Menu

Aplikace Potraviny na pranýři hlídá kvalitu potravin

Množství potravin, velký výběr, skutečně zajímavé slevy, plné regály sladkostí a přepravky se zeleninou. To všechno jsou nemalá lákadla pro nás všechny, ale co když jde kvalita těchto potravin stranou?

Nechcete se nechat napálit a mnohdy i lehce přiotrávit potravinami zakoupenými v oblíbeném obchodním řetězci či asijských potravinách u vás na rohu? Informujte se předem, zda ingredience na přípravu rodinné večeře či oblíbené víno je skutečně kvalitní. Každý z vás nakupuje několikrát týdně, a proto se všichni můžeme považovat za agenty v civilu. Narazíte-li na zboží, které svou vůní připomíná špinavé prádlo, hraje všemi barvami nebo se na něm vyskytují broučci a houbičky, můžete tuto informaci samozřejmě sdílet přátelům na FB. K čemu to však bude?

Společensky odpovědnější je svou negativní zkušenost předat rovnou při nakupování na příslušný orgán k  prošetření. Tímto správním orgánem je pak samotná Státní zemědělská a potravinářská inspekce, takže váš podnět dopadne na půdu nejúrodnější.

Potraviny na pranýři

Aplikace Potraviny na pranýři není nijak složitá a informace z ní jsou jasné a stručné.  Po nainstalování se možná stanete,  jako většina uživatelů, pouze čtenářem kuriozit, které inspekce během svých kontrol objeví.

V opačném případě pak s sebou nosíte účinný nástroj na záznam nekvalitních výrobků a postih jejich výrobce či prodejců na úrovni celé republiky či konkrétním regionu vašich pravidelných nákupů.

 Aktuality z pranýře najdi v okolí Detail kontroly

 V sekci Aktuality jsou informace řazeny podle poslední kontrolované potraviny na území celé ČR. Ale samozřejmě je zde i možnost hledání ve vašem okolí, což umožní lépe poznat skutečnou hrozbu vašeho zdraví.

Ať už zvolíte jednu nebo druhou variantu, vždy zjistíte, kdo byl tím kontrolovaným prodejcem, co bylo předmětem prodeje + kategorii, do které se potravina zařazuje. Po otevření detailu se můžete dočíst, proč potravina neuspěla v testu. Někdy máte pocit, že čtete chemickou učebnici, jindy se dozvíte, kterým broučkům a plísním naše potraviny také chutnají.

Ikony, které doprovázejí potraviny už v prvním náhledu hovoří vcelku jasně.

Žlutým symbolem jsou označeny “nejakostní potraviny”, tedy něco, co by nám zřejmě nechutnalo.

Oranžová značka říká, že jsme se od výrobce nechali nachytat a kupujeme “falšované potraviny” – tady však nemluvíme pouze o tom, že jsme nekoupili např. pivo s obsahem alkoholu 3,5 % nýbrž jen 2,9 %, ale jedná se o závažné zamlčení některých přísad či chemikálií, které se k výrobě využívat nesmějí, tedy jsou pro nás zdravotním rizikem.

Červenou značkou symbolizující “nebezpečné” potraviny pak inspekce hodnotí ty, u kterých byl překročen hygienický limit nebo obsahují stopy skořápek, skla, cizorodých předmětů či živých organismů.

Potraviny na pranýři Potraviny na pranýři

Pokud jste takovou potravinu v obchodě našli, není nic jednoduššího, než podat skrze aplikaci podnět k prošetření.

K podnětu lze přiložit základní informace o provozovně, kde jste se s takovým výrobkem setkali, a samozřejmě vše zdokumentovat pořízenou fotografií z vašeho mobilního telefonu.

Tady vaše aktivita končí a o vše ostatní by se měla postarat kontrolní inspekce.

Potraviny na pranýři
FUTURA SOFT, s.r.o.
Verze1.0.2
Velikost10 MB
2.3.3+


Zdarma

 

 

Komentáře

drw

drw

9.11.2013 19:20

takáto aplikácia by mohla byť aj u nás na Slovensku. Ale aj v poľskej verzii.

JaRooN

9.11.2013 20:53

Diky, vyborna aplikace!!!

p@p@ t.

9.11.2013 20:09

Nevím kde jsem k aplikaci přišel. Asi na Google Play v sekci Populární. Ale už od 6.10.2013 jí mám instalovanou a dost se mi líbí ;-)

loller

loller

9.11.2013 22:19

Chtělo by to přidat možnost dle čárového kódu vyhledat potravinu… Jinak dobrá věc

jablickar

jablickar

10.11.2013 0:20

Dokud takoveto aplikace budou na androidu, tak muze tezko nekdo verit tem slatanimam, ktere apk poskytuje….

Aplikace, ktere porovnavaji ,,neco” nejsou vhodne pro deravej android….

Oky

Oky

10.11.2013 9:53

mam android 4.3 na galaxy s 3

Ota Navrátil

10.11.2013 11:49

jablickar: Můžete to laskavě rozvést? To, co jste napsal, vyznělo jako automatická reakce bez znalosti problematiky.

Nápad této aplikace oceňuji, měl by přispět k větší osobní i občanské zodpovědnosti v otázce zdraví.

p@p@ t.

