Menu

Android M bude představen během konference Google I/O 2015

První informace, že Google pracuje na další generaci Androidu, se objevily na konci loňského roku. Nečekané potvrzení existence nové verze systému, označené jako Android M, přišlo v noci na dnešek.

Google zveřejnil oficiální program každoroční vývojářské konference Google I/O, která proběhne 28. a 29. května v Moscone Center v San Franciscu, a prozradil v něm možná více, než původně zamýšlel. V poznámce k události “Android for Work Update”, jež se bude konat hned první den akce, je totiž přímo zmíněna další verze mobilního operačního systému – Android M.

Snímek události, ve které je zmíněn Android M

Snímek události, ve které je zmíněn Android M

Samozřejmě zde nejsou uvedeny žádné konkrétní podrobnosti, takže vše, s čím se v tuto chvíli musíme spokojit, je potvrzení existence a skutečnost, že přinese “sílu Androidu na všechny druhy pracovišť.” Později byla tato část z programu odstraněna.

Představení Androidu M by nebylo až tak velkým překvapením – loni v rámci téže akce Google prezentoval Android L (dnes známý jako Android 5 Lollipop) a následně uvolnil i jeho vývojářský náhled (“developer preview”). Android 5 přitom aktuálně běží přibližně na desetině zařízení (viz aktualita Lollipop roste – zdvojnásobil své zastoupení napříč zařízeními s Androidem).

Bude se Android M jmenovat Muffin?

Bude se Android M jmenovat Muffin?

Zatím můžeme tipovat, jaké kódové označení příští verze Androidu ponese. Je téměř jisté, že název bude začínat na písmeno “M” a bude se jednat o nějaký druh cukrovinky. Co byste například říkali na Android Macron? Nebo Android Muffin?

Zdroje: Android Police, Droid Life, Android and Me, Android Headlines, 9to5Google, Android Central, Mobil Telefon a The Verge.

 

Komentáře

Martin P.

Martin P.

7.5.2015 8:19

…for Work… mě stále připomíná to že velké firmy opravdu nebudou chtít svá data cpát do externího cloudu. MS to už u Windows Phone pořešil ikdyž to nevytrubuje tak veřejně. Ale systémovou politikou lze služební smartphone svázat pouze s firemní sítí , firemní poštovní server, firemní office , zašifrovat, uzamknout atd.

Tadeáš

Tadeáš

7.5.2015 8:51

Moc tomu nevěřím, že by po tak krátké době představili další generaci Androidu. Možná to spíš bude Android M 5.2.
Vždyť kolik let jim trval přechod ze 4.0 na 5.0. I když na druhou stranu u Chromu jedou novou číselnou verzi pomalu co měsíc :)
Každopádně doufám, že nový android bude lepší jak Lollipop, který stojí za poop

greenhorn

greenhorn

7.5.2015 9:07

No možná právě proto že ten lollipop je takový nepovedený zmetek, tak se to snaží rychle vytvořit novou generaci androidu :D Já teda v to doufám, protože s lízátkem nechci mít nic společného :D

Pyrat

7.5.2015 9:19

Kdo neumí lollipop používat tak ať neaktualizuje já mám android 5.1.1 na cyanogenmod a OnePlus one a jsem spokojen nem problém všichni hledáte chybí a už nevíte co by jste chtěli já si pam první verze androidu ty byly hrůza a nic neumely

Jerry

Jerry

7.5.2015 9:34

Mno ač věrný zastánce Androidu, aktualizace už mě začínají pěkně štvát…. Mám Samsung Note 3… Kdybych jel na českém O2 FW, jsem stále na 4.4.2, hodil jsem tam polskou 5.0, ale je to co se týče třeba bluetooth tragedie a je nutný upgrade na 5.1.1, který tohle řeší…. Jak to tak ale vypadá, dočkám se až za několik měsíců….

Je opravdu belký nešvar Androidu, že i tom telefony mají zpoždění ěnkde mezi půl rokem a rokem od nové verze Androidu, která často řeší i velké bugy.

A nedá se to házet jen na výrobce…. Android OS by měl fungovat tak, že jádro a co nejvíce věcí updatuje sám Google. Výrobci, ať si tam klidně cpou touchwiz apod, ale měla by to být povolená jen taková nadstavba, která nehrabe do jádra, o které se stará a upgraduje ho sám google….

Libor Foltýnek

7.5.2015 9:48

No jo, 5.1.1 je možná OK, ale co my s normálními telefony (splnou podporou LTE), kde je 5.0.2 a nebo dokonce 5.0 (Samsung S5)? Pak je LP fakt dost nepoužitelný zmetek.

