Aplikace Hangouts se obejde bez serverů Googlu

hangouts_p2p_ico

Komunikační platforma Google Hangouts začíná používat peer-to-peer konektivitu (tj. síťové propojení mezi dvěma a více klientskými zařízeními) během hovorů, pokud to může pomoci se stabilitou připojení. Přímé spojení mezi dvěma uzly dovoluje společnosti poskytovat stabilnější služby, aniž by komunikace musela probíhat prostřednictvím serverů.

Nedostatečná kvalita hovorů, ať už z webové aplikace nebo programu pro mobilní zařízení, celkem pochopitelně může dělat špatné jméno celé platformě. Proto Google přistupuje k vylepšení služby tímto způsobem, o kterém informuje dialogovým oknem před zahájením hovoru s některým z kontaktů.: “Lepší kvalita hovorů. Hangouts vylepší kvalitu budoucích hovorů směrováním zvuku a videa přes přímé připojení peer-to-peer (pokud to bude možné).”

Tímto dialogem aplikace Hangouts informuje o změně Tímto dialogem aplikace Hangouts informuje o změně

Hangouts a peer-to-peer oficiálně

V oficiální nápovědě je již připraven krátký popis, kde Google uvádí: “Aby byla kvalita zvuku a videa co nejlepší, používají hovory Hangouts přímé připojení peer-to-peer (pokud je to možné). To službě umožňuje spojovat vaše hovory přímo s lidmi, se kterými mluvíte, místo připojování přes servery Googlu.”

Tato změna snižuje počet síťových prvků, přes které volání putuje, a v ideálním případě by měla zlepšit kvalitu zvuku a videa. Google by měl také změnu poznat na snížení zátěže svých serverů.

Neměli bychom ale zapomenout na bezpečnostní upozornění: při tomto způsobu připojení mohou totiž oba účastníci navzájem zobrazit své IP adresy. Pomocí IP adresy je pak dále možné určit přibližnou polohu, poskytovatele, často i konkrétní firmu či lokalitu, z níž druhá strana volá – zkusit si to můžete například na stránce IP Location.

To pro většinu lidí patrně nebude problém – babička už asi ví, kde bydlíte :). Ale pokud chcete vést rozhovor a současně s tím utajit svou polohu (“Ano, šéfe, jsem opravdu v práci!”), pak je to něco, nač byste měli dávat pozor.

Hangouts
Hangouts

Zdroje: Android Central, Nápověda Hangouts, Android Police.

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (6)