Menu

Android Open Accessory – vyrobte si vlastní hardware!

Google na letošní vývojářské konferenci Google I/O 2011 (konala se 10.-11. května v San Franciscu) představil velmi zajímavou novinku týkající se možnosti vývoje hardware. Telefony a tablety podporující rozhraní Android Open Accessory (které bylo implementováno v operačním systému Honeycomb 3.1+ a zpětně doplněno do části Gingerbread 2.3.4+) nyní mohou využít svůj USB konektor pro připojení dalšího hardware, který tento standard podporuje.

Open-source hardware

Takový hardware si přitom může vyvinout prakticky kdokoliv, jeho základ totiž může tvořit dobře známá open-source platforma Arduino, tedy základní deska s jednočipovým mikropočítačem. Open Accessory k tomu navíc přidává podporu režimu USB host (hostitel), která zajistí, že se k zařízení může bez problému připojit i telefon, který sám možností USB host neoplývá. Vše navíc funguje zcela automaticky. Při prvním připojení nového hardware se telefon s Androidem automaticky přepne do tzv. accessory módu, přečte si, o jaký hardware se jedná, a nabídne uživateli stažení obslužné aplikace, pokud ještě na telefonu není. Pokud už aplikace nainstalovaná je, připojení zařízení přes USB vždy způsobí její automatické spuštění a uživatel se nemusí o nic starat.

Možnosti využití

Jistě vás hned napadne spousta možností, jaký hardware byste mohli ke svému Androidu připojit. Od různých měřících a zdravotních pomůcek (krokoměr, tlakoměr, výstup z posilovacích strojů), přes hračky a modely (dálkově nebo přímo ovládaná autíčka, letadla, UAV), různé zobrazovače (notifikační displej na stůl, HUD projektor v autě, hudební ekvalizér) až po kompletní ovládání domácnosti (spouštění a přepínání elektrospotřebičů, ovládání osvětlení, vytápění, oken, žaluzií), na kterém už ostatně Google pracuje ve specifikaci Android@Home. Některé z příkladů si můžete prohlédnout na tomto videozáznamu z letošního Google I/O:
 

 

Pokud vás zajímá programátorská stránka Open Accessory, můžete zhlédnout celou přednášku:

ADK neboli vývojářský kit

Aby Google vývojářům usnadnil život, vytvořil pro ně tzv. development kit, zkráceně ADK (Android Open Accessory Development Kit).

Ten obsahuje základní desku Arduino typu Mega2560 s integrovaným USB host “shieldem” (přídavnou deskou) dle designu Circuits@Home.

Pro lepší demonstraci možností je doplněn o demoshield Googlu, který obsahuje jak ovládací prvky (citlivý joystick, mikrospínače) a snímače (teplotní a světelný senzor), tak výstupy (LEDky s plynulým nastavením barev, relé pro spínání dalších připojených obvodů). Součástí SDK je potom aplikace Demokit, která funguje na Android OS 3.1+ nebo 2.3.4.+ a naplno ukazuje možnosti ADK a demoshieldu, viz následující video (na konci je pak použit projekt s LED displejem, který jsme dělali s kolegou Janem Schejbalem):

 

V balíčku ADK kitu jsou pak ještě k dispozici 2 servomotorky a napájecí adaptér (k napájení ale postačí i USB nebo baterie), a nezbytný USB-microUSB datový kabel.

Soutěž Open Call pro Google Developer Day

V rámci propagace nového Open Accessory vyhlásil Google soutěž pro vývojáře, ve které rozdal pro každou zemi pořádající Google Developer Day až 10 ADK kitů. V České republice se do druhého kola dostalo celkem 8 projektů, z nichž 5 bylo nakonec realizováno a představeno na GDD, kde si je mohli návštěvníci vlastnoručně vyzkoušet. Tyto projekty si podrobně ukážeme v navazujícím článku o tomto víkendu, zůstaňte naladěni :)

 

Komentáře

NemoCZ

NemoCZ

26.10.2011 7:43

Kde se dá sehnat ta sada? Když jsem hledal našel jsem jen samotne ADK arduino…

Vstepik

Štěpán Víteček 0

26.10.2011 9:57

Jo to by mě taky zajímalo. Kde ?

