Kybernetické útoky na Android zařízení se rapidně zvyšují

android zarizeni viry

Android zařízení jsou stále více a více terčem kybernetických útoků, ukazuje to nový průzkum společnosti Avast. Za poslední dobu se počet útoků zvýšil o 40%.

Hackeři si častěji vybírají Android zařízení

 V druhém čtvrtletí stoupl v meziročním srovnání počet kybernetických útoků na mobilní telefony a tablety s Androidem o 40%. A to z průměrných 1,2 milionů útoků měsíčně na 1,7 milionu. Mezi tři největší hrozby patří špehování uživatelů, krádeže osobních dat anebo zasílání nevyžádané reklamy, a to i mimo aplikace. Zaznamenalo se v průměru 788 variant virů za měsíc, což je nárůst o 22,2 procent.

„Počet kybernetických útoků na mobilní zařízení rychle roste a strategie hackerů jsou stále účinnější a nebezpečnější. V ohrožení jsou především osobní údaje a soukromí uživatelů,“ řekl Gagan Singh.

Nejrozšířenější hrozby jsou tzv. rootery, které požadují root přístup k telefonu, případně se snaží hledat mezery v zabezpečení. U této hrozby hrozí ovládnutí zařízení, a to včetně sledování činnosti a odcizení osobních informací.

Druhou největší hrozbou jsou pak tzv. downloadery/droppery. Používají taktiky známé ze sociálního inženýrství, díky kterým dokážou oklamat uživatele. Uživatel si tak může jednoduše nainstalovat další škodlivé aplikace do telefonu, aniž by o tom věděl. Většinou se také aktivují reklamy přes celou obrazovku, které jsou propojeny s pochybnými weby.

android zarizeni kyberneticke utoky

Na třetím místě jsou pak falešné aplikace, které vypadají, a dokonce i fungují jako ty skutečné. Cílem těchto aplikací je podpora stahování dat a zobrazení reklam uživatelům. Obecně platí, že nejlepším antivirem je vlastní rozum. Další informace můžete najít i v našem článku: Jak ochránit Android před viry.

Jakým způsobem chráníte Android zařízení před viry? Zaznamenali jste v poslední době v telefonu nějaký vir?

Zdroj: TZ

David Trlica
O Autorovi - David Trlica

Už od dětství ho bavily telefony, na půdě byste určitě našli mnoho a mnoho časopisů o telefonech. První setkání se smartphony proběhlo právě u Androidu.… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (12)