Android 4.2 a příčina jeho náhodných restartů

a42_ico

Ve druhé polovině listopadu jsme ve článku Je Android 4.2 nejproblémovější verzí od dob Honeycombu? přinesli výčet některých chyb, na které narazili majitelé telefonů a tabletů s nejnovějším Androidem 4.2. Nejmenším problémem byl chybějící prosinec v aplikaci Lidé. Tuto chybu nyní Google opravuje v aktualizaci s číslem 4.2.1. Podstatně vážnější je rychlé vybíjení baterie, které v diskuzi pod článkem potvrdilo i několik našich čtenářů.

Jednoznačně nejnepříjemnější jsou náhodné restarty, k nimž má údajně docházet bez varování a bez zjevného důvodu jak během aktivního používání, tak i v momentech, kdy je zařízení nečinné.

JR Raphael, který jako jeden z prvních publikoval informace o posílení systému zabezpečení v novém Androidu, potvrzuje, že sice nezaznamenal náhodné restarty s předfinální verzí Androidu 4.2 na Nexusu 10, ani na Nexusu 4, zato po oficiálním uvolnění nového Androidu na tento problém narazil jak na aktualizovaných zařízeních Nexus 7 a Galaxy Nexus, tak i na některých nových modelech.

Je to skutečně problém?

Není jisté, kolik procent uživatelů se s náhodnými restarty potýká, nicméně soudě dle odezvy na Internetu jich nebude právě málo. O náhodných restartech Androidu 4.2 se mluví jak v rámci oficiálních stránek, kde uživatelé mohou hlásit problémy s Androidem, tak i na nezávislých diskuzních fórech v čele XDA Developers.

Dobrou zprávou je, že pomoc je na cestě: Google si je vědom tohoto problému, údajně nalezl a přesně určil jeho příčinu a oprava prý bude zahrnuta v příští přírůstkové aktualizaci.

Co je příčinou?

O příčinách, vedoucích k samovolným restartům, Google zatím neprozradil žádné podrobnosti. Z dosavadních informací posbíraných uživateli se ale dá alespoň přibližně odhadovat zdroj závady.

Podezřelé HD Widgets

Někteří uživatelé, reportující nechtěné restarty, zaznamenali souvislost s HD Widgets – populárními a vysoce hodnocenými widgety dostupnými v Obchodě Play. Po odinstalaci této aplikace restarty ustaly, což vedlo k teorii, že viníkem mohou být právě HD Widgets.

Není to zcela pravda – pokud by byly příčinou restartů HD Widgets, nepotýkali by se s nimi uživatelé, kteří nemají tuto aplikaci nainstalovanou. Také vývojáři HD Widgets tvrdí, že komunikovali s firmou Google ohledně pádů a Google prý potvrdil, že aplikace sama o sobě není na vině, a že chyba je na úrovni operačního systému. Vzhledem k tomu, jak je postavena architektura Androidu, by nemělo být možné, aby jedna aplikace shodila celý systém, bez ohledu na závažnost selhání. V nejhorším případě by aplikace měla být následkem chyby uzavřena a uživatel informován, že proces byl “neočekávaně ukončen”.

Stín podezření padá na službu pro zjišťování polohy

Další uživatelé zjistili, že po zakázání služby “Určování polohy Google” náhodné restarty ustanou – bez ohledu na to, zda má uživatel nainstalované HD Widgets, nebo ne.

Jako nejpravděpodobnější se tedy jeví verze, podle které je příčinou náhodných restartů služba pro zjišťování polohy, která je za určitých okolností nestabilní. Aplikace HD Widgets tuto službu využívá, takže sama o sobě patrně není příčinou problémů.

Na vině mohou být widgety na odemykací obrazovce, což byla jedna z novinek Androidu 4.2. HD Widgets byly jednou z prvních a nejvýznamnějších aplikací třetích stran, která nabídla podporu této funkce. Widgety na odemykací obrazovce přitom nebyly v předfinálních verzích systému k dispozici, což by vysvětlovalo, proč se s tímto problémem většina recenzentů nesetkala.

Co dál?

Jako nejspolehlivější řešení se jeví deaktivace služby “Určování polohy Google” v rámci nastavení systému, nebo v nastavení aplikací třetích stran, které tuto službu používají. Není to sice ideální řešení, ale aktuálně je to to nejlepší, co máme.

Vývojáři HD Widgets včera večer vydali aktualizaci, která, jak doufají, pomůže zmírnit problémy. Řešení spočívá v tom, že aplikace nebude používat službu spojenou s restarty.

S trochou štěstí přijde Google co nejdříve s trvalým řešením. Vzhledem k závažnosti problému můžeme předpokládat, že nenechá své uživatele čekat moc dlouho.

A jak jste na tom vy?

Mnoho čtenářů nemá rádo “řečnické otázky”, jejichž jediným smyslem je rozjet diskuzi pod článkem. Přesto si tentokrát dovolíme dotaz na ty, kteří mají zařízení s Androidem 4.2: zaznamenali jste problémy s náhodnými restarty? Pokud ano, řešili jste je nějak, případně s jakým výsledkem? Podělte se o své zkušenosti s ostatními, ať víme, jak vážná situace opravdu je!

Zdroj: blog JR Raphaela.

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (0)