Jerry

Jerry

7.5.2015 10:05

No právě…. Jako čekat na opravu velkého bugu třeba rok a to i u vlajkové lodi výrobce (Note3, S5) je fakt nechutně dlouhá doba a pro řadu lidí to znamená mít polovinu životnosti telefonu s ním nějaký problém…. Poslední FW pro český Note 3 od O2 vyšel v říjnu 2014!!! Tj. před 7 měsící…

Začínám už fakt přemýšlet nad Iphonem, protože cenově už to vyjde nastejno (jako můj další phone jsem uvažoval o Note 5 až vyleze), ale upgrady jsou tam o něčem uplně jiném a na řešení problémů se čeká max týdny a ne kvartály….

František Očenáš

7.5.2015 10:14

heh. ..Android M – to bude urcite Madafaka 6.0.0 Edition :-P

taky uz koukam ze muj NOTE 4 zacina byt pro Samsung stary sunt a zaujimavej je jenom S6 :-( . uvidime jestli aspon ten 5.1.1 dostanu ( M uz urcite ne, to je sichr )

jech

jech

7.5.2015 10:15

Jerry> Jenže to nejde. Linuxový systém se skládá z jádra systému (samotného Linuxu s ovladači), knihoven GNU, grafickýho serveru -X.org (desktop), Mir (mobilní Ubuntu), Wayland (Tizen, Sailfish) nebo SurfaceFlinger v Androidu. Pak jsou ještě systémový knihovny a nad tím běží aplikace.

Google umí aktualizovat systémový knihovny (Play Services) a aplikace. Ale nemůže na dálku aktualizovat grafický server nebo jádro, protože to závisí na ovladačích. A ovladače jsou starost výrobce HW komponenty. A třeba takovýmu MediaTeku trvalo přes rok než dodal ovladače svýho chipsetu pro KitKat. A do tý doby všichni výrobci telefonů s jejich chipsetem museli zůstat u 4.2. A v telefonu je toho HW strašná spousta, víc než v PC. Takže než výrobce sežene zakompiluje a otestuje ovladače veškerýho HW, trvá to strašně dlouho. A když to špatně otestuje, mají potom lidi problémy s BT, WiFi, NFC, GPS a dalšíma službama a stěžují si v diskuzích, že v novym Androidu něco nefunguje. Ten za to přitom vůbec nemůže, posral to výrobce chipu, který dodal polofunkční ovladač a výrobce telefonu, který ho nedostatečně otestoval.

Problém je v tom, že ovladače, ke kterým nejsou zdrojový kódy, nelze použít s jinou verzí jádra. A tady bych asi vyčetl Googlu to, že vůbec povolil v jejich open source systému používat closed source ovladače. Jenže pokud by to na začátku nepovolil, žádný telefon s Androidem by se nikdy neprosadil. Dopadlo by to jako se všema ostatníma pokusama o otevřený telefon. Buďto se vůbec nedostaly na trh nebo přišly se zoufale zastaralým HW, protožoe pro ten aktuální nebyly k dispozici open source ovladače.

Martin P.

Martin P.

7.5.2015 10:21

TO Pyrat subscriber dnes v 09:19 : No na mém Nexusu 7/3G Kitkat narozdíl od Lolipopu nepadal. A to bez experimentů s rootem, nebo alternativní ROM.

Jerry

Jerry

7.5.2015 10:42

Jech: Tohle se dá pochopit u noname china phonů…. Nikoli ale u TOP5… A navíc Google s Androidem je teď už v takové pozici, že si může začít diktovat. Výrobci CPU jsou defacto jen dva Qualcomm a Mediatek. Nevěřím tomu, že Google nemůže ÚZCE spolupracovat s oběma tak, aby ve chvíli vydání nové verze pro ně nebyly ovladače. A pokud by výrobci nechtěli, tak bych jim prostě odebral možnost cpát na ty phony Google Play.

Znovu opakuji – pokud na vlajkovou loď není ani největší výrobce schopný dodat novou verzi systému dříve jak za půl rok (a v případě Note3 to vidím tak na rok), tak je to špatně…. A ostatně ani Google není schopný i pro své Play telefony to dodat ihned, ale měsíční zpoždění nejsou výjimkou…

A v neposlední řadě dodám – ani půl roku testování nezabrání tomu, že můj Note 3 s Lollipopem má tak rozdrbané bluetooth low power, že není funkční s Wear hodinkami a Mibandem (stačí se vzdálit a už se nepřipojí). Tak sakra co tam testují, to fakt nechápu…. A opravu tipuji tak říjen, listopad…. Pokud vůbec… Proč sakra nejde takový bug mikroaktualizací s pár MB opravit hned. Ať mi nikdo netvrdí, že Samsung kupuje bluetooth od noname výrobce na blešáku….

