Aplikace Facebook nyní umožňuje uploadovat fotky v HD

Facebook – náhleďák

Pokud nahráváte na Facebook fotky ze svého smartphonu, jistě jste si již všimli, že jejich kvalita se po nahrání značně sníží. Aby Facebook alespoň trochu zmírnil tlak na své servery, všechny fotky bez milosti komprimuje, bez ohledu na to, z jakého zdroje pochází. Aby ale nebyl za kvalitu fotek příliš kritizován, umožnil již před lety svým uživatelům nahrávat fotky v trochu vyšší kvalitě, ale jen z počítače. Tedy až dosud, kdy se některým uživatelům začíná v nastavení objevovat možnost uploadu fotek v HD.

V současnosti je aplikace Facebook ve verzi 68.0.0.37.59, která je v Obchodě Play dostupná již nějaký čas. U nás v redakci zatím tuto možnost nemáme, ale ze zahraničních serverů zjišťujeme, že někteří jiní uživatelé již ano, a přitom jde o stejně označenou verzi aplikace. Pravděpodobně jde tedy o aktualizaci, která se aktivuje přímo na serverech Facebooku a následně se spouští náhodným uživatelům.

Facebook aplikace umožňuje upload HD fotek

Rozdíl v HD fotkách na Facebooku nejspíše poznáte

Abychom si trošku ukázali rozdíl mezi zapnutým a vypnutým uploadem v HD, použijeme příklad kolegů ze zahraničního serveru, kdy nadvakrát uploadovali jednu fotku, která měla původní rozlišení 5312 x 2988 pixelů a velikost 6 MB.

  • Pokud bylo při uploadu nastavení HD vypnuté, fotka na Facebooku získala novou velikost, a to 58 kB, což ukazuje opravdu rapidní kompresi. Rozměry fotky pak byly žalostných 960 x 540 pixelů.
  • Stačilo ale zapnout upload v HD a dostáváme se hned na jiné hodnoty. Fotka nyní zabírá 443 kB a rozměry má 2048 x 1152 pixelů. I zde jde o poměrně značnou kompresi, jak ale sami z čísel vidíte, fotka už může být úplně jiná. A jen tak mimochodem, šířka 2048 pixelů je nejširší možná šířka obrázku, jakou vám Facebook dokáže zobrazit. Všechny fotky s vyšším rozlišení tedy budou nemilosrdně zkomprimovány.
Facebook - HD fotky na PC Dosud Facebook umožňoval upload fotek ve vysokém rozlišení pouze na počítači

Je jasné, že se Facebook nechystá přikrást do sociálních sítí určených fotografům, protože na to jsou jeho výsledné obrázky stále příliš komprimované a ošklivé. Jedná se ale o vstřícný krok, který ukazuje, že rostoucí rozlišení obrazovek (a to nejen mobilních) ovlivňuje nejen výrobce fotoaparátů či jejich čipů, ale i softwarové vývojáře, kteří velikost fotografií musí přizpůsobit trendu.

Zdroj: AP.

Daniel Macho
O Autorovi - Daniel Macho

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (6)