Aplikace pCloud nabízí zadarmo 10 GB v cloudu nejen pro vaše fotky

Aplikace pCloud nabízí zadarmo 10 GB v cloudu nejen pro vaše fotky

Jak by se vám líbila představa, že přijdete domů a než se stihnete převléknout, budete mít všechny pořízené fotky a videa ve svém počítači? Tam s nimi můžete dále pracovat – například je upravit a/nebo vystavit na sociální sítě. Nejen to vám může nabídnout aplikace pCloud stejnojmenného cloudového úložiště.

Obsah článku

Co pCloud slibuje?

pCloud je jedno z mnoha cloudových úložišť, které z hlediska fungování můžeme přirovnat například k Dropboxu nebo Disku Google. Zásadní výhodou proti Dropboxu je, že pod stejným účtem můžete mít připojený neomezený počet zařízení, zatímco Dropbox v březnu stanovil pro bezplatné účty strop na tři telefony/tablety/počítače.

Tento cloudový disk nabízí v základu až 10 GB prostoru zdarma. Není to tak úplně zadarmo, jak se na první pohled může zdát – v základu dostanete 5 GB (pořád více než u Dropboxu), další gigabajty dostanete například za ověření e-mailové adresy nebo pozvání dalších uživatelů.

What is pCloud

What is pCloud

Jako hlavní funkce a schopnosti mobilní aplikace jsou v Obchodě Play jmenovány:

  • rozšiřte úložiště telefonu až o 2 TB
  • automaticky zálohujte všechny pořízené fotografie a videa
  • synchronizujte soubory mezi více zařízeními
  • volitelný přístup k souborům, i když jste offline
  • možnost sdílet soubory, sledovat změny a statistiky
  • šifrujte citlivá data pomocí vojenského šifrování na straně klienta – pCloud Crypto (jen v placené verzi)
  • přehrávejte uloženou hudbu pomocí integrovaného zvukového přehrávače
  • nahrávejte soubory rychle, bez ohledu na jejich velikost

Jak pCloud funguje v praxi?

Prvním krokem je pochopitelně vytvoření účtu. K tomu lze využít účet Google nebo Facebook, případně se můžete zaregistrovat e-mailovou adresou a heslem. Žádné další podrobnosti, jako je velikost bot vaší babičky, pCloud nevyžaduje. Po založení účtu nebo přihlášení aplikace nabídne automatickou zálohu fotek a videí do cloudu, kterou doporučujeme zapnout.

Aplikace poté formou překryvné vrstvy vysvětlí základy uživatelského rozhraní. Tlačítkem plus můžete odeslat soubory do cloudu, přes nabídku se třemi tečkami je lze sdílet a nechybí ani možnost vyhledávání. Pokud by se vám nelíbilo výchozí zobrazení s velkými ikonami, není problém ho změnit.

Samotné prostředí aplikace připomíná klasické správce souborů. Můžete zde vytvářet složky, přesouvat, kopírovat, přejmenovávat i mazat. K dispozici je také možnost uložení vybraných souborů do telefonu, sdílení prostřednictvím odkazu nebo řazení podle data vytvoření, poslední úpravy, velikosti, typu, či jména.

Nejen automatická synchronizace fotek

Další možnosti najdete v postranní nabídce, kde jako první doporučujeme navštívit nastavení. Zde uvidíte, kolik máte k dispozici prostoru – ve výchozím stavu je to 5 GB, další gigabajty můžete získat za stažení a instalaci desktopové aplikace, ověření e-mailové adresy a pozvání dalších uživatelů.

Nastavení automatické synchronizace fotek je v aplikaci pCloud poměrně široké – můžete si vybrat, zda chcete nahrávat jen fotky, jen videa, nebo obojí. Kromě toho lze určit, jestli mají být nahrávány pouze nové, nebo všechny uložené soubory v telefonu. Máte-li neomezené datové přenosy, lze pomocí přepínače povolit synchronizaci přes mobilní data.

V čem se pCloud liší například od Dropboxu, je princip fungování aplikace pro počítače. Ta totiž ve výchozím nastavení připojuje cloudové úložiště jako síťový disk pod písmenem P. Můžete zde se soubory pracovat tak, jak jste zvyklí, nicméně je nutné počítat s pomalejší odezvou. Aplikace však podporuje synchronizaci složek na lokální disk, takže si lze snadno uchovávat místní kopii. Stejně, jako u Dropboxu, má i pCloud dostupné webové rozhraní, fungující v jakémkoli prohlížeči.

Desktopová aplikace je k dispozici pro Windows 7,8 a 10, ale též, možná poněkud překvapivě, pro několik let již nepodporované Windows XP. Lze ji instalovat také na počítače s operačním systémem macOS X 10.9 a novější, jakož i Linux, kde je k dispozici pro 32bitovou a 64bitovou platformu.

Pokud byste potřebovali více než 10 GB prostoru, který je dostupný zdarma, můžete si vybrat ze dvou placených programů:

  • 500 GB: 48 eur ročně (asi 1230 Kč), nebo jednorázově 175 eur za doživotní licenci (asi 4480 Kč).
  • 2 TB: 96 eur ročně (asi 2460 Kč), nebo jednorázově 350 eur za doživotní licenci (asi 8960 Kč).

Resumé

pCloud používáme od začátku tohoto května na několika telefonech, počítači a dvou noteboocích. Na základě dlouholeté zkušenosti můžeme konstatovat, že funguje stejně dobře jako Dropbox, ovšem bez nepříjemného omezení počtu současně připojených zařízení. Přenosy jsou rychlé a poté, co jsme nastavili, aby mobilní aplikaci neukončoval operační systém, i naprosto spolehlivé.

Příznivě hodnotíme velikost úložiště poskytovanou zdarma, byť pro celou kapacitu 10 GB je nutné splnit několik úkolů. K dokonalosti mobilní i desktopové aplikace by přispěla lokalizace do češtiny, která je v současnosti jedinou závažnější „pihou na kráse“.

Aplikace pCloud je v Obchodě Play od září roku 2013 a za bezmála šest let zaznamenala více než milion instalací. Jasně převažující spokojenost uživatelů dokladuje průměrná známka 4,4. Balíček velký 19 MB můžete používat na telefonech a tabletech s Androidem 5.0 a vyšším.

pCloud: Cloud Storage
pCloud: Cloud Storage

Jaké používáte cloudové úložiště?

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

bluestacks logo

BlueStacks – androidí aplikace ve Vašem PC

Aplikace Jan Dolejš Jan Dolejš
4 min. uložit na později

Komentáře (9)