Android Open Accessory – vyrobte si vlastní hardware!

SONY DSC

Google na letošní vývojářské konferenci Google I/O 2011 (konala se 10.-11. května v San Franciscu) představil velmi zajímavou novinku týkající se možnosti vývoje hardware. Telefony a tablety podporující rozhraní Android Open Accessory (které bylo implementováno v operačním systému Honeycomb 3.1+ a zpětně doplněno do části Gingerbread 2.3.4+) nyní mohou využít svůj USB konektor pro připojení dalšího hardware, který tento standard podporuje.

Open-source hardware

Takový hardware si přitom může vyvinout prakticky kdokoliv, jeho základ totiž může tvořit dobře známá open-source platforma Arduino, tedy základní deska s jednočipovým mikropočítačem. Open Accessory k tomu navíc přidává podporu režimu USB host (hostitel), která zajistí, že se k zařízení může bez problému připojit i telefon, který sám možností USB host neoplývá. Vše navíc funguje zcela automaticky. Při prvním připojení nového hardware se telefon s Androidem automaticky přepne do tzv. accessory módu, přečte si, o jaký hardware se jedná, a nabídne uživateli stažení obslužné aplikace, pokud ještě na telefonu není. Pokud už aplikace nainstalovaná je, připojení zařízení přes USB vždy způsobí její automatické spuštění a uživatel se nemusí o nic starat.

Možnosti využití

Jistě vás hned napadne spousta možností, jaký hardware byste mohli ke svému Androidu připojit. Od různých měřících a zdravotních pomůcek (krokoměr, tlakoměr, výstup z posilovacích strojů), přes hračky a modely (dálkově nebo přímo ovládaná autíčka, letadla, UAV), různé zobrazovače (notifikační displej na stůl, HUD projektor v autě, hudební ekvalizér) až po kompletní ovládání domácnosti (spouštění a přepínání elektrospotřebičů, ovládání osvětlení, vytápění, oken, žaluzií), na kterém už ostatně Google pracuje ve specifikaci Android@Home. Některé z příkladů si můžete prohlédnout na tomto videozáznamu z letošního Google I/O:
 

Google I/O 2011: Keynote Day One

Google I/O 2011: Keynote Day One

 

Pokud vás zajímá programátorská stránka Open Accessory, můžete zhlédnout celou přednášku:

Google I/O 2011: Android Open Accessory API and Development Kit (ADK)

Google I/O 2011: Android Open Accessory API and Development Kit (ADK)

ADK neboli vývojářský kit

Aby Google vývojářům usnadnil život, vytvořil pro ně tzv. development kit, zkráceně ADK (Android Open Accessory Development Kit).

adk01

Ten obsahuje základní desku Arduino typu Mega2560 s integrovaným USB host “shieldem” (přídavnou deskou) dle designu Circuits@Home.

adk04

Pro lepší demonstraci možností je doplněn o demoshield Googlu, který obsahuje jak ovládací prvky (citlivý joystick, mikrospínače) a snímače (teplotní a světelný senzor), tak výstupy (LEDky s plynulým nastavením barev, relé pro spínání dalších připojených obvodů). Součástí SDK je potom aplikace Demokit, která funguje na Android OS 3.1+ nebo 2.3.4.+ a naplno ukazuje možnosti ADK a demoshieldu, viz následující video (na konci je pak použit projekt s LED displejem, který jsme dělali s kolegou Janem Schejbalem):

Playing with ADK development kit from Google

Playing with ADK development kit from Google

 

V balíčku ADK kitu jsou pak ještě k dispozici 2 servomotorky a napájecí adaptér (k napájení ale postačí i USB nebo baterie), a nezbytný USB-microUSB datový kabel.

Soutěž Open Call pro Google Developer Day

V rámci propagace nového Open Accessory vyhlásil Google soutěž pro vývojáře, ve které rozdal pro každou zemi pořádající Google Developer Day až 10 ADK kitů. V České republice se do druhého kola dostalo celkem 8 projektů, z nichž 5 bylo nakonec realizováno a představeno na GDD, kde si je mohli návštěvníci vlastnoručně vyzkoušet. Tyto projekty si podrobně ukážeme v navazujícím článku o tomto víkendu, zůstaňte naladěni :)

DSC09516

Roman Nepšinský
O Autorovi - Roman Nepšinský

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Dancing wall from front

ADK projekt – dancing wall

Články Michal Janoušek Michal Janoušek
6 min. uložit na později
gdd11-062

ADK projekty ze zahraničních GDD

Články Roman Nepšinský Roman Nepšinský
2 min. uložit na později

Finále Open Call Android ADK

Blog terox terox
1 min. uložit na později
284_GDD_lowres

Android dancing wall

Blog terox terox
5 min. uložit na později

Komentáře (11)