TOPlist

Máte rádi tmavý režim? Android 15 má funkci přesně pro vás

android 15 tmavý režim
  • Android 10 představil podporu tmavého režimu pro celý systém, ale aplikace ho musí řešit samy
  • Android 15 může zavést novou funkci „ztmavit všechny aplikace“ 
  • Ta přepne do tmavého režimu i aplikace, které to samy nepodporují

Zdá se, že zavedení tmavého režimu v aplikacích byla doslova trefa do černého. Podle průzkumu, který v roce 2020 provedl server Android Authority, drtivých 81,9 % respondentů uvedlo, že jej povolují všude, kde je k dispozici. Google představil podporu pro přepínání tmavého režimu v celém systému již v Androidu 10 a dnes má většina populárních aplikací tmavý motiv, který se řídí nastavením systému. Stále však existuje několik vytrvalců, kteří tmavé téma nepřidali. Díky nové funkci v nadcházející aktualizaci Androidu 15 budete moci vynutit, aby tyto aplikace ztmavly, i když nemají vestavěné tmavé téma.

 

Už nyní Android podporuje možnost vynucení tmavého režimu. Je to ale přepínač skrytý ve vývojářských možnostech, a to nemusí být pro každého komfortní. Některé nadstavby umí tmavý režim vynutit uživatelsky přívětivěji, například HypesOS od Xiaomi.

 

Aplikace, která je do tmavého režimu přepnuta násilím, nemusí vypadat dobře a některé texty mohou být i nečitelné. Zde je příklad přepnutí aplikace, kterou používám na rychlé spouštění aplikací pomocí vyhledávání T9.

AppDialer X–T9 app search
AppDialer X–T9 app search

Současné nastavení je tedy určena primárně pro vývojáře, aby mohli pohodlněji vyvíjet tmavý režim pro své aplikace a ne pro běžné použití. Některé aplikace na tento přepínač nemusí reagovat správně nebo dokonce vůbec a pak uživatelům, kteří bez tmavého režimu nemohou být, zbývá jediná možnost: inverze barev v usnadnění. To ale rozbije obrázky, takže ano toto není ani zdaleka ideální možnost.

Android 15 a tmavý režim

Nový přepínač ztmavit všechny aplikace se zdá, že funguje podobně jako stávající přepínač vynutit tmavý režim, ale s některými dalšími změnami, aby ovlivnil více aplikací. Přepínač ztmavit všechny aplikace je navíc k nalezení pod nastavením přístupnosti místo možnostmi pro vývojáře, což znamená, že je zamýšlen jako funkce pro běžné uživatele.

Zde je galerie, která porovnává uživatelské rozhraní několika aplikací bez vestavěného tmavého motivu v jejich původním stavu, s povoleným tmavým režimem plus vynucení tmavého režimu a s povoleným tmavým režimem plus ztmavit všechny aplikace. Jak vidíte, ztmavení všechny aplikací není dokonalé, protože stále snižuje kontrast určitých tlačítek, ale s určitými aplikacemi, jako je Fitbit a Orangetheory, si poradí mnohem lépe než vynucení tmavého režimu.

Ačkoli funkce ztmavit všechny aplikace zatím není v nejnovější beta aktualizaci Androidu 15 k dispozici, předpokládá se, že bude spuštěna v budoucí beta verzi. Koneckonců, tato funkce byla přidána již v lednu a je již plně funkční, takže jen čekáme, až Google přepne nastavení, která řídí její viditelnost.

Máte rádi tmavý režim?

Zdroj: Android Authority

Libor Foltýnek
O Autorovi - Libor Foltýnek

Libor Foltýnek je redaktor s rozsáhlými zkušenostmi v oblasti technologií a fotografie. Jeho práce je charakterizována důkladným výzkumem, poutavým vyprávěním a praktickými radami, které zpřístupňují… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (0)