Zajímavost: Android vůbec poprvé v historii nabízí více emoji než iOS

emoji unicode 9 – náhleďák

Vývojáři tvořící celý systém Android hrají již dlouhou dobu na honěnou s konkurenčním systémem iOS v tom, který systém nabídne více smajlíků. V jeden čas zaostával Android za iPhony dokonce o několik let. V mnoha případech se pak mohlo stát, že některé emoji odeslané z iOS zařízení se na Androidech vůbec nezobrazily, v některých případech dokonce mohly informace ztratit emoční projev a mohly působit jinak, než byly pisatelem zamýšleny. Několik emotikon se pak na Androidu zobrazovalo, ale nahrazovaly se jinými, černobílými androidy, takže informace se “ztratily v překladu” ještě snáze. Tyto problémy ale byly především ještě v dobách před verzí Jelly Bean, což už je hezká řádka let. A za ty roky se leccos změnilo.

Barvy, postavy, Unicode a mnohem více emoji

Za ta léta Android vyměnil celou sadu smajlíků a doplnil ji o obrovské množství úplně nových, a hlavně barevných, emotikon. Současná podoba daleko více odpovídá standardům Unicode. Již nyní tak Android nabízí několik set postaviček.

Jen před několika málo měsíci přislíbil Hiroshi Lockheimer, Senior Vice President společnosti Google, zodpovědný za vývoj Androidu, že následujícím cílem v oblasti emoji, bude zdvojnásobení sady, kterou bude Android disponovat. Na tento slib vzápětí navázal, když v prosinci 2015 Google vydal aktualizaci Androidu 6.0.1, ve které se již objevilo několik nových smajlíků, odpovídajících standardu Unicode 8.0.

emoji unicode 9 (2)

A bude jich víc

Technická komise Unicode (ano, tak si říkají lidé, kteří rozhodují o tom, které emoji se do standardu zahrnou) navrhla přidání 74 nových emotivních znaků pro Unicode 9.0. Podotýkáme, že současný Unicode 8.0 jen v oblasti emoji čítá seznam 879 znaků. Jako příklad nejnovějších smajlíků bychom mohli uvést slaninu, ikonku selfie, černého srdce, croissantu nebo osoby v přemetu.

Již v Developer Preview Androidu N můžeme vidět nějaké změny. Především žluté kuličky vypadají poněkud lidštěji. Přestože budoucí verze Androida již Unicode 9.0 podporuje, zatím není možné sadu využít, protože bude nutné aktualizovat klávesnici. A to jak nativní klávesnici Google, tak jakoukoli jinou alternativní.

Novinkou v Androidu N pak je také přidání „modifikátoru barvy pleti“, který je dostupný již od vydání Unicode 8.0. I to bude pravděpodobně důvod, proč Google své žluté kuličky více polidštil. V různých pleťových odstínech by totiž vypadaly asi celkem podivně.

emoji unicode 9 - modifikátor barvy pleti

Pokud by vás zajímal kompletní seznam všech 74 nových emotikon, které v Unicode 9.0 přibudou, můžete se podívat na web emojipedia.org, kde je možné si je rozkliknout a podívat se na originální vzhled Unicode a také na vzhled v podání ikonek Googlu. Díky tomu, že Google již v Developer Preview Androidu N podporuje úplně nový Unicode 9.0, předběhl tak konkurenční iOS a poprvé v historii nabídne větší množství ikonek.

Zdroj: androidpolice.com.

Daniel Macho
O Autorovi - Daniel Macho

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (18)