním kolečkem na obrazovce pak můžete provést ruční úpravy. Nechybí ani nezbytnosti, jako je časovač, mřížka, nebo ovládání blesku.

Manual Camera je prostě aplikace, kterou by měl vyzkoušet každý nadšenec do fotografování. Před nákupem však doporučujeme nejprve stáhnout, nainstalovat a spustit nástroj Manual Camera Compatibility, který vám řekne, nakolik je váš telefon kompatibilní s nabízenými funkcemi. Například na telefonu Sony Xperia Z3, u kterého se výrobce při zahájení prodejů chlubil vlastnostmi fotoaparátu, ukazuje tato aplikace neschopnost nastavit jakýkoli parametr.

Manual Camera
Manual Camera
Price: CZK 84.99

Aplikace Manual Camera je placená a stojí 74 korun. Dosud si ji pořídilo více než deset tisíc uživatelů a její průměrné hodnocení je 4,1. 312 KB velký instalační balíček můžete použít na zařízeních s Androidem 5.0 a vyšším.

Manual Camera
Manual Camera
Price: CZK 84.99

Camera FV-5

Další aplikace, schopná pořizování snímku ve formátu RAW, se orientuje především na ovládání a nastavení ve stylu digitálních zrcadlovek. Nabízí možnost ovládání zaostření, vyvážení bílé, rychlosti závěrky, ISO a kompenzace expozice.

Navíc poskytuje několik užitečných režimů, včetně priority rychlosti, jež umožní snímat s pevně nastaveným ISO a pořizuje snímky s nejrychlejší možnou rychlostí závěrky, s automatickým zbytkem nastavení.

Nechybí samospoušť, histogram, nebo užitečné pokyny. Ovládání aplikace usnadňuje možnost přiřadit nastavení tlačítkům pro změnu hlasitosti.

Camera FV-5 přijde v Obchodě Play na 74 Kč a zatím si ji koupilo přes sto tisíc uživatelů. Její průměrné hodnocení je 4,0.

Camera FV-5
Camera FV-5
Developer: FGAE
Price: CZK 73.97

Jestliže si chcete aplikaci před nákupem nejprve vyzkoušet, můžete si nainstalovat její “Lite” verzi, která ovšem v rámci omezení RAW nepodporuje.

Camera FV-5 Lite
Camera FV-5 Lite
Developer: FGAE
Price: Free

AZ Camera

Na první pohled je AZ Camera velmi podobná předchozím dvěma aplikacím – také s tímto programem budete mít manuální kontrolu nad nastavením fotoaparátu. Od výše uvedených se však liší tím, že je ke stažení zdarma.

Některé profesionálnější funkce jsou sice dostupné až po zakoupení skrze nákup z aplikace, nicméně ukládání do formátu RAW je součástí základního balíčku. Za poplatek lze získat přístup k neomezenému nahrávání videa (také s ručním ovládáním), expoziční bracketing, živý histogram a další “vychytávky”.

Aplikace se může pochlubit více než deset tisíci stažení a velice pěknou známkou 4,3. Instalační balíček, velký 1,6 MB, můžete použít na zařízeních s Androidem 5.0 a vyšším.

A better camera

Nejprve dobrá zpráva: A better camera má spoustu režimů a nastavení, které vám pomohou pořizovat lepší snímky. V současnosti je navíc plná/placená verze ve výrazné slevě.

Horší zprávou je skutečnost, že formát RAW je podporován jen na omezeném počtu zařízení. Kromě podpory RAW nabídne tento program řadu dalších užitečných možností, jako je HDR+, noční režim, panorama ve vysokém rozlišení, odstranění objektu ze snímku a další.

Placenou verzi lze aktuálně pořídit za šedesát korun. Dosud si ji zakoupilo přes 50 000 uživatelů a průměrná známka je 4,1. Instalační balíček o velikosti 13 MB lze instalovat na Android 4.0 a vyšší, nicméně podpora RAW je implementována až v Androidu 5.0.

A Better Camera
A Better Camera
Developer: Almalence
Price: Free+

Mi2raw Camera

Nakonec je tu Mi2raw Camera – bezplatná aplikace, která umí pořizovat RAW snímky, nicméně funguje pouze s několika smartphony. Patří mezi ně Xiaomi Mi2, MI3, LG G2, a OnePlus One. Pokud máte jiný telefon, aplikace nepůjde ani spustit, takže se neobtěžujte s její instalací.

816 KB velká aplikace má na svém kontě zatím více než deset tisíc instalací a průměrnou známku 3,8. Používat ji můžete na výše uvedených zařízeních s Androidem 4.1 a vyšším.

Mi2raw Camera
Mi2raw Camera
Developer: MaGin
Price: Free

Znáte jiný program na pořizování fotek ve formátu RAW?

Znáte jiný program na pořizování fotek ve formátu RAW? Napište nám o něm do diskuze pod tímto článkem. Sejde-li se dostatek tipů, připravíme pokračování.

Inspirováno článkem 5 Android camera apps that can shoot raw photos ze serveru Phone Arena.

 

Komentáře

Honza

Honza

13.11.2015 18:20

Rozhodně pánové by tam měl být PROSHOT !!!

jirka

jirka

13.11.2015 19:21

Rozhodně chybí aplice Freedcam a aplikace Snap Camera HD používám je na LG G2 a minimálně Freedcam je hodně propracovaná.

Game

z aplikace
13.11.2015 19:48

Take souhlasim chybí tam ProShot.

lolo

lolo

14.11.2015 11:20

preco mi az cameru nenaslo v obchode?

Qaid

Qaid

15.11.2015 9:40

S tím vaším “skrze” jděte do zadele, je to odpornej germanizmus! To se neumíte vyjádřit česky?

tlumočník

tlumočník

15.11.2015 13:03

Slovo skrze je uvedeno ve Slovníku spisovné češtiny. Pouze ale ve významu skrz něco. Spojení až po zakoupení skrze nákup z aplikace je opravdu odporným germanismem.

Honza

Honza

15.11.2015 13:53

Nebo si kupte LG G4 jako já a nemusíte stahovat takové aplikace :D

Rash-182

Rash-182

15.11.2015 14:16

Taky souhlasím s umístěním PROSHOT, co jsem se díval na videa, tak umí nastavit uzávěrku snad až na 5min a má přímo módy na focení noční oblohy atd. Vím, že Manual Camera měla uzávěrku 0,2s ale údajně se to teď již zvýšilo? O tuto vlastnost mi jde především a UI se mi víc líbí u Manual Camera, ale pokud to zvedli třeba jen na 10s, tak je to pořád málo. Může někdo s MC objasnit?

Díky

Karelk

Karel Kiliánexternista 11

z aplikace
15.11.2015 14:26

Byl by k tomu “skrze” nějaký věrohodný zdroj?

RSS (komentáře k článku)