Android 6.0 při volání na tísňovou linku zobrazí polohu
- Zprávičky
- Karel Kilián
- 7.9.2015
- 9
Jednu z nových funkcí Androidu 6.0 Marshmallow potvrdil server Android Police se zpožděním. Její praktické otestování totiž vyžaduje telefonát na tísňovou linku (ve Spojených státech číslo 911), které je ale v případě, že volající nevyžaduje pomoc, nelegální. Asi jen těžko by redaktor vysvětloval vytíženému operátorovi tísňové linky, že použil nouzové volání pouze z důvodu sepsání článku. I proto (protože číslo 911 funguje i v Česku – dovoláte se na jednotnou linku 112) doporučujeme, abyste níže uvedený postup sami nezkoušeli.
Pokud tedy na telefonu s testovacím sestavením Androidu 6.0 Marshmallow vytočíte tísňovou linku 911 či jiné číslo nouzového volání, bude se aplikace Číselník chovat jinak, než obvykle. Na obrazovce se ukáže název nouzového centra, se kterým jste spojeni, a pod ním mapa s vyobrazením vaší aktuální pozice. Jedná se rozhodně o velmi praktické vylepšení, tím spíše, vezmeme-li v úvahu, kolik volajících není ve stresu schopno sdělit operátorovi tísňové linky svou pozici, případně jim není přesně známo, kde se nalézají. S novou funkcí tedy stačí pohlédnout na displej a uživatel bude moci zjistit přinejmenším název ulice nebo číslo silnice, čímž pomůže k rychlejšímu příjezdu záchranných složek.
Nejen v zámoří, ale i u nás v Česku poskytují systémy tísňových center operátorům alespoň přibližnou pozici volajícího, získanou na základě okolních základnových stanic mobilní sítě. V městském prostředí může být toto zaměření relativně přesné, nicméně v místech s menším pokrytím, například na méně frekventovaných cestách, se odchylka může pohybovat i v řádech kilometrů, což je v situacích, kdy jde o každou minutu, nedostačující.
Bude to fungovat i při volání na linku 112?
V tuto chvíli je potvrzena funkčnost ve Spojených státech a snímek v tomto článku pochází z Pákistánu, kde coby nouzová linka slouží číslo 115. Je tedy pravděpodobné, že tato užitečná pomoc při mimořádných událostech bude dostupná ve více zemích na světě. Nemůžeme ale potvrdit, ani vyvrátit, že je či bude k dispozici u nás, lze ale předpokládat, že s touto praktickou „vychytávkou“ přijdou časem i alternativní číselníky třetích stran.
Zdroje: Android Police, James Terrell, Android Headlines.
Karel Kilián je zkušený technický redaktor a copywriter s bohatou praxí v oblasti informačních a komunikačních technologií. Jeho kariéra začala na pozici prodavače, odkud postupně… více o autorovi
Komentáře (9)
Přidat komentář