TOPlist

Aplikace Portál občana oficiálně spuštěna! Vyřiďte daňové přiznání a spravujte datovku ze svého mobilu

Portál občana mobil aplikace
  • Mobilní aplikace Portál občana byla oficiálně spuštěna
  • K on-line službám státu tak lze pohodlně přistoupit z telefonu
  • Umožňuje správu datových schránek nebo kontrolu bodů, pokud jste řidič

Digitální a informační agentura (DIA) dnes oficiálně spustila mobilní aplikaci Portál občana. Bezplatně si ji lze nainstalovat v obchodech Google Play a App Store – jak ji snadno zprovoznit, se dozvíte v našem podrobnějším návodu – přičemž nabízí stejné funkce jako už delší dobu fungující webová verze. Uživatelské rozhraní je nicméně plně přizpůsobené malé obrazovce, takže můžete snadno spravovat datové schránky nebo podávat daňová přiznání přímo ze svého chytrého telefonu.

Koncem prosince byla aplikace testována seniory, kteří podle DIA poskytli cennou zpětnou vazbu pro další vývoj a zdokonalení. My sami dokážeme potvrdit, že proces registrace do služby je vcelku intuitivní a zabere jen chvíli. Jakmile se navíc prokoušete prvotní autorizací pomocí bankovní identity nebo jiných prostředků (MojeID, klíč eGovernmentu atp.), můžete si nastavit PIN nebo biometrické ověření (otisk prstu nebo sken obličeje) a přihlašovat se pomocí něj.

Spuštění aplikace okomentoval ředitel DIA Martin Mesršmíd:

Portál občana má konečně svou mobilní aplikaci, která ještě zjednoduší přístup ke službám státu. Stáhnete zde například výpis z rejstříku trestů, zkontrolujete svůj bodový stav řidiče a pohodlně přečtete i odešlete datové zprávy. Je vidět, že Portál občana je oblíbeným nástrojem, jelikož má již přes 1 200 000 uživatelů. Doufáme, že s mobilní aplikací bude číslo ještě narůstat.

Prohlášení vydal také místopředseda vlády pro digitalizaci Ivan Bartoš:

Nová mobilní aplikace Portálu občana lidem přinese efektivní komunikaci se státem. Po 6 letech od jeho spuštění se tak uživatelé mohou k službám státu dostat rychle a jednoduše prostřednictvím svých mobilních telefonů v okamžiku, kdy to budou potřebovat a svůj čas věnovat místo běhání po úřadech tam, kam skutečně potřebují. S přibývajícími digitalizovanými službami se navíc nabídka neustále rozšiřuje. Již nyní připravujeme další služby, které se do Portálu občana přidají a výrazně lidem usnadní život.

Portál občana se podle DIA v letošním roce dočká integrace systému DROZD, který lidem umožní lepší přípravu na krizové situace v zahraničí a zavčasu je upozorní před hrozícím nebezpečím. V tiskové zprávě agentura také zmiňuje plánované přidání Registru zastupování. Ten ve středu prošel Senátem ČR a poslouží pro on-line udělení plných mocí pro úkony se státem (například při převodu vozidla, žádosti o cestovní pasy dětí nebo daňovém přiznání).

Už jste si Portál občana nainstalovali?

Zdroje: X (1, 2), Tisková zpráva

Adam Kurfürst
O Autorovi - Adam Kurfürst

Adam studuje na gymnáziu a technologické žurnalistice se věnuje od svých 14 let. Pakliže pomineme jeho vášeň pro chytré telefony, tablety a příslušenství, rád se… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (2)