Falešné Fotky Google dál ohrožují Android. Jaké další útoky frčí?

Android hrozby únor 2022 Fotky Google Cerberus

Společnost ESET zveřejnila další report s největšími hrozbami pro systém Android. Během února se znovu nejvíce projevoval hlavně bankovní malware Cerberus, který se snaží páchat škody i skrze falešnou podobu populární aplikace Fotky Google. Škodlivý software Cerberus se přitom začal v minulém měsíci objevovat v mnohem intenzivnější míře. Byl detekován u devíti případů z deseti.

Google Photos
Google Photos

„Únorové zvýšení aktivity malwaru Cerberus bylo nebývale silné. Šířil se i prostřednictvím nelegitimní verze aplikace Google Photos (Fotky Google). Stejné chování jsme u něj pozorovali již v lednu. I to lze pokládat za odklon od běžných strategií útočníků, kdy droppery, které malware šíří, vydávají každou chvíli za jinou aplikaci a službu. V únoru tak rozhodně vsadili spíše na kvantitu a sílu útočných kampaní,” komentuje hrozby za únor 2022 pro platformu Android v Česku Martin Jirkal, vedoucí analytického týmu v pražské pobočce společnosti ESET.

Druhý nejčastější malware Agent.IEG měl v únoru nejčastěji podobu aplikace pro přehrávání hudby MX Player, kterou útočníci opět zneužili již v lednu. Trojský kůň Andreed, který byl minulý měsíc třetí nejčastější, se zase objevoval hlavně v mobilních hrách. Připomínáme, že zmíněné falešné aplikace pocházejí z prostředí mimo oficiální Obchod Google Play. Dávejte si tedy velký pozor, pokud vás nějaká reklama povede jinam.

Jak často stahujete aplikace mimo Obchod Google Play?

Marek Houser
O Autorovi - Marek Houser

Fanoušek technologií už od chvíle, kdy jako malý kluk zadával příkazy Lemíkům na "dvaosmšestce". V záloze stále uchovává starý a podle všeho nezničitelný OnePlus2, ale… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (0)