TOPlist

Android 15 přináší skvělou funkci, kterou oceníte nejen v případě koupě použitého telefonu

úložiště telefonu životnost
  • Úložné čipy mají omezenou životnost, která je ovlivněna tím, jak moc se používají
  • Android 15 připravuje novou funkci, která uživatelům sdělí zbývající životnost interního úložiště
  • Android běžně provádí údržbu úložných čipů, aby prodloužil jejich životnost

Vzhledem k tomu, že výrobci chytrých telefonů prosazují zásady delších a delších aktualizací telefonů, je stále důležitější při nákupu nového telefonu zvážit faktory, jako je dostupnost náhradních dílů a snadnost opravy. Koneckonců, i když váš výrobce telefonu slibuje sedm let softwarové podpory, vydrží hardware vašeho telefonu vůbec tak dlouho? Můžete si zjistit kondici baterie, ale neexistuje způsob, jak zjistit zbývající životnost úložného čipu vašeho telefonu. To se naštěstí v aktualizaci Androidu 15 změní.

Začalo to informacemi souvisejícími se stavem baterie, jako je datum výroby, počet cyklů a stav, což jsou všechno užitečné faktory, které vám pomohou plánovat výměnu baterie. Některé z těchto informací byly krátce zobrazeny na stránce Informace o telefonu > Baterie > Nastavení, než byly odstraněny v březnové aktualizaci. Informace má být údajně exkluzivní pouze pro nadcházející Pixel 8a a novější.

Informace o bateriiInformace o baterii

Kromě informací souvisejících se zdravím baterie plánuje Google také zveřejnit informace o stavu úložiště zařízení. Obě sady informací se zobrazí v nové aplikaci „Diagnostika zařízení“. Ačkoli výše uvedená úprava ještě nebyla sloučena s AOSP, API je již přítomno a povoleno v nejnovější verzi Android 15 beta 1. Samotné rozhraní API jednoduše zpřístupňuje informace, které Android již shromažďoval pro systémové aplikace.

AOSP patch implementující API životnosti úložištěAOSP patch implementující API životnosti úložiště

Popis počátečního patche, který implementuje toto nové API, říká, že se pouze „mírně liší od předchozího API, které existuje pro údržbu při nečinnosti“. Během této údržby se provádí operace TRIM.

TRIM

TRIM je v informatice označení příkazu umožňujícího, aby operační systém mohl informovat SSD disk o tom, které datové bloky obsahují dále již nepoužívaná data. Nejčastěji jsou tak označovány datové bloky právě smazaného souboru. Příkaz TRIM je u SSD disků používán ke zrychlení zápisu dat, a aby efektivněji pracovala mezivrstva FTL (Flash Translation Layer), která zajišťuje rovnoměrné opotřebování datových buněk. Na rozdíl od HDD, které jsou schopné přepsat stará data, musí být stará data na SSD smazána.

Rozhraní API pro získání zbývající životnosti úložištěRozhraní API pro získání zbývající životnosti úložiště

Oprava také zmiňuje, že tato hodnota je určena k zobrazení uživatelům, takže je pravděpodobné, že uživatelé získají přístup k aplikaci Diagnostika zařízení v budoucí beta verzi. Pouze některá zařízení (například vlastní řada Pixel společnosti Google) však budou hlásit zbývající životnost úložiště s přesností na 1 %, zatímco ostatní budou mít k dispozici pouze méně přesnou informaci zaokrouhlenou na desítky procent.

Oprava AOSP implementující funkci životnosti úložištěOprava AOSP implementující funkci životnosti úložiště

Tedy za předpokladu, že bude vůbec k dispozici, protože ne každé zařízení bude podporovat zobrazení zbývající životnosti úložiště. Zařízení musí tyto informace shromažďovat a sdílet s operačním systémem Android prostřednictvím vrstvy Health HAL. Na zařízeních, která to nedělají, vrátí rozhraní API životnosti úložiště hodnotu -1, což znamená, že tato funkce není podporovaná. To, jestli zařízení podporuje toto rozhraní API, závisí na výrobci OEM nebo dodavateli úložného čipu, protože Google v současné době nevyžaduje, aby ho zařízení podporovala. Pokud však máte zařízení Pixel se systémem Android 15, rozhraní API pro životnost úložiště je plně podporováno a aplikace Diagnostika zařízení jej použije k zobrazení zbývající životnosti úložného čipu.

Zohledňujete při používání telefonu dopad na životnost úložiště?

Zdroj: Android Authority

Libor Foltýnek
O Autorovi - Libor Foltýnek

Libor Foltýnek je redaktor s rozsáhlými zkušenostmi v oblasti technologií a fotografie. Jeho práce je charakterizována důkladným výzkumem, poutavým vyprávěním a praktickými radami, které zpřístupňují… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (6)