SeppWinkler

SeppWinkler

7.5.2015 10:47

@Jerry & Jech: Jerry má pravdu. Ono to nejde preto, lebo Google na to kašle, inak by sa dalo nájsť riešenie a nevyhovárať sa na špecifiká Linuxu. Keby používateľ PC a Notebooku bol takto závislý na výrobcovi svojho HW pri aktualizácii systému, nedalo by sa na tom pracovať. BTW, nejde len o Windows, ale aj Linux si užívateľ aktualizuje na PC nezávisle na výrobcovi HW. Týmto smerom sa mali uberať aj mobily a tablety, lenže súčasný stav vyhovuje aj Googlu aj výrobcom HW. Všetci urobili z používateľov dementov, čo nesmú svoje zariadenie ani administrovať a ak chcú novú verziu, nech si kúpia nové zariadenie! Dúfam, že prídu časy, keď to užívatelia odmietnu a tieto firmy jednoducho pošlú do minulosti.

Martin P.

Martin P.

7.5.2015 10:59

To Jerry: Jenže právě ti výrobci jsou společní pro všechny výrobce smartphonů. Ani Samsung si nenechá psát zvlášť ovladače. Stejně Google nic Qualcomm a Mediateku neplatí. Výrobcům chipů bude jedno jestli na tom poje iOs, WP, AOS oni chtějí 1 000 000ks prodaných .

Pokud výrobce HW nemá motivaci napsat ovladače je to zabité. HP, Dell , nebo Lenovo takyne píše svoje ovladače pro chipsety, krafiky, zvukovky atd… ….ale Intel, Reatek, AMD, nvidia…. atd… Pokud oni neudělají ovladače pro nový systém tak nikdo.

Jerry

Jerry

7.5.2015 11:12

No však jo…. proto taky říkám, že ač velký odpůrce Iphonu a v Androidu mám aplikace za několik tisíc, tak už o přechodu fakt začínám uvažovat…. Protože neschopnost opravit i velké chyby dřív jak v řádu měsíců mě už fakt vadí čím dál silněji a začíná to pomalu ale jistě přebíjet i výhody Androidu…

A prostě ne, nechce se mi věřit tomu, že Android je tak složitý, že trvá rok než jsou vydány ovladače pro novou verzi (a mezitím už Google vydá verzi novou).

shodan

shodan

7.5.2015 11:17

Android M powered by Microsoft metro :)

Jerry

Jerry

7.5.2015 11:18

Ještě dodám, že pokud není Samsung schopný donutit svého dodavatele čipsetů, o kterého odebírá za miliardy dolarů k tomu, aby garantoval třeba po dobu 3let dostupnost ovladačů do 2 měsíců od vydání nové verze (dlouho předtím jí ti top výrobci nějaké bety od Google mají), tak je to i jeho chyba.

Jenda

Jenda

7.5.2015 11:21

Klasika. Věšina telefonů nemá ani Lollipop (myslím tím vlajkové lodě). Ty, které ho mají tak mají spíše problémy. A už tu máme Android 6. Paráda. Když vidím, jak na iPhonu 4S mají lidi nejnovější iOS, tak aspoň za sebe mohu říct, že další telefon určitě nebude s Androidem.

kolega

kolega

7.5.2015 12:15

Android M znamená “marmeláda” : ) Ať se jdou vycpat, pokud to bude taková katastrofa jako “L” tak ať nespěchají…

Jenda

Jenda

7.5.2015 12:32

Jinak já hlavně nechápu, kde je problém. Všichni máme více méně unifikované telefony. Já mám Note 3. Snapdragon 800, grafika asi Adreno 330, kromě S pen nic extra nebo nějak exotického. Na co neexistují ovladače? Každýho půl roku je nový Ubuntu. Jde nainstalovat i na 10 let staré stroje. OK. Samsung má Touchwiz, ale ten již na Lollipopu jede. Na S6. Dál v Polsku už teda mají ROM s Lollipopem pro Note 3. Proč ne v ČR. Ale zase je fakt, že Android vznikl hlavně jako zobrazovač reklam od reklamní agentury Google. A tuto funkci plní dobře.

Radim

Radim

7.5.2015 12:54

Pro Jendu…. Nejsem si úplně jistý, že na ajfounu 4s mají lidi nejnovější systém…. alespoň teda moje švagrová určitě ne-e. nepřechvalte jabka….pomallluuuu

Martin P.

Martin P.

7.5.2015 13:01

To Radim dnes v 12:54 iP4S iOS 8.x má , iP4 ale již má pouze iOS7.x

Jerry

Jerry

7.5.2015 13:10

Öno taky iphone 4 za měsíc oslaví 5let :-/, Co by drtivá většina 5let starých Androidu dala za KK 4.4.2
Jako ono se.. pes na nějaké nové fičury, 99% lidí netuší jestli má 4.1 nebo 4.4, OS je především o možnosti instalovat aplikace, ale musí se bleskově opravovat chyby u elementárních funkčností….