Stanislav Ošmera

Stanislav Ošmera

26.10.2011 11:27

No teda to by bylo moje prani mit HUD projektor v aute.
Optimalni by bylo: nastoupim do auta, zasunu telefon do nejake kolibky a spusti se navigace ktera bude promitat na predni sklo, ovladat ji budu tim ze budu jen mluvit, zaroven se samozrejme telefon pripoji na audio vybaveni auta tudiz pujdou hovory pres reproduktory, a zaroven si budu moci treba pustit muziku kterou mam v tom telefonu.
Vicemene neni nic co by tomu branilo, vsechny veci jsou jiz funkcni jen to dat dohromady aby to fungovalo bez nejakych problemu.

Mach4

Petr MišákAdministrátor 26

26.10.2011 13:15

Pěkný nápad, zkusíme se nad jeho realizaci zamyslet. Napadá ještě někoho, jak bych chtěl ADK využít k užitku všech?

robert+

robert+

26.10.2011 14:18

to Stanislav Ošmera : tak to je az na par detilu mozne i ted: ja to mam tak, ze mam aktivny drziak, ten ked zacne nabijat tel -> zapne sa BT, BT sa sparuje s Car-audio ->pusti sa mi muzika do auta + navigace..

po kliku na microfonek namluvim kam chci a jedu :)

Roman Hošek

Roman Hošek

26.10.2011 18:25

Sakra hodil by se, jen by to chtelo podporu zarizeni, momentalne sem resil napajeni z micro USB alespon meho SGS, hw pry podporuje, ale je to tam spatne vedene na desce, alespon podle XDA. Oficialne USB host podporuje az SGS2 nemate nekdo zkusenosti, kolik modelu to momentalne podporuje? Staci mi ziskat napajeni, pro zatim.

Vstepik

Štěpán Víteček 0

26.10.2011 18:34

Kde se dá sehnat ten ADK Kit od Googlu ? Já sehnal jen obyčejné Arduino.

Roman Nepšinský

Roman Nepšinský

26.10.2011 20:06

My jsme tyhle kity dostali od Googlu v rámci soutěže. Stejný efekt docílíte s běžným Arduinem na bázi mega a USB host shieldem třeba odsud http://www.dfrobot.com/index.php?route=product/product&product_id=498

Na prodej celého kitu jsou linky jen na tenhle japonský obchod, nebo přeprodávky z eBay (asi od lidí, kteří to dostali na I/O)
http://www.rt-shop.sakura.ne.jp/rt-shop/index.php?main_page=product_info&products_id=2731&language=en

Adam Hořčica

Adam Hořčica

26.10.2011 20:51

ADK kit přímo od Google se prakticky sehnat nedá. Viděl jsem to jen na jednom čínském obchodě za $400! Což je hodně „ulítlá“ cena.

Nicméně, vzhledem k tomu, že se jedná o opensource, dá se koupit od jiných výrobců. Arduino nabízí přímo Mega ADK – http://arduino.cc/en/Main/ArduinoBoardADK a nebo Seeeduino ADK – http://www.seeedstudio.com/depot/seeeduino-adk-main-board-p-846.html. První jmenovanou desku jsem u nás viděl prodávat na pvelectronic.inshop.cz, druhou pak mají na hwkitchen.com. Oproti kitu od Googlu k tomu nedostanete napájecí zdroj ani demoshield (ten je stejně k ničemu).

Plus.google.com-113467725527067709066

Michal Janoušek 0

27.10.2011 12:33

Nejlépe asi na ebay, ale pokud ho opravdu chceš existují i další kity, které jsou kompatibilní s ADK specifikací např. Seeduino a jsou mnohem levnější. Tuším, že v ČR zatím žádná distribuce není, ale klidně mě někdo opravte.

hop.sem

hop.sem

17.11.2011 23:00

Dovolim si te opravit. Zkusil bych.
http://www.czechduino.cz/?czechduino.cz-obchod,28

RSS (komentáře k článku)