Menu

Aplikace Hangouts se obejde bez serverů Googlu

Komunikační platforma Google Hangouts začíná používat peer-to-peer konektivitu (tj. síťové propojení mezi dvěma a více klientskými zařízeními) během hovorů, pokud to může pomoci se stabilitou připojení. Přímé spojení mezi dvěma uzly dovoluje společnosti poskytovat stabilnější služby, aniž by komunikace musela probíhat prostřednictvím serverů.

Nedostatečná kvalita hovorů, ať už z webové aplikace nebo programu pro mobilní zařízení, celkem pochopitelně může dělat špatné jméno celé platformě. Proto Google přistupuje k vylepšení služby tímto způsobem, o kterém informuje dialogovým oknem před zahájením hovoru s některým z kontaktů.: “Lepší kvalita hovorů. Hangouts vylepší kvalitu budoucích hovorů směrováním zvuku a videa přes přímé připojení peer-to-peer (pokud to bude možné).”

Tímto dialogem aplikace Hangouts informuje o změně

Tímto dialogem aplikace Hangouts informuje o změně

Hangouts a peer-to-peer oficiálně

V oficiální nápovědě je již připraven krátký popis, kde Google uvádí: “Aby byla kvalita zvuku a videa co nejlepší, používají hovory Hangouts přímé připojení peer-to-peer (pokud je to možné). To službě umožňuje spojovat vaše hovory přímo s lidmi, se kterými mluvíte, místo připojování přes servery Googlu.”

Tato změna snižuje počet síťových prvků, přes které volání putuje, a v ideálním případě by měla zlepšit kvalitu zvuku a videa. Google by měl také změnu poznat na snížení zátěže svých serverů.

Neměli bychom ale zapomenout na bezpečnostní upozornění: při tomto způsobu připojení mohou totiž oba účastníci navzájem zobrazit své IP adresy. Pomocí IP adresy je pak dále možné určit přibližnou polohu, poskytovatele, často i konkrétní firmu či lokalitu, z níž druhá strana volá – zkusit si to můžete například na stránce IP Location.

To pro většinu lidí patrně nebude problém – babička už asi ví, kde bydlíte :). Ale pokud chcete vést rozhovor a současně s tím utajit svou polohu (“Ano, šéfe, jsem opravdu v práci!”), pak je to něco, nač byste měli dávat pozor.

Hangouts
Hangouts
Developer: Google LLC
Price: Free

Zdroje: Android Central, Nápověda Hangouts, Android Police.

 

Komentáře

Wentink

wentink 0

z aplikace
9.2.2016 14:22

zajímavé

Martin P.

9.2.2016 15:20

V celku bych byl v klidu z toho závěru. Ono moc firem z free služeb Googlu dovařených není a dávají přednost vnitropodnikovým IM než veřejným kecálkům. Takže bych se nedivil kdyby naopak na firemní firewall\proxy byly IM kecálkové zakázaní.

Pipa

z aplikace
9.2.2016 16:14

kdepak tohle mi do founu nesmí d:

Krusty

Krusty 9

z aplikace
9.2.2016 19:38

Většina firem, které ještě mají on-premise řešení využívá integrovaný IM, které většina moderních komunikačních platforem má

JorEL

9.2.2016 21:04

Pipa: mohu se zeptat proč?

RSS (komentáře k článku)