Jak uspořádat malou “LAN party” na cestách? Android pomůže

Android LAN party

Vzpomínáte ještě na doby, kdy bylo populární hraní her s kamarády pomocí propojení počítačů přes LAN? Spousta z nás v dobách kdy, ještě nebyl internet tolik dostupný, trávila tímto způsobem nejednu noc. Tato metoda propojení se s rozmachem bezdrátových technologií a internetu pomalu, ale jistě vytrácí. Bezdrátové technologie nám však umožňují spoustu nových možností. Jednou z nich je také možnost učinit z našeho chytrého telefonu s operačním systémem Android bezdrátový router, který naše počítače propojí. Jak na to, si ukážeme v několika jednoduchých krocích.

Android jako router

Co k tomu budeme potřebovat?

  • Telefon či jiné zařízení se systémem Android.
  • Počítač se síťovou Wi-Fi kartou.

1) Vypnout mobilní data (volitelné)

V prvním kroku je vhodné vypnout mobilní data. Můžeme tedy přejít do “Nastavení” našeho telefonu, kde vybereme “Mobilní sítě” a deaktivujeme “Mobilní data”. Pro vypnutí můžeme ve většině případů použít také lištu s nástroji. Důvod je prostý – ušetříme tím data, která by mohla jednotlivá PC zbytečně čerpat (synchronizace, Dropbox apod.). Tento krok není povinný, ale hodí se – ke hraní po LAN internet potřebný není a proč zbytečně čerpat vlastní data, že?

2) Aktivace mobilního hotspotu

Nyní je nutné aktivovat tzv. “Mobile hotspot”, či “WiFi hotspot” apod. Znovu tedy přejdeme do nastavení a zvolíme “Další sítě”. Zde si povšimneme kolonky s názvem “Sdílení připojení k Internetu”, kterou otevřeme. Nyní už postačí pouze aktivovat “Mobile hotspot”.

Některé položky se mohou lišit

Název mobilního hotspotu či jeho aktivace může být u různých telefonů mírně odlišná.

3) Připojení do hry

Tímto jsme z našeho telefonu učinili přístupový bod a do vybrané sítě můžeme připojit jednotlivé počítače. Ty se budou následně chovat stejně, jako kdyby byly propojeny dříve využívanou metodou (klasickým routerem).

Po dokončení všech zmíněných bodů se jednotlivé počítače nacházejí ve stejné sítí a my tak můžeme přikročit k pohodlnému hraní s našimi přáteli. Pozor si jen dejte na firewall – při vytvoření serveru a následném připojování spoluhráčů se na pozadí může ozvat firewall, který standardně může připojení blokovat. Je potřeba jej tedy umírnit a udělit výjimku.

Jak to funguje v praxi?

Nelze počítat s tím, že by mobilní telefon nahradil klasický router, který je k této činnosti stvořen. Na druhou stranu při menším počtu počítačů toto řešení stačí, navíc nepotřebujeme žádné další zařízení a v podstatě ani napájení. Při našem testování bylo zapojeno 5 počítačů a hra FlatOut 2 pracovala bez problémů. Bezdrátový router vytvořil telefon Huawei Mate 7. Tento způsob zapojení nebude vhodný na FPS hry (Counter Strike, Call of Duty apod.), protože odezvy mohou být o něco delší. Tento způsob lze využít například ve vlaku při dlouhém cestování, když se sejde několik přátel s notebooky.

Využíváte váš přístroj se systémem Android jako router?

Kuba Drhlík
O Autorovi - Kuba Drhlík

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (10)