Menu

Kybernetické útoky na Android zařízení se rapidně zvyšují

Android zařízení jsou stále více a více terčem kybernetických útoků, ukazuje to nový průzkum společnosti Avast. Za poslední dobu se počet útoků zvýšil o 40%.

Hackeři si častěji vybírají Android zařízení

 V druhém čtvrtletí stoupl v meziročním srovnání počet kybernetických útoků na mobilní telefony a tablety s Androidem o 40%. A to z průměrných 1,2 milionů útoků měsíčně na 1,7 milionu. Mezi tři největší hrozby patří špehování uživatelů, krádeže osobních dat anebo zasílání nevyžádané reklamy, a to i mimo aplikace. Zaznamenalo se v průměru 788 variant virů za měsíc, což je nárůst o 22,2 procent.

„Počet kybernetických útoků na mobilní zařízení rychle roste a strategie hackerů jsou stále účinnější a nebezpečnější. V ohrožení jsou především osobní údaje a soukromí uživatelů,“ řekl Gagan Singh.

Nejrozšířenější hrozby jsou tzv. rootery, které požadují root přístup k telefonu, případně se snaží hledat mezery v zabezpečení. U této hrozby hrozí ovládnutí zařízení, a to včetně sledování činnosti a odcizení osobních informací.

Druhou největší hrozbou jsou pak tzv. downloadery/droppery. Používají taktiky známé ze sociálního inženýrství, díky kterým dokážou oklamat uživatele. Uživatel si tak může jednoduše nainstalovat další škodlivé aplikace do telefonu, aniž by o tom věděl. Většinou se také aktivují reklamy přes celou obrazovku, které jsou propojeny s pochybnými weby.

android zarizeni kyberneticke utoky

Na třetím místě jsou pak falešné aplikace, které vypadají, a dokonce i fungují jako ty skutečné. Cílem těchto aplikací je podpora stahování dat a zobrazení reklam uživatelům. Obecně platí, že nejlepším antivirem je vlastní rozum. Další informace můžete najít i v našem článku: Jak ochránit Android před viry.

Jakým způsobem chráníte Android zařízení před viry? Zaznamenali jste v poslední době v telefonu nějaký vir?

Zdroj: TZ

 

Komentáře

DeeJay.DEFFI

13.9.2017 20:44

Reklamní článek? Nebo jak to mám chápat? Stejně si ten shit nikam instalovat nebudu. Stačila zkušenost na PC.

SkyblockJeSuper

Fjuro 4

13.9.2017 20:53

DeeJay.DEFFI jakej shit? Tam se nepíše o žádném programu.

Daevis

David TrlicaRedaktor 29

13.9.2017 21:03

@DeeJay.DEFFI

Čerpání informací z tiskové zprávy je hned reklamní článek? V tom případě by musel být reklamní článek i téměř každý příspěvek o představeném telefonu. Tato zprávička informuje o tom, že se zvyšují kybernetické útoky na Androidu a popisuje tři největší hrozby.

DeX.DC

13.9.2017 21:08

Cemu se divite, kdyz android Nougat ma po vice nez roce zastoupeni 15%. Je to k smichu. Bezpecnost androidu je uplne mimo misu

Kianu

13.9.2017 21:21

Lidi jsou prostě blbý a nechápou k čemu jsou bezpečnostní aktualizace. Hlavně že jim stačí telefon s Kit-Katem nebo Lolipopem :D Třeba Nokia s jejich aktualizacemi a nové schéma Androidu konečně něco změní

Tc

tc48 0

13.9.2017 22:39

@Kianu
Vem si, že koupíš mobil, ale výrobce vydá první rok jednu aktualizaci a tím končí. To ho mají lidi zahodit a koupit nový?
Když výrobce nedává záplaty (což nedělá skoro nikdo) jsi nahranej a málokdo umí odemknout bootloader, rootnout to a dát si tam jinou ROM, co né vždy funguje spolehlivě.
Zvlášť u starších mobilů pro plno věcí nejsou pro nový OS ani ovladače.
To že lidi nemaj zaplátovaný mobil není většinou jejich chyba, ale je to neschopnost a neochota výrobců podporovat své vlastní produkty. A platí to dvojnásob v cenové kategorii do 5ti tis.
OK 5 litrů není tak moc, ale proč kupovat nový mobil jenom kvůli systému, když ten starý funguje dobře?
Osobně se divím, že ještě nejsou vedeny žádné soudní procesy proti výrobcům, kteří nevydávají bezpečnostní záplaty ani pro aktivně prodávané modely.

10

14.9.2017 7:46

A zhnite jablko nic? Tak to bude objednavka.

V6ak

v6ak 16

14.9.2017 9:10

DeX.DC: To číslo ale může být zavádějící na obě strany.

1. Ne každé zařízení se starším Androidem je bez bezpečnostních aktualizací. Třeba BlackBerry PRIV má Marshmallow, ale updaty dostává.
2. Ne každé zařízení s aktuálním Androidem (ve smyslu major verze – Oreo, Nougat atd.) má nutně i bezpečnostní aktualizace. Nějaká korelace tu asi bude (zvlášť takto krátce po vydání Oreo), ale výrobce klidně může vydat update na novější major verzi a pak se nestarat.

tc48: Tak především je potřeba to začít řešit už při koupi. Někteří výrobci deklarují svůj přístup. Ostatní to mohou ignorovat, dokud jim to bude procházet. Dále Google nedávno vydal tabulku, jak na tom jsou výrobci reálně. Tato tabulka bude asi z podstaty věci obsahovat spíše starší modely, ale člověk si může udělat obrázek o přístupu výrobce, jak moc plní sliby. Bohužel v recenzích ani v tabulkách se toho v tomto směru moc nedočteme.

jech

14.9.2017 14:08

No v zásadě všechny to hrozby požadují poměrně velkou spoluúčast oběti. Ta musí povolit instalaci mimo Ochod Play (což by neměl dělat nikdo, kdo neví, co přesně dělá), pak zablokovat interní antivir od Googlu a nakonec si stáhnout a nainstalovat pochybnou aplikaci, která dílo zkázy dokoná.

Android má tu výhodu, že jeho architektura je dokonale promyšlená. Ani zjevné díry tak nezpůsobí, že by mohl někdo telefon na dálku ovládnout bez výrazné součinnosti majitele.

Tím samozřejmě neobhajuji to, že drtivá většina výrobců aktualizace pro své telefony nevydává. Pokud by se ale taková informace objevila v každé recenzi telefonu, budou se to i uživatelé víc zajímat. A tím vytvoří tlak na výrobce.

cardi

14.9.2017 16:41

pls pls kdy budou utocit na me? by me zajimalo tyhle keci

Milan Hvězda

16.9.2017 9:20

Dobře, dobře, jen tak dál :D stejně se nic nezmění

bkf1

17.9.2017 21:17

Ono je to stejně tak, že větší pravděpodobnost je chytit vira na PC s Windows a antivirem než na Androidu bez antiviru…

RSS (komentáře k článku)