Menu

Android aplikace uživatele tajně neposlouchají. Můžou je ale špehovat

Vědci z bostonské Northeastern University provedli několik výzkumů, které se týkaly Android aplikací a toho, jestli vás tajně neposlouchají, aby následně mohly přinášet personalizované reklamy. Otestovali více než 17 260 aplikací, ani u jedné ale nezjistili, že by uživatele tajně odposlouchávala. Zcela nevinné ale také nejsou, vědci zároveň zjistili i něco jiného.

Aplikace vás neposlouchají, můžou ale špehovat jinak

Test byl prováděn na deseti Android zařízeních, které řídil speciální program. Jak už jsme si řekli výše, ani jedna testovaná aplikace tajně neposlouchá. Vědci však zjistili, že některé aplikace často zaznamenávají video záznam obrazovky telefonu a následně jej ve formě obrázků posílají na servery třetích stran.

Jedna z takových aplikací se nazývá goPuff a používá služby analytické firmy Appsee. Pomocí videa zaznamenává interakci uživatelů s aplikací a následně video analyzují na serverech společnosti Appsee. Díky tomu tak v podstatě vidí každý váš krok a vše, co s aplikací děláte. Velmi dobře to ukazuje video výše, kde se ukazuje jedna taková nahrávka.

Po upozornění od vědců vložili vývojáři goPuff upozornění do podmínek použití a zároveň odstranili Appsee SDK z iOS i Android aplikací. Podle vývojářů jím nahrávání pomáhala optimalizovat služby. To pravděpodobně může být pravda. Zajímavé na této zprávě je to, že často slýcháme a vidíme informace o tom, že aplikace tajně poslouchají konverzace, jenže poměrně velký vzorek ukázal, že se to neděje, místo toho se odhalilo, že aplikace si jednoduše vaše činnosti nahrají přímo z obrazovky.

Vadilo by vám, kdyby si aplikace nahrávala to, co v ní děláte. Například kvůli lepší optimalizaci?

Zdroj: phonearena.com

 

Komentáře

Kulichoid

kulichoid 148

5.7.2018 22:07

Za ty roky, co uživám kdejaké aplikace, co mohou sledovat kde co, jsem nezjistil problém. Nabízené reklamy mě neoslovují a zřejmě moje sms, příspěvky i hovory v češtině…nikoho nezajímají. :-)

Radeg

radeg 33

6.7.2018 7:12

“…poměrně velký vzorek…”?
Kolik aplikací je v GP?

Daevis

David TrlicaRedaktor 51

6.7.2018 10:58

@radeg: Je to podobný styl toho, když se například dělají průzkumy k volbám, kde se berou výsledky například od 500 uchazečů, ale výsledky pak odpovídají mnohem většímu množství populace. Zde u aplikací je to podobné.

SeppWinkler

SeppWinkler 17

6.7.2018 11:57

Vadilo.

Mtrakal

mtrakal 0

7.7.2018 9:18

Tak všichni co by jim to vadilo by měli přestat používat většinu webů (dělají se heatmapy I nahrává pohyb myší apod), ať už pro marketing, nebo analýzu používání a optimalizaci rozmístění prvků apod… To samý se dělá v aplikacích, taky se používá a/b testing takze kazdej uživatel (resp skupina) dostává jiný obsah, funkce apod… Nahrávání co user dělá, případně kam klika, odkud a v jakém pořadí, apod, je naprosto běžná praxe vývoje aplikací ☺️.
Uzivatel s tím v podstatě nemá šanci nic udělat. Faktem je, že ve většině případů je uživatel jako jedinec každému u zadele a jde jen o vylepšení a lepší zacílení na “většinu”

RSS (komentáře k článku)