Jak zjistit, jestli konkrétní aplikace používá kameru či mikrofon mobilu?

Android notifikace použití kamery mikrofonu

Jedenáctá verze systému Android hodně dbá na to, aby měl uživatel co nejvíce pod kontrolou oprávnění pro jednotlivé aplikace. Přístup k fotoaparátu jde povolit jednorázově a sledování polohy je možné například spouštět pouze při reálném používání aplikace. Jedna celkem šikovná věc, kterou naopak disponuje konkurenční iOS, však chybí. Android v základu neumí používat notifikace o použití kamery a mikrofonu konkrétními aplikacemi. Dá se to zařídit, jen je k tomu potřeba dodatečný nástroj.

Access Dots - Android 12/iOS 1
Access Dots - Android 12/iOS 1

Pomocníkem je v tomto případě aplikace Access Dots. Jejím úkolem je do Androida přinést přesně tu funkci, kterou poskytuje systém od Apple. Jakmile ji nainstalujete a nastavíte, bude na zvoleném místě prostřednictvím barevné tečky informovat, že některá z aplikací používá mikrofonní vstup nebo něco snímá kamerou.

Po instalaci nejprve nástroji Access Dots povolte přístup k funkcím pro usnadnění. Jakmile to provedete, funkce je již zapnutá. Pravděpodobně ale budete chtít provést několik detailnějších nastavení. Tím hlavním je umístění tečky a její barva pro dvě zmíněné situace. Při použití kamery nebo mikrofonu nějakou z aplikací umí tento Android nástroj zobrazovat notifikace alias tečky v libovolných barvách. Základní jsou zelená pro kameru a oranžová pro mikrofon. Co se týká umístění, tak v základu je k dispozici několik variant pro horní i dolní okraj a dokonce také specifikace vlastního prostoru pomocí souřadnic pixelů. To je ovšem placená možnost.

Kromě zobrazování zmíněných dvou teček má Access Dots ještě jednu zajímavou funkci. Pod ikonkou hodin v menu vpravo dole se ukrývá “log” neboli záznam o veškerých aktivitách. Najdete v něm historii přístupů konkrétních aplikací ke kameře či mikrofonu. A to s přesnými časovými značkami, kdy k tomu došlo. Celkově umí tento pomocník jednoduše usnadnit kontrolu nad chováním aplikací. Hodit se může nejen podezřívavým uživatelům, kteří některým aplikacím nevěří. Uplatnění najde i u lidí, kteří by chtěli prozkoumat, jak se který nástroj v různých situacích chová. A zda svých práv nezneužívá.

Jak moc lpíte na kontrole oprávnění pro aplikace?

Marek Houser
O Autorovi - Marek Houser

Fanoušek technologií už od chvíle, kdy jako malý kluk zadával příkazy Lemíkům na "dvaosmšestce". V záloze stále uchovává starý a podle všeho nezničitelný OnePlus2, ale… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

zamek_obrazovky_ico

7 způsobů, jak lze obejít zámek obrazovky

Návody Karel Kilián Karel Kilián
8 min. uložit na později

Komentáře (3)