Michal

Michal

7.5.2015 13:57

Pro všechny, co nadávají na Lollipop. Já ho mám na Nexusu 4 a 5 , bez problémů – upgrade přes OTA, bez smazání dat. Pokud máte problémy, je doporučené smazat telefon do továrního nastavení – kdo to udělal? To je jedna věc. Druhá je ta, že nejvíce si stěžují uživatelé Samsungu, takže je otázka, opravdu ho Samsung odladil pro svoje telefony? Třetí – Android je otevřený systém, a tak stejně jako například Windows trpí tím, že tam lze nainstalovat cokoliv a pak se “dějí věci”. Takže to není špatný Android nebo špatné Widle, ale to, co tam je, narušuje běh systému a pak jde vše do kytek. Za to ale úplně systém nemůže.

Michal

Michal

7.5.2015 14:07

Nejvíce mě drtí poznámky, můj příští telefon nebude Android. Klidně, to je vaše volba. Ale když něco porovnáváte, tak porovnávejte stejný věci. Důvod, proč je Android rozšířen, je jeho cena (což je i jeho slabina). iPhone je cenově úplně někde jinde. Neříkám, že je jedno lepší nebo horší, každý má svoje, ale nelze porovnávat telefon za 10 000 s telefonem za 30 000. Nelze porovnávat to, že do Androida nahrajete cokoliv, ale do iPhone ne, atd.
Jak jsem již psal, mám Android 5.1.0 na starém Nexusu 4. Vybral jsem si telefon, který byl sice (pro mě) dražší, ale s tím, že ho bude možné aktualizovat. Pokud jsou pro vás důležité aktualizace, tak si vybírejte ty telefony, u který se to garantuje a ne že si koupíte cokoliv a pak brečíte, že nejsou doživotní aktualizace.

Martin P.

Martin P.

7.5.2015 14:44

To Michal: Je problém v Pokud jsou pro vás důležité aktualizace, tak si vybírejte ty telefony, u který se to garantuje on to totiž negarantuje nikdo. Ani u Nexusu to vlastně garantované nemáte, neexistuje totiž písemný nebo ústní závazek Google nebo toho výrobce, že vám bude dodávat po slíbenou dobu nové verze OS.

Jenže spousta lidí si myslí, že v ceně přístroje je i služba, že jim budou dodávat nové ROM. Je to spíš přání né skutečnost.

Jinak to negarantuje to ani Apple negarantuje to ani Microsoft ( Nokia) , negarantují to ani výrobci PC hardware.

Lukáš

Lukáš

7.5.2015 16:20

Myslím že to bude 5.2 ale určitě ne rovnou 6. U 4.0 taky bylo až do 4.4 a ne hned 5.

Zmasterq

zmasterq 0

7.5.2015 17:50

me by zajimalo co si vsichni stezujou na lollipopymusite mit taky poradny fon a ne naky sunt a pak ze vam neco neslape ja mam lollipop na Z3 a dosud sem nemel zadny problem nebo zeby mi spadla aplikace nebo BT a to mam porad pripojen s SW3,jestli to neni ,ze jeden neco napsal a ostatni to opakujou ..

greenhorn

greenhorn

7.5.2015 19:52

Zmasterq. no nevím, ale s note 3 a nexus 7 (2013) nejsou dle mého šunty a co čtu na forech, tak lollipop přináší jen potíže proto si raději počkám na nový android a snad ten android m bude lepší

PCI

PCI

9.5.2015 14:15

Já mám Galaxy Nexus telefon a tablet Nexus 7 2013 na obojím Lolipop 5.1 a naprostá spokojenost.

AndroidIsBest

AndroidIsBest

21.7.2015 22:58

Já osobně se těším! Vy kteří to kritizujete (nic proti, každý má jiný názor) byste si měli přečíst o Androidu M více. Schválně, kdo z vás ví, že by Android M měl mít novou funkci AndroidPay? Na druhou stranu, když se to tak vezme myslím že polovina android zařízení má stále starý android jelly bean nebo kit kat a málo lidí má novějšího Lollipopa. Já sám mám Jelly Beana. Je to problém hlavně výrobců, kteří místo aby do starších modelů dali lepšího Androida, budou ho cpát hlavně a jenom do novějších modelů anebo na lepšího Androida udělají nový mobil. Myslím že část lidí ani neví jakého Androida má a je jim to jedno ale co ta část, která o svém Androidu a mobilu ví hodně ale nechce si koupit novější a dražší mobil s lepším Androidem?!

RSS (komentáře k článku)