Android N opět promění vzhled oznámení a rychlého nastavení

android_70_n_ico

Google v Androidu 5.0 Lollipop poměrně zásadně změnil grafický styl oznámení a panelu rychlého nastavení. Podle informací serveru Android Police se v příští verzi tyto prvky opět promění a nebude se jednat jen o kosmetické změny. Oznámení budou obsahovat více informací, změnou projde i rychlé nastavení. Prostředí rychlého nastavení dostává nový styl se stránkami a editace dlaždic by měla být snazší.

Samozřejmě je nutné brát v úvahu skutečnost, že připravovaná nová verze Androidu ještě není ani ve stádiu beta testování, proto je nutné veškeré informace o ní brát s rezervou. Cokoli se ještě může změnit, případně testované novinky mohou být použity až v některé z dalších verzí nebo třeba vůbec. Jinými slovy: nic není stoprocentní, dokud to není oficiálně potvrzeno.

Oznámení

Obrázek níže, publikovaný serverem Android Police, není ve skutečnosti snímkem obrazovky, ale jakýmsi modelem toho, jak budou nová oznámení vypadat. Skutečné snímky obrazovky totiž v tuto chvíli není možné zveřejňovat. První věcí, které si můžete všimnout, je skutečnost, že oznámení využívají celou šířku obrazovky. Zřetelná je také výrazně menší nápadnost oddělení jednotlivých položek, čímž Google tak trochu vycouval ze svého designu ve stylu karet.

Každá položka v seznamu obsahuje také řádek s názvem aplikace, která oznámení vyvolala. Tyto informace jsou k dispozici v aktuálním uživatelském rozhraní oznámení, nicméně pro jejich zobrazení je nutné dlouze podržet prst na dané položce.

Oznámení také budou schopna zobrazit text v barvách, jejichž paleta ale bude omezená. Ikony aplikací jsou menší a méně výrazné. Nejlépe si představu o připravovaných změnách uděláte z následujícího obrázku, který srovnává stávající a připravovanou verzi.

V horní části notifikací se zobrazuje panel s vybranými rychlými přepínači, které budou jistě vítanou změnou. Tento princip přitom používala a používá celá řada výrobců, kteří poskytují ovládací prvky v horní liště „na první vytažení,“ zatímco Google se až dosud držel konceptu odděleného panelu rychlých nastavení. Dalším potažením pak zobrazíte plnohodnotný panel rychlého nastavení, nicméně ty nejdůležitější prvky by měly být v Androidu N snadněji dostupné.

Rychlá nastavení

Při otevření panelu rychlého nastavení čeká uživatele povedená animace, během které se zmenšené přepínače přesunou do plnohodnotného zobrazení. Stejně, jako notifikace, využívá i rychlé nastavení celou šířku obrazovky. V této verzi nevidíme ikony pro Wi-Fi a Bluetooth s malou šipkou pro vstup do podrobnějšího nastavení.

V pravém dolním rohu je j dispozici tlačítko Edit, což znamená, že Google hodlá přinést rychlejší možnost úpravy uživatelského rozhraní rychlého nastavení. Ze dvou teček v dolní části pak soudíme, že v této části UI bude možné listovat po stránkách horizontálním posunem.

Výše uvedené informace a obrázky vycházejí z velmi rané verze Androidu N, takže je možné, že Google (možná i zásadně) do vydání konečné verze ještě změní způsob, jakým tyto prvky fungují.

Mimochodem si můžete všimnout ikony pro vstup do seznamu aplikací. Redaktoři Android Police totiž zatím neviděli nic, co by naznačovalo, že by z Androidu N měl být tento prvek odstraněn, jak naznačovala například zpráva Android N: Přijde Android o svou ikonickou nabídku aplikací? Opět ale platí, že je ještě příliš brzy na nějaké předčasné, natož pak konkrétní závěry.

Očekává se, že vyhledávací gigant představí Android N na výroční vývojářské konferenci Google I/O, která proběhne 18. až 20. května v Mountain View. Do té doby si můžete přečíst výběr očekávaných novinek, který jsme přinesli ve článku Android 7.0 N přijde za 90 dní. Co víme, tušíme a čekáme?

Zdroj: Android Police.

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

Karel Kilián je zkušený technický redaktor a copywriter s bohatou praxí v oblasti informačních a komunikačních technologií. Jeho kariéra začala na pozici prodavače, odkud postupně… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (10)