10.11.2013 11:15

@ Ota Navrátil : Počítám, že “pan jablíčkář” byl v dotyčnou hodinu sobotní noci “patřičně upraven”, tak asi nemá cenu po něm chtít rozumné vysvětlení :-) Tedy alespoň podle sebe soudím jeho ;-)

J.dvorak85

Honza Dvořák 0

10.11.2013 11:22

Myslím si, že ta aplikace je super a čím více o ní uživatelé budou vědět, tím více zmizí falešných potravin (protože je přestaneme kupovat) a hlavně těch opravdu nebezpečných či zkažených.

JaRooN

10.11.2013 12:23

Zacinam mit pocit, ze nick Jablickar je automaticka aplikace, ktera automaticky prida prispevek zdanlive k tematu, kdyz diskuze skomira :-D :-D :- D

Petr Rolf

10.11.2013 13:05

Nee,jablickar je pouze krapet zaostalej jedinec,kterymu nic jineho,nez placat nesmysly,nezbyva:-D Spis se divim,ze je jeste schopen rozeznat potrebne znaky na klavesnici:-D

JaRooN

10.11.2013 13:22

Rolf: Mozna ma iPhone aplikaci, ktera dokaze reagovat automaticky, aby majitel nevypadal jako blbec. Aplikace ovsem funguje bez zaruky a zatim jen v Alfa verzi :-D

Petr Rolf

10.11.2013 15:35

:-D

Bartoš

Bartoš

10.11.2013 19:25

Kontroly masa lze rovn26 sledovat v aplikaci Veterinární mapy – viz https://play.google.com/store/apps/details?id=eu.aquasoft.vetmapa

Jirka K.

Jirka K.

10.11.2013 20:12

Já myslím že jablíčkářovi vadí ikona aplikace :D

Guess

Guess

10.11.2013 22:21

Tuto a podobné aplikace by si měli nainstalovat lidi z ČOI a konečně vypráskat dodavatele všech těch svinstev z naší země.

Henry

Henry

11.11.2013 10:58

Srovnávat tuto aplikaci s aplikaci veterinářů nejde. Tato je zcela konkrétní a vím přesně co si nekupovat. To se od zvěrolékařů nikdy nedovíte. navíc všimli jste si, že zvěrolékaři nemají problémy s falšovaným medem při kontrolách výroby? jako by někoho kryli….

JirkaH

JirkaH

11.11.2013 13:46

Guess: a kdopak myslis, ze tu aplikaci krmi daty? potravinovy agent z tv Nova? :-D

Dejmon

Dejmon

11.11.2013 17:28

Také jsem si nainstaloval tuto apku, a už se těším, jak budu zahlcovat příspěvky :-), samozřejmě, pokud na nějaké narazím.

J.dvorak85

Honza Dvořák 0

13.11.2013 13:48

Určitě průběžně informujte, kde jste co “pěkného” objevili :)

Bero

Bero

29.11.2013 11:01

Hezké, aplikace se mi líbí.
Změnil bych:
– přidal bych čtení čárových kódů
– zvětšete prosím timeout pro čtení GPS dat alespoň 2x. Za nastavenou dobu nestihne ani hot start. Cold start GPS může trvat až 5 minut.
– Přidejte (voliteně) další zdroje. Třeba zmiňovanou veterinární správu nebo hodnocení restaurací.

Vím, že autor patrně dostal úkol “udělej program”. Obecně však se domnívám, že nejlepší aplikace je žádná aplikace. Vycházeje z této premisy pak příliš nerozumím zadání. Nešlo toto celé vyřešit nějak pomocí Google API a výsledky integrovat do Google maps, navigace, komentářů k podnikům a zbytek řešit přes browser a třeba rss?

J.dvorak85

Honza Dvořák 0

4.12.2013 14:27

To, že nás připomínky zajímají a ty věcné dokážeme i předat dál, je zřejmé z odpovědi na můj e-mail přímo autorům projektu zde:

Vážený pane Dvořáku,
děkuji za Váš email i za pozitivní kritiku ve Vašem článku – četli jsme ho s kolegy, hned když vyšel.
Aplikace byla vytvořena jako další možnost zpřístupnění informací zveřejňovaných Státní zemědělskou a potravinářskou inspekcí na webu Potraviny na pranýři.
Čárové kódy jsou častým předmětem dotazů a připomínek uživatelů, ať už mobilní aplikace či webu Potraviny na pranýři samotného. Bohužel SZPI čárové kódy nekontroluje a tím pádem je ani neeviduje. Z tohoto důvodu nemáme potřebná data, abychom mohli s čárovými kódy na Potravinách na pranýři pracovat. Navíc veškeré uváděné informace jsou vždy vztaženy k dané šarži výrobku a v čárovém kódu šarže zohledněna obvykle nebývá.
V aplikaci jsme se snažili zachovat design a systém, na který jsou uživatelé webu Potraviny na pranýři zvyklí. RSS kanál web má, mapové zobrazení web umožňuje také – to jsou ale věci mimo aplikaci.
Co se týká timeoutu pro čtení GPS dat, toto zapracujeme v příští verzi aplikace. Snažíme se aplikaci stále zlepšovat!

RSS (komentáře